Instalace Windows XP – video návod

Návod v češtině, jak nainstalovat Windows XP, starší, ale stále oblíbený operační systém od firmy Microsoft.

Instalace Windows XP – CZ návod

Postup můžete samozřejme použít i v případě, že chcete Win XP přeinstalovat.

Po nainstalování Xp-ček je nezapomeňte také aktualizovat včetně posledního update z roku 2017.

Související:

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.

9 Comments

 1. XP? jako vážně? V roce 2018 instalovat systém bez podpory? To si v dnešní době může dovolit jen blázen. Pokud starší PC tak na něj jedině nějakou odlehčenou linuxovou distribuci, ale Win XP v žádném případě!!!

 2. Vladimíre, myslím že byste se divil, kolik uživatelů jednotlivců v domácnosti, ale i firem, ještě XP-čka používá.

 3. Nebojte se, jako pracovník v IT vím moc dobře,že jsou tyto dříve nainstalované systémy stále ještě využívány (viz. např. bankomaty,…). Jako OK, pokud daný PC odpojíte od internetu, proč ne. Pokud však v roce 2018 radíte udělat čistou instalaci Win XP na starý PC (přičemž já osobně jako člověk od fochu předpokládám, že jej uživatel připojí do sítě), pak je to naprostý hazard z bezpečnostní uživatele. Pokud chcete vaším webem vytvořit osvětu a instalovat OS na staré PC, naučte raději uživatele instalovat a pracovat s nějakou z minimalistických linuxových distribucí k tomuto určených s podporou vydávání bezpečnostních aktualizací, nikoli jim ukazovat, jak nainstalovat již naprosto děravý OS.

 4. A teď je otázka, co je horší, jestli Xp s poslední, rok starou aktualizací, nebo Windows 10 s 3 roky vypnutými aktualizacemi :) I to jsem viděl.

 5. Ale to už přeci zacházíme úplně někam jinam…viděl jsem toho už spoustu…ale podstatou mého „rýpnutí“ bylo…Proč radit instalovat něco, co nemá podporu (a je 17 let staré) a je to naprosté bezpečnostní riziko když mohu osvětou poradit uživateli něco, co podporu má a zároveň ho něco nového naučím (stejně je mu putna, jestli klikne na ikonu svého oblíbeného prohlížeče ve Win, Linuxu, Androidu,.. (všechny prohlížeče mu ten jeho oblíbený Seznam zobrazí stejně).

 6. Tento web má sloužit primárně pro to, aby uživatelé nemuseli platit stovky až tisíce korun firmám či jednotlivcům, kteří jim „ty windowsy za litr“ nainstalují. A když někdo používá XP a nechce se jich vzdát, proč mu nevyhovět.

 7. Ano, ale pak ho s XP vystavujete naprostému bezpečnostnímu riziku. A nebavím se jen o OS, ale bavím se i o dalších aplikacích, jako jsou AV, browsery či kancelářské balíky a jiné….většina těchto aplikací v dnešní době win XP nepodporuje (zůstat na starší verzi = velké bezp. riziko). Za mě jako člověka pohybujícího se v IT 20 let…lepší žádná rada než naprosto blbá rada. Já vám tip dal, je jen na vás, zda jste schopen příjmout cizí názor či jej ignorovat. Za mě tedy…pokud XP, tak jedině na stroj který je mimo síť (nebo když už v nejnutnějších případech uživatel potřebuje XP z důvodu nějaké kompatibility SW – tak jedině virtualizovat), v případě potřeby připojení do sítě…jiný OS (a vzhledem k tomu, že se bavíte o starších kouscích železa, tak tam Win 10 rozhodně solidně nepojedou).

 8. Zoufalost tohle video…lidé co používají dnes XP, tak mají nulové znalosti o IT (nemluvím o jednoúčelových zařízeních, ve firmě máme ohýbací stroj s XP) a pro ty je ten návod stejně španělská vesnice. Ti co je používají záměrně,
  tak to nepotřebují. (na vysvětlenou, provozuji u svých rodičů (80let) XPčka, ale to je trochu něco jiného, protože oni si na nové věci nedokáží zvyknout)

 9. To je vážně dojemné číst jak některým it odborníkům jde o kyberbezpečnost těch co si chtějí wxp naistalovat.Nestačilo by snad jen normální varování o bezpečnostním riziku.Předpokládám že pokud si někdo umí nainstalovat wxp , tak určitě je s to uvědomit si rizika s toho plynoucí a navíc už není prakticky ani prohlížeč pro wxp.Co do písma,kontrastu, ikon a celkově příjemnosti ovládání je wxp nedostižný , sedmičky nejsou nejhorší a desítky jsou dle mého názoru paskvil po všech stránkách a navíc nějkaký zpomalený.Příjemný na ovládání a prostředí celkově je třeba Linux Mint tuším v19 ale jen prostředí XFCE.
  Osobně bych už wxp nejspíš spolu s internetem neprovozoval.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*