Jak sestavit PC poradí tento foto návod

Postup, jak složit počítač, je celkem jednoduchý a zabere to ani ne hodinu vašeho času. Jen vědět co, kam a jak zapojit. Náš návod s mnoha fotografiemi pomůže každému, kdo se na sestavení pc chystá.

Sestavujeme počítač

V minulém článku o tom, jak koupit nejlevnější počítač jsem zdokumentoval díly, které jsem vybral pro stavbu nového počítače. Nyní popíšu, jak jej celý postavit a zkompletovat. Sestava počítače je vidět na fotce, opravdu to je jen pár kusů.

počítačová sestava

Počítač na obrázcích jsem zkládal z těchto komponentů:

  1. Počítačová skříň (case=kejs) + zdroj. Obvykle to je dobré koupit samostatně, pokud například budete stavět herní pc, ale zde rozhodovala cena, proto jsem koupil komplet skříň + zdroj dohromady.
  2. Základní deska (motherboard). Tato má integrované kromě procesoru „skoro vše“, což jsem požadoval. Na desce je integrovaná grafická, zvuková i síťová karta.
  3. Procesor + chladič (větrák). Ten se umístí do patice na základní desce a na něj se poté ještě nasadí chladič, která najdete v krabičce se spolu zakoupeným procesorem.
  4. Paměť (memory). Tento paměťový modul se „zacvakne“ do jednoho ze dlou slotů na základní desce.
  5. Pevný disk (harddisk). Umístíte jej do prostoru v počítačové skříni k tomu určeném, lze buď tam, kde jej vidíte na obrázku níže, nebo úplně dolů do černého „držáku“, kam jsem jej poté také přesunul a již tolik nebyl slyšet.
  6. Ještě je možné skříň doplnit o DVD mechaniku – vypalovačku, která se umístí do šachty úplně nahoru, kde je na fotkách harddisk. Tento počítač ale dvd nemá.

Co a kam zapojit

Při sestavení počítače bych v první řadě začal u „kejsu“, kde již je přišroubován zdroj. Odmontujte bočnice (plechy), abyste měli přístup k montáži komponentů.

Návod: Jak pc zdroj zapojit.

počítačová skříň - case

Dále je třeba přidělat „nožičky“, které jen nasadíte do 4 otvorů zespoda. Kromě těchto nožiček najdete v balení „pytlíku“ i šroubky pro montáž komponentů a také záslepku na zadní stranu skříně, pokud si nedokoupíte grafickou kartu (což u pc do kanceláře s integrovanou grafikou není nutné).

nožičky pro počítačovou skříň

nožičky nasazeny   šroubky - podložky

Do počítačové skříně na místa k tomu určená našroubujete tyto „podložky“, které vidíte na obrázcích a na ně se poté přišroubuje základní deska.

šroubky pro základní desku

plech pro základní desku - motherboard

Než toto provedete, doporučuji ale oddělat plastovou krytku, kam se umístí procesor – odklopením páčky, kterou po nasazení procesoru opět dáte do původní polohy jako nyní na obrázku.

plastový kryt procesoru

patice procesoru  procesor intel celeron g1840 procesor intel celeron g1840 namontován

Na procesor nasadíte chladič, který upevníte na 4 místech do desky zacvaknutím plastových držáků, které vidíte na obrázku níže. Nezapomeňte zapojit konektor od ventilátoru.

chladič procesoru

Dále je třeba do základní desky nasadit paměťový modul.

paměťový modul

Až toto vše budete mít hotovo, desku přišroubujte do kejsu. Další bod je zapojení kabeláže, velikost konektorů odpovídá těm na desce, takže to nejde poplést.

vnitřek počítačové skříně

Potom, co připevníte pevný disk, jej také propojte kabelem, který byl přiložen u základní desky a nezapomeňte zapojit i napájecí kabel.

pevný disk 640gb

TIP: Když nechcete pc sestavovat, kupte si rovnou celou sestavu včetně klávesnice a myši a bude vás stát jen 5000kč, jako Lenovo V320.

zapojení kabelu do harddisku

Dále zapojte kabely, které vedou z přední části skříně od USB, na desce mají také vyhrazené místo.

Poslední věcí, bez které by počítač nefungoval, je zapojení tlačítka POWER a také tlačítek RESET a diody od HDD – pevného disku.

zapojení kabeláže pro harddisk a power

Sestavte si počítač

Až vše toto budete mít hotovo, ještě bočnice (plechy, kterými je vnitřek pc zakryt) nenandavejte, ale zkuste pc oživit, tj. zapojit všechny kabely na zadní straně – klávesnici, myš, monitor, síťovou kartu a případně repro (do zeleného konektoru). A pak pc zapojte do elektrické sítě a zapněte jej.

Pokud vše bude ok, obrazovka se rozsvítí a pc najede.

Bude ale nutné ještě nainstalovat operační systém, zde konkrétně Windows 7. Po instalaci operačního systému stačí nahrát tyto programy, které jsou zdarma.

Autor článku neodpovídá za škody způsobené při neodborném kompletování pc.

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*