Jak seřadit fotky podle data vyfocení

Dnes vám poradím, jak seřadit fotky podle data vyfocení. Takto já to mám udělané doma, hlavně kvůli fotkám a nyní i kvůli videím. Mám 2 děti a od té doby, když byly malé,  jsme začali fotit opravdu hodně. Takže máme každý pro každý rok samostatný adresář, někdy jich tam bylo i 100. Máme to takto setříděné a vždy jsem tam dal popis.

Jak seřadit fotky podle data vyfocení

Když si stáhnete fotky, tak je máte stažené ve složce Tento počítač a Obrázky. Také záleží na tom,jakou máte značku fotoaparátu. Já mám Nikon, takže se mi to stahuje do stejnojmenné složky.

Tyto fotky si ale vždy překopíruju z disku C na disk D. Doporučuji to nemít na céčku, mít to na déčku a ten disk mít rozdělený. Kdyby se vám něco s těmi Windows stalo, například pokud bude potřeba disk C přeinstalovat, může se stát, že na ty fotky zapomenete a smažete si je.

První digitální foťák jsem si koupil v roce 2022, takže už to je celkem pěkný domácí archiv. Pro ukázku jsem vytvořil složku Foto a podadresáře – rok 2024 a 2025.

Fotky tříděné podle roku

Ve složce 2025  jsem udělal několik dalších podsložek, přesně tak, jak to mám u sebe na disku.

2025_01_01-Novy rok

Zde mám fotky z Novoročního výletu, na který vyrážíme každoročně

2025_01_15-Instalace pc

Nebylo to tak vždy, čehož zpětně lituji, ale pokaždé, když někomu stavím počítač, si to zdokumentuji. Hodilo se mi to pokaždé pro návody zde na webu nebo video na Youtube.

2025_02_28-Vylet na Rip

Na výlety vyrážíme často a proto ani tento tip s fotkami nesmí chybět.

2025_03_07-Nove auto

To mám letos v plánu, ještě ho nemám, ale aby ten seznam byl pestřejší, přidal jsem sem tu složku také.

Když si ty fotky fotky stáhnete, vytvořte si na disku D složku Foto nebo Fotky a tam si je přehrajte do vytvořených složek. Do každého patří vždy konkrétní fotky.

Jak seřadit fotky podle data vyfocení

Viděl jsem opravdu hodně počítačů, kde mnoho lidí to tam má v jedné složce a mají tam třeba i 2000 fotek v 1 adresáři. Pak se v tom nevyznáte a míchají se vám fotografie nové a třeba několik let staré.

Určitě doporučuju to vytřídit takhle, ať tam máte pořádek a když vám přijde návštěva, tak se to lépe ukazuje. Nemusíte dohledávat, co kde jak, ale rovnou vidíte, kde co máte.

Nově mám teď u některých složek i podsložku Video, kdy jsem nejen fotil, ale i točil, tak to je pěkně pohromadě.

Tento postup, jak uspořádat fotky, jsem naučil i mé rodiče, postarší ročníky. Jak rádi si pak ty fotky prohlíží, když ví, kdy a kde byly foceny. Pořádek musí být.

Zajímalo by mne, jestli vy taky fotky takhle třídíte – fotky, videa, nebo máte, jak někdo říká, v chaosu řád. Určitě si to rád přečtu, jak to máte vy setříděné v počítači nebo notebooku.

Související

Přečtěte si ještě

O autorovi Miloš Lácha 1122 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

2 Comments

  1. No nějak podobně až na pár skutečností, např. to, že fotky mám samo uložené ještě bokem (externí disk), ale primárně na mém cloudovém úložišti Onedrive a to všechny (předplatitel MS365), zkoušel jsem i cloud od Google, ale nelíbí se mi to prostředí ve Windows, neprochází průzkummníkem, co chci mít offline a online, je tam takové chaotické a prostě mi nepřinesl nic dobrého. A vzhledem k tomu, že z 90 % pracuji na dvou NTB s OS Windows, tak není co řešit. Minus dávám Onedrive na platformě Android, kdy na iOS a Mac se Microsoft stará o něj mnohem lépe než na domovské platformě. A když fotky chci sdílet, tak pro některé mé známé (převážně nechápavé), kdy při sdílení většího množství fotek na Onedrive, místo toho, aby počkali, tak mi píší že se jim zobrazila bílá obrazovka, i když zcela zbytečně jsem si zaplatil i Google disk (fotky) 2 TB, užívám na to Zoneramu (více možností při sdílení), rovněž placená. A fotky mám složky (také proč jsem u Onedrive,nějak na Google fotky jsem si nezvykl a mít to duplicitně ještě na Gdisku je takové ošemetné a chci si to rovnat sám). A rovnám si to, tak že místo, kde to bylo, nebo co to bylo za akci, pak další podsložka podrobnosti a pak už fotky viz např. https://1drv.ms/i/s!AsJxHQ9OGcn5g-haykLfh7ctEImb7A?e=52dIDc

  2. Požívám osmimístný kód, který mě někdy před dvaceti lety vytvořili statistici. Snařili se udlat co nejkratší, jednoduchý a univerzální.
    Každá fotka má unikátní kód, který ji navíc řadí chronologicky.
    – první dvojčíslí je rok
    – druhé dvojčíslí je dle „událostí, či akcí“, např. standardní rok 01, dovolené doma 02, v zahr 03, atd…dle individuální potřeb
    – třetí dvojčíslí je pořadové číslo v „událostech“…
    – čtvrté dvojčíslí je unikátní číslo fotky, či videa..
    Vždy nějaké číslo vynechávám pro případné doplnění.
    Po kódu následuje popis, měsíc římsky a rok.
    vypadá to např takto:
    23040215 DOVOLENÁ LIPNO DĚTI S TCHÝNÍ VII 2023
    23 JE ROK, 04 JSOU DOVOLENÉ V ČR, JE TO V ROCE DRUHÁ DOVOLENÁ A POŘADOVÉ ČÍSLO FOTKY.
    Pro větší přehlednost dělám popisky verzálkama.
    Fotky jsou navíc takto řazeny chronologicky, takže kdyby se „sesypaly“ omylem na hromadu za všech adresářů, budou stále seřazeny.
    Velice se to osvědčilo, systém ode mě již opsalo asi 10 přátel.
    Tištěný fotoarchiv:
    Zkušenost je, že si fotky v PC zpětně už skoro nikdo neprohlíží.
    Proto si tisku fotoarchiv na A4 cca 8 fotek na stránku. Používám indexové tisky od Zoner, které natahují kromě fotky i popisky.
    Na spojení používám rúzné barevné lišty, vepředu je průhledná folie pod ní rok a obsah, vzadu pak silná deska.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*