Jak odinstalovat Microsoft Edge z Windows 10

Přestože Microsoft psal, že nový Edge nejde odinstalovat, opak je pravdou, jde to. Ale na druhou stranu, je to opravdu nutné? Ostatně čtěte dál.

Microsoft Edge uninstall

Webový prohlížeč Edge 2020 nahradil ten původní, který byl pomalejší a fungoval také na starším jádru. Nová verze je založena na projektu Chromium, je rychlejší, bezpečnější a dalo by se říct, že jiný prohlížeč ani ve Win 10 nebude potřeba.

Navíc prý nejde odinstalovat. ALE, kdo už pár let používá Chrome či Firefox, proč mít v počítači další program, který nevyužijete?

Jak vypnout a odstranit Edge ve Windows 10

Aplikace a funkce

Můžete si zkusit najet na volbu Aplikace a funkce, ale sami vidíte, že tak jednoduše se jej zbavit nejde, neboť volba Odinstalovat je vyšedlá.

Naštěstí to jde jinak, a zde si můžete poznamenat verzi Edge, bude se později hodit.

Microsoft Edge - aplikace / funkce

Průzkumník

Pomocí Průzkumníka bude třeba zjistit celou cestu k souboru, který následně použijete. Celá cesta vypadá takto, na ukázku se podívejte i na obrázku. V době vydání článku je aktuální verze tato 87.0.664.75. Když budete návod číst později, bude nutné číslo verze změnit, najdete jej ve složce Application, případně na obrázku výše názvem.

C: \ Program Files (x86) \ Microsoft \ Edge \ Application \ 87.0.664.75 \ Installer

Microsoft Edge - Program Files

Příkazový řádek

Klikněte na Start a spusťte Windows Powershell (správce).

Do tohoto řádku následně doplňte:

cd „C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application\87.0.664.75\Installer“

čímž se dostanete bez složitého vypisování až do požadované složky, jak je vidět na obrázku.

POZOR: Pokud by vám to hlásilo chybu, máte špatně verzi Edge a je nutné vložit správnou, aktuální.

Windows PowerShell správce

Příkaz pro odinstalaci

Stále v příkazovém řádku s „administrátorem“ spusťte tento příkaz, pomocí které se vám podaří Edge odebrat ze systému Windows10.

.\setup.exe –uninstall –system-level –verbose-logging –force-uninstall

Internetový prohlížeč, který byl součástí operačního systému, je pryč. Kdybyste se ale rozhodli jej opět do počítače nahrát, pak jej stáhnete zde.

Zdroj: https://www.techrepublic.com/article/how-to-uninstall-the-edge-browser-in-windows-10/

Odkazy:


8 Comments

  1. Dobrý deň , nefunguje to . Všetko sa dá zadať ale v konečnom dôsledku mi zasa nabehne Microsoft Edge a nemožem sa ho zbaviť.

  2. Mirku, aktuální verze je 89.0.774.45, jak jsem upozorňoval v článku, musí tam být ta správná.

  3. Mirek má pravdu, v březnu 2021 to nejde odinstalovat. V admin otevřeném powershellu to skončí na vyjímku s dovětkem, že edge je part of operation system a edge se vesele otevírá dál…to že si musí člověk vybrat jiný adresář podle verze edge je snad jasné každému. Jediné, co to smazalo je setup z daného adresáře. Bohužel zdá se, že ve svém vlastním počítači už člověk není admin na všechno. Po poslední aktualizaci WIN10 je počítač jako šnek. 32GB RAM a 4GHz 4 jádrový i7 je šnek. Asi už dám i na tento poslední počítač doma linux. Já kvůli Microsoftu nebudu kupovat nový stroj, když tento má pořád dostatečný výkon s „normálním“ operačním systémem. Nevím, proč by firefox měl něco hrnout přes edge. Stačí mi jeden web browser.

  4. Bohužel nefunguje to, vše jsem zadal tak, jak je uvedeno v postupu, vč. aktuální verze (C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application\89.0.774.45\Installer), ale Edge se mi opět nainstaloval či aktualizoval i s přidáním ikony na plochu.
    Chová se to stejně, jako když jsem chtěl odinstalaci provést přes Ovládací panely\Programy\Programy a funkce.

  5. Přesně jak psal p. Šebesta-prostě s tím ksindlem nejde nic udělat… a jak psal Franta K.-po poslední aktualizaci jede fakt jako šnek a to mám měsíc starej(novej)stroj. Bohužel jsem zapomněl vypnout aut. aktualizace (vždycky jsem je dělal ručně) a tak dobře mi tak…ale nevzdávám to, zkouším to dál a jinak už jenom z principu, když je člověk nas..ej tak dokáže hodně.

  6. Přes powershell mi to nešlo, tak jsem to dal přes CMD jako root a ejhle, je to pryč.

  7. Podařilo se mně ho odstranit skrze CCleaner Professional. Teď můžeš zase kšeftovat přes covid, ty zakrslý šmejde.

  8. Postup funguje opravdu pouze přes příkazový řádek(CMD) spuštěný jak správce. Pro jistotu mám již delší dobu i zakázané aktualizace. Jen je asi potřeba celý postup znovu zopakovat po každé vynucené aktualizaci. Také mne velice vytáčí to, že člověk opravdu v mnoha případech není pánem nad svým operačním systémem, a musí Mrkvosoft takto přečůrávat…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*