Jak nastavit jas na displeji notebooku ve Windows 10

Jak správně nastavit jas na displeji notebooku v operačním systému Windows10.

Častý problém u počítače je to, že vás bolí oči. To může být způsobeno tím, že máte nastavené špatné rozlišení obrazovky a koukáte na malá písmena z velké dálky a oči logicky musí víc zaostřovat.

Další možnost, kdy není práce či hraní na pc moc komfortní, je to, když máte nastavený moc vysoký jas a kontrast na monitoru, zjednodušeně řečeno když obrazovka „moc svítí“ nebo máte naopak nízký jas na notebooku.

Nastavení jasu obrazovky Windows 10

Ve Windows 10 klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a zvolte Nastavení zobrazení.

Jak nastavit jas na displeji notebooku ve Windows 10 - 01

Zde v záložce Obrazovka a Jas a barva můžete Změnit jas.

Jak zesvětlit obrazovku / jak zvýšit jas na notebooku

Pokud máte posuvník až doprava, pak to je špatně. Doporučuji, po letech testování a zkoušení ideální hodnoty, nastavit jas tak jak vidíte na obrázku.

Jak nastavit jas na displeji notebooku ve Windows 10 - 02

Jak zvýšit jas na klávesnici

Na mém notebooku Dell není potřeba žádná klávesová zkratka jas monitoru, stačí stisknout klávesu F11 pro snížení jasu nebo F12 pro zvýšení.

Změna jasu obrazovky

Změna jasu obrazovky

Samozřejmě toto není nutné nastavovat jen ve Windows, můžete si hodnoty – jas a kontrast – nastavit i přímo na monitoru.

Podívejte se, jak jsem toto nastavil na mém monitoru Dell u2415 Ultrasharp.

Jak seřídit jas monitoru

Dobře poslouží i klasický bílý papír A4, který přiložíte vedle monitoru a podle něj si jas nastavíte. Jednoduché řešení zdarma.

V některých případech může být také užitečné používat klávesové zkratky na monitoru (pokud je váš monitor podporuje), nebo využít ovladač monitoru, který může nabízet pokročilější možnosti nastavení, včetně kalibrace barev a dalších aspektů zobrazení. Optimální nastavení jasu závisí na vašich osobních preferencích a na prostředí, ve kterém monitor používáte, takže si můžete hrát s různými hodnotami, dokud nebudete spokojeni s výsledkem.

Nastavení jasu ve Windows 11

Ve Windows 11 jsem hledal opravdu hodně toto nastavení a nenašel jsem. Pouze jde přepnout na Noční osvětlení.

Čtěte dále

O autorovi Miloš Lácha 1151 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

2 Comments

  1. Osobně doporučuji projít si kalibraci displeje (příkazem dccw), včetně kalibrace jasu a kontrastu. U mého noťasu vyšel jas na 45 %.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*