Jak správně nabíjet notebook

Řeklo by se, že to je jednoduché a bude to umět každý, ale bohužel ne každý majitel notebooku jej umí dobře nabíjet.

Přiznám se, do doby, než jsem se tuto informaci dozvěděl, jsem také nechával síťový adaptér zapojený do zásuvky a jen připojoval malý kablík do noťasu.

Ale poté, co jsem se od kolegy dozvěděl, že mu takto jednou notebook vyhořel, jsem si začal zjišťovat informace.

Přestože ze sítě jde do adaptéru napětí 220v, ten adaptér jej zmenší a do noťasu už „teče“ jen cca 90w.

A právě zapojením kabelu, který už je v síti, ten notebook dostane „šok“ :) Proto jediné správné nabíjení je tak, že nejdříve do notebooku zapojíte adaptér a ten následně do elektrické sítě.

Jak správně nabíjet notebook

Kvůli lenosti to tak dělá mnoho lidí, pro nabíjení mobilu má mnoho z vás určitě také nabíječky celý den zapojené do zásuvky, ale až vám někdy udělají hasiči školení, pochopíte, že je lepší nabíječku zapojit jen na dobu, kdy je potřeba.

Jak správně nabíjet notebook 2

K tématu:

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.
 •  
 •  

8 Comments

 1. Postup, který tady popisujete je naprosto nesprávný! Síťový zdroj (adaptér) převádí 230 V střídavých na stejnosměrné napětí (u notebooku to bývá obvykle cca 20 Voltů bez zátěže). Nejprve je třeba zapojit adaptér do zásuvky, nechat toto napětí ustálit a teprve pak zasunout druhý konektor do notebooku. Notebook může dostat „šok“ přesně když to uděláte obráceně (jak navádíte čtenáře).
  Jinak samozřejmě souhlasím s tím, že po skončení nabíjení je nejlepší síťový zdroj odpojit ze zásuvky.

 2. Postup popisovaný v článku mám od revizáka, který by určitě měl vědět co dělá. Co popisuje Václav nemohu potvrdit ani vyvrátit.

 3. Článek je poněkud zmatečný. Za prvé, v našich zásuvkách už dávno není 220V. Je tam jmenovitě 230V, prakticky vždy 235-239V. Zjištěno dlouhodobým měřením na mnoha místech v Ostravě. Na adaptéru (ACER) je rozsah vstupu 100-240V, výstup 19V, 3.42A, což dává 65W. Žádných 90w do noťasu neteče, teče tolik, kolik je právě potřeba, podle svitu obrazovky, zátěže procesoru a grafiky, chodu větráku, odběru USB portů. Naprázdno dává adaptér 19.5V. Připojením již zapnutého adaptéru do notebooku se žádný šok nemůže konat, protože se jenom přejde z baterií na vnější zdroj, a pokud jsou baterie vybité, začnou se nabíjet.

 4. Mě by spíš zajímalo, jestli mám baterie pravidelně vybíjet a nabíjet, nebo mohu bez nebezpečí jejich zničení (zkrácení životnosti) mít trvale zapojený zdroj a doma pracovat „ze zásuvky“. Baterky jsou pořád na 100% nabité a mohu kdykoliv do terénu bez nebezpečí, že tam zhasnu za půl hodiny, protože jsem předtím nestihl nabít.

 5. To je zase nesmyslu, jak v clanku tak v komentarich. Nejjistejsi je mit kvalitni adapter. Spousta vyrobcu tlaci cenu dolu na ukor kvality, napr nedostatecne dimenzovane soucastky, prilis tenke cesty na plosnem spoji a draty v transformatoru. To se pak neni cemu divit, kdyz to shori a je celkem jedno, jestli to nacpete nejdriv do zdi nebo do notebooku. A za to ze revizak vi co rika, bych taky ruku do ohne nedal. Uz jsem potkal revizaka co nemel tuseni, jak funguje spinany zdroj. Osobne si myslim, ze bude lepsi to strcit nejdriv do zdi.

 6. Určitě nejprve do zdi a pak do mobilu/notebooku.. a právě kvuli té možné špičce v okamžiku zapojení.
  Na téma nabíjení baterií je spousta článků, které říkají téměř to samé a přijde mi to blbě. Jeden vymyslel téma, rádoby odborník na to odpověděl a všichni plátky si to s upravami rozkopírovali. Ale to co píší platilo možná před deseti lety a dřív. Mám za to, že moderní přístroje si nabíjení a udržování stavu baterií ohlídají sami. Osobně pokaždý když mohu, tak dobíjím a dělal jsem to tak vždy.. baterie mi vždy přežili přístroj.

 7. V manuálu pro Acer Aspire 5 je napsáno nejdříve do notebooku a pak do zdi, taky se mi to moc nelíbí, ale dělám to podle toho.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*