V dnešním článku bych chtěl porovnat to, jak se počítače instalovaly před mnoha lety a jak se to dělá v současnosti. Podstatné rozdíly tam jsou, tak pojďme na to.
Instalace počítače dříve
Nemusíme chodit hodně daleko do minulosti, stačí pár let zpět. Do doby, kdy se instaloval jeden z nejoblíbenějších Windows vůbec, což byly sedmičky (Windows 7).
Už tehdy jste si mohli instalaci nahrát jak na DVD, tak i na USB disk. To považuji jako velkou výhodu, ne u každého, mnohem staršího OS, toto šlo.
Problém byl v tom, když jste měli atypické zařízení, ke kterému nebyly standardní ovladače (drivery). Ty bylo nutné stáhnout a do Windows doinstalovat. Ne každý uživatel ale ví, jakou má jeho pc základní desku, typ grafické karty atd.
Mít „vše“ na základní desce nebylo standardem, externí grafické karta, síťová karta nebo zvuková nebyly ničím neobvyklým.
A právě proto měl každý, kdo počítače v té době instaloval, své cd s ovladači. To bylo ideálně na přepisovatelném CD disku (dvd nebylo potřeba, zase tolik toho nebylo). Po čisté instalaci se ve správci zařízení objevilo mnoho vykřičníků, což znamená, že vybrané komponenty nemají nainstalované drivery.
Díky tomu cd jste mohli počítač „dodělat“, aby vše fungovalo, jak má. Grafická karta měla své ovladače, zvuk začal hrát a internet fungovat, pokud driver na vašem cd byl ten správný.
Sám mám ještě toto cd doma, postupem času už jsem to ale nahrával na usb disk. Pak ta úprava ovladačů na něm nahraných a jejich aktualizace byla mnohem snadnější.
Proč dělám tento článek? Včera jsem jedno starší pc instaloval a strávil jsem nad ním celý den. Někteří lidé prostě nechtějí používat nové operační systémy a mají rádi své staré Windows. Bohužel bezpečnost těchto OS už je na pováženou a určitě bych doporučil mít v PC či notebooku minimálně Windows 10, ideálně ale Win 11.
Outlook nastaveni atd
Instalace pc v současnosti
V porovnání s tím, jak se to dělalo dříve a kolik času to zabralo, je to pohodička. Windows 10 už mají ovladače snad pro „všechno“, takže nebude nutné prohledávat webové stránky výrobců a stahovat individuálně.
Stačí vám stáhnout aktuální instalační soubor, ideálně na usb a na několik kliknutí systém nainstalovat. Stáhnou se vám veškeré ovladače, takže pc je připravené.
Co bude stačit k používání 95% uživatelů je prohlížeč a Office. Ve Windows najdete sice webový prohlížeč Edge, který není špatný, ale Chrom máme každý v mobilu, pokud nemáte iOS.
Tím se vám vše sesynchronizuje do pc, tudíž i hesla a oblíbené budete mít v pc hned.
Kancelářský balík MS Office není třeba kupovat, vystačíte si i se zdarma dostupným OpenOffice.
Ve Windows je také aplikace pošta, tu lze také využívat. Osobně doporučuji Gmail, stejně ho máte v mobilu a přístup máte odkudkoliv.
Dříve byl problém s poštou, když jste ji měli jen lokálně v pc, kam se vše stahovalo. Po havárii disku pc jste pak o veškerou poštu mohli přijít, to se vám zde nestane.
Antivirový program je součástí, ani na ten nemusíte myslet, pokud nechcete nějaký lepší. Já používám Eset v pc i mobilu už hodně let spokojenost.
Shrnutí, co vše musíte mít v pc
- Windows
- Webový prohlížeč (součást ok, lze alternativa)
- Kancelářský balík
- Prohlížeč fotografií (najdete jej ve Windows)
- Antivir (součást ok, lze alternativa)
Můj tajný tip
Tento rok jsem si do pc i do notebooku doinstaloval WhatsApp. V mobilu je ta aplikace fajn, ale pokud píšete hodně a jste často u pc, je to nenahraditelné. Navíc není nutné mít mobil v dosahu.
Buďte první kdo přidá komentář