Atari je americká společnost, která byla založena v roce 1972 Nolanem Bushnellem a Tedem Dabneym. Jejich prvním úspěšným produktem byla arkádová hra Pong, která se stala velkým hitem a přinesla společnosti velký komerční úspěch.

V následujících letech Atari produkovala další arkádové hry, včetně populárních titulů jako jsou Asteroids, Centipede a Missile Command. V roce 1977 uvedla Atari na trh první domácí videoherní konzoli s názvem Atari 2600, která se stala velkým hitem a způsobila revoluci v oblasti domácích videoher.

Atari se stala jednou z největších společností v herním průmyslu, ale v průběhu 80. let se dostala do finančních problémů. V roce 1984 prodala společnost svou divizi pro výrobu domácích počítačů společnosti Jack Tramielovi, který pokračoval v produkci počítačů pod značkou Atari.

V současnosti existuje několik firem, které používají značku Atari, ale žádná z nich nemá takovou pozici jako původní společnost Atari. Původní společnost je stále známá svými klasickými hrami a je považována za jednu z nejdůležitějších společností v historii videoherního průmyslu.