FUP je zkratka pro Fair Usage Policy, což je politika spravedlivého využití internetového připojení, kterou používají někteří poskytovatelé internetového připojení.

Jde o určitá pravidla, která stanovují, jaké množství dat může zákazník stáhnout nebo nahrát během určitého období (například měsíce) bez toho, že by bylo omezeno jeho internetové připojení. Pokud zákazník překročí stanovený limit, poskytovatel může snížit rychlost jeho připojení, nebo mu účtovat dodatečné poplatky.

Fup je omezení datového připojení uživatelům na sdílené síti. Zjednodušeně řečeno, pokud hodně stahujete z internetu a máte sdílené připojení, bude vám omezena rychlost netu.

FUP byla v minulosti často používána u poskytovatelů mobilního internetu, aby omezila neomezené datové tarify, které byly v reklamách nabízeny, ale ve skutečnosti byly omezené. Někteří poskytovatelé pevných linek také používají politiku spravedlivého využití internetu pro své tarify, které nabízejí neomezený přístup k internetu, ale mají omezení v množství dat, které zákazník může stáhnout nebo nahrát.

K tématu: