Jak kopírovat text na počítači

Práce s textem patří k základním znalostem při práci na pc, protože v dobách minulých počítače a laptopy nahradily psací stroje a právě možnost texty editovat byla velkou výhodou.

Jak kopírovat text pomocí klávesnice na počítači

CTRL + A

Pomocí těchto dvou kláves se označí celý text na stránce. Je to možné i v případě, když jej chcete zkopírovat z PDF.

CTRL + C a CTRL + V

Toto jsou pravděpodobně nejpoužívanější klávesové zkratky vůbec. Nejprve označte myší nějakou část textu a nechte ji podbarvenou. Následně použijte klávesovou zkratku CTRL + C a text se vám uloží do jakési neviditelné schránky, ze které ji můžete kdykoli vytáhnout pomocí klávesové zkratky CTRL + V.

Pokud použijete znovu klávesovou zkratku CTRL + C, první kopírovaný text se přemaže aktuálním.

CTRL+C CTRL+V

CTRL + X

Tato zkratka slouží k vyjmutí textu, který si označíte třeba myší, nebo celé stránky, následně nejčastěji pomocí CTRL + V jej můžete vložit tam, kam potřebujete.

Text kombinací těchto tlačítek můžete snadno přesouvat, kopírovat, nebo si uložit na později. Po vypnutí počítače o text uložený v této schránce přijdete. Tato funkce také není záležitostí pouze Wordu, ale lze ji využívat takřka kdekoli.

Další užitečné klávesové zkratky, nejen pro Microsoft Word

Klávesová zkratka CTRL + Enter

Jde o klávesovou zkratku, která vám v programu Word vytvoří další stránku ve vašem dokumentu. Tato stránka bude čistá připravená pro naše psaní.

Tato klávesová zkratka se vám bude hodit zejména v případě, že jste předešlou stránku již zakončili, ale ještě vám na ní zbývá dostatek místa pro text, takže se vám nová stránka automaticky nevytvoří. Tuhle klávesovou zkratku je možné využívat i v textovém editoru Writer.

Klávesová zkratka CTRL + Z

Tato slouží pro funkci Zpět. Při psaní ji budete využívat velmi často, ale při vybírání této funkce z nabídky ztratíte hodně času. Věnujte této klávesové zkratce pozornost, a postupem času se jí naučíte používat plně automaticky.

Opakem této klávesové zkratky je CTRL + Y, čímž můžete vrátit špatně uvážený krok zpět. Tato klávesová zkratka není jen záležitostí Wordu, ale lze ji používat ve spoustě dalších editorů.

Odkazy:

O autorovi Miloš Lácha 1149 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

1 Comment

  1. Připomněl bych použít v Nastavení – Nastavení schránky zapnutí historie. Pak můžete pomocí Win+V vkládat i předchozí obsahy schránky, nejen ten poslední.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*