Termín „SZ“ na Facebooku a v jiných formách online komunikace často znamená „soukromá zpráva“. V některých jazykových kontextech, zejména v polštině (od „wiadomość prywatna“) a v maďarštině (od „személyes üzenet“), může být SZ používáno jako zkratka pro označení zpráv, které nejsou veřejné a jsou určeny konkrétní osobě.

Na Facebooku lidé komunikují různými způsoby, včetně

  1. Veřejných příspěvků: To jsou zprávy nebo statusy, které uživatelé sdílí na svém profilu nebo na stránkách a jsou viditelné pro všechny jejich přátele nebo veřejnost v závislosti na nastavení soukromí.
  2. Komentářů: Uživatelé mohou reagovat na veřejné příspěvky jiných uživatelů prostřednictvím komentářů, které jsou také viditelné ostatním.
  3. Soukromých zpráv (SZ) nebo Messengeru: To je systém pro posílání zpráv mezi uživateli, které nejsou veřejně viditelné. Messenger je samostatná aplikace spojená s Facebookem, která umožňuje individuální nebo skupinovou komunikaci.

Pokud někdo říká nebo píše „SZ“, může to být výzva k zahájení soukromé konverzace nebo odkaz na soukromou zprávu, která byla odeslána nebo přijata. V angličtině je používána zkratka PM (private message) .