Fragmentace je nesouvislé seřazení dat, např. na harddisku. Pro defragmentaci se používají aplikace a programy – viz Defraggler.

Program defragmentace je ale i součástí Windows.

Fragmentace je proces, kdy se soubor nebo data na pevném disku rozdělují na menší části a ukládají se na různých místech na disku. To se děje, když jsou data uložena na pevném disku a jsou přidávány a mazány části souborů. Fragmentace může způsobit zpomalení počítače, protože čtecí hlavy pevného disku musí hledat všechny fragmenty souboru, což vyžaduje více času a způsobuje zpomalení práce.

Kromě toho může fragmentace také snižovat výkon disku a způsobovat zvýšené opotřebení pevného disku, protože čtecí a zápisové hlavy musí více pohybovat po disku, aby četly a zapisovaly data na různých místech.

Pro snížení fragmentace se používají nástroje defragmentace, které sloučí fragmenty souborů na jedno místo na disku, což umožní čtecí hlavě najít data rychleji a zlepšit výkon disku. Většina moderních operačních systémů obsahuje vestavěné nástroje defragmentace, ale existují také specializované programy pro defragmentaci pevných disků.