Jak připojit notebook k internetu

Když si koupíte nový notebook, jako první věc pravděpodobně bude to, že jej připojíte na internet. Víte ale, že je více možností než jen wifi?

Obsah stránky – připojení notebooku – KabelWi-fiMobilní hotspot

Přes kabel (pevné připojení)

Ten, kdo chce mít stabilní internetové připojení, pravděpodobně zvolí pro připojení notebooku k internetu prostřednictvím kabelu. Z podstaty věci je lepší wifi, protože nejste omezeni dosahem kabelu. Samozřejmě zapojit ethernetový kabel do ntb doporučuji pouze v momentě, kdy máte modem nebo router poblíž a pravděpodobně se po bytě s noťasem nebudete moc pohybovat. Pak je kabel ideální volba. Stačí k tomu jediné, ethernetový kabel zapojíte do routeru a druhý konec do konektoru v notebooku.

Jak připojit notebook k internetu kabelem
Jak připojit notebook k internetu kabelem

Čtěte také:

Téměř všichni poskytovatelé internetu dnes mají nastaveno DHCP = automatické přidělování ip adres, takže budete na internetu co by dup. Navíc rychlost bude stabilní po celou dobu a pojedete „na plný výkon“.

Prostřednictví Wi-fi (bezdrátově)

Asi většina uživatelů, kteří mají nový notebook, bude používat bezdrátové wi-fi připojení. Protože jsem také nedávno svůj nový noťas Dell Vostro 5471 k domácí wi-fi síti připojoval, zde je postup.

V první řadě je potřeba mít nainstalovaný operační systém včetně ovladačů (driverů) i pro wifi adaptér. Pokud ale máte Windows 10, pak by to neměl být problém, desítky si ovladače stáhnout automaticky.

TIP: Přečtěte si, jak jsem testoval rychlost wifi v panelákovém bytě.

Vpravo dole klikněte na ikonu Wi-fi. Zobrazí se seznam dostupných wifi připojení ve vašem okolí. Pokud se připojujete ke skryté síti, pak to bude vypadat nějak takto, jinak stačí zadat pouze heslo k té konkrétní wifině a už to jede.

Jak připojit notebook k internetu přes Wifi

Určitě doporučuji nechat zaškrtnutou volbu Připojovat automaticky, jinak byste heslo museli zadávat vždy.

Jak připojit notebook k internetu přes Wifi 2

Pokud se připojujete ke skryté wifině, na této obrazovce zadejte název sítě (SSID).

Jak připojit notebook k internetu přes Wifi 3

Zadejte také klíč zabezpečení.

Jak připojit notebook k internetu přes Wifi 4

Pokud se k wifi připojujete doma, pak vyberte Ano, jinak doporučuji zvolit Ne.

Jak připojit notebook k internetu přes Wifi 5

A jak vidíte, je připojeno.

Jak připojit notebook k internetu přes Wifi 6

Jak připojit notebook k internetu přes mobil

V případě, když máte v mobilu data, ale v dosahu není wifi, je možné propojení telefonu s notebookem, nebo klidně i se stolním pc. Určitě se to hodí v případě, když vám např. doma vypadne signál od poskytovatele internetu, jak se to nedávno stalo mě a technik přijel až za 2 dny. Pokud potřebujete pracovat a nemáte k dispozici internet, je to celkem problém, takže doporučuji mít v záloze datovou SIM kartu, třeba tu od O2, kde máte 100GB, což jsou skoro „neomezená data“ a to už vydrží pár dní i pro zbytek rodiny :)

Jak připojit pc k mobilním datům

Sdílení internetu přes usb z mobilu do pc využívám často, nevěřím veřejným wifi sítím, kde často není heslo a může se k nim připojit kdokoliv a také kdokoliv vaše data zneužít. Možná to je jen můj pocit a většině lidí to nevadí, ale nikdy nevíte :)

Takže jak použít mobil jako modem? Propojte jej pomocí usb kabelu s počítačem (notebookem).

Klikněte v telefonu na Nastavení.

Samsung M22 možnosti

Poté Připojení.

Samsung M22 nastavení

Dále Použití dat. Zde je nutné Spořič dat nastavit na Vypnuto, jinak vám to sdílení nepůjde.

Samsung M22 použití dat

Nakonec na předcházející obrazovce kliknete na Mobilní hotspot a Sdílení připojení.

Samsung M22 připojení

A zde zapnete možnost Sdílení připojení přes USB.

Samsung M22 sdílení připojení přes usb

Můžete tento přístupový bod také sdílet třeba členům domácnosti a jak vidíte, 2 už mi ty data sosají :D

Připojená zařízení na hotspot

Odkazy

2 Comments

  1. Notebooků s konektorem RJ45 (a tedy ethernetovým adaptérem) se vyrábí stále méně. Takže buď pečlivě vybírat, nebo si přikoupit převodník USB-C na RJ45. A dalším hloupým trendem u výrobců notebooků je stále méně fyzických portů ve výbavě, takže časem nás nemine nutnost mít dokovací stanici, která zajistí jak napájení notebooku, tak jeho připojení na síť a rozbočení USB, případně připojení dalšího monitoru přes jediný USB-C konektor.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*