Jak stáhnout fotky z fotoaparátu do pc

Stažení fotografií z foťáku do počítače nebo notebooku lze udělat několika způsoby, které vám v článku ukážu. Zálohování je důležité, proto je nenechávejte na sdkartě ve fotoaparátu, ale pravidelně je ukládejte na disk.

Jak stáhnout fotky z fotoaparátu do pc

Ke každému digitálu je obvykle přiloženo CD s ovladači a programy, pomocí kterých si poté fotky a videa vámi vytvořená můžete snadno do pc uložit. Já mám fotoaparát Nikon D5100, CD mám původní, ale samozřejmě na webu Nikon.cz si v sekci Podpora a Centrum stahování lze veškeré aplikace stáhnout. Pokud by se vám nabídka pro import souborů po připojení aparátu k pc nezobrazila, spusťte aplikaci Nikon Transfer 2 a vpravo dole klikněte na tlačítko Start Transfer.

Nikon transfer 2

Podle velikosti souborů se vám za pár sekund či minut stáhne veškerý obsah sdkarty. Jestli jste měli foťák k počítači zapojený poprvé, stáhne se vše, pokud už jste data z aparátu nahrávali, uloží se pouze ty fotky nové, které jste dělali. Není nutné stahovat vždy celé sd-čko.

Nikon transfer 2 - 2

Pokud se ptáte,  proč nejdou stáhnout fotky do pc, je to možná z důvodu, že vám chybí ovladače k foťáku.

Jak stáhnout fotky z sd karty do pc

Zapojte jej pomocí usb kabelu, případně vyndejte sdkartu a zasuňte ji do SD slotu, ten se zobrazí jako další jednotka, podobně jako při připojení usb disku.

Já používám pro stahování fotek kabel, takže se mi po zapojení a zapnutí foťáku ukáže toto zařízení ve Windows Průzkumníku. Pak stačí na zařízení kliknout.

Zařízení a jednotky Windows 11

Zobrazí se vám Vyjímatelné úložiště, kolik máte obsazeno a kolik je celková kapacita. Já mám kartu 64GB, je tam ještě cca 11GB volného.

Zařízení a jednotky Windows 11 - 2

Pokud je fotek hodně, jsou uloženy v několika složkách. Všechny je tedy označte myší nebo pomocí kláves CTRL+A a přetáhněte na pevný disk do složky, kde je chcete mít. Doporučuji ideálně na disk D, třeba do složky FOTO, na céčku je dobré mít jen systém, abyste o fotky nepřišli při případné reinstalaci systému.

Zařízení a jednotky Windows 11 - 3

Jak propojit zrcadlovku s mobilem

Kdo má digitální zrcadlovku s wi-fi, může využít tento návod pro přenos fotek z fotoaparátu do mobilu.

Fotky uložené na disku si můžete uspořádat a poté vypálit na cd nebo blu-ray disk, opakuji to stále, ale zálohování je důležité a nikdo by asi nechtěl přijít o několik let vzpomínek, třeba na dětství svých dětí.

Přečtěte si také:

3 Comments

  1. Dodám, pokud používáte nějaký fotoprogram se správou fotek (například Zoner Photo Studio X), určitě má funkci pro import fotek z foťáku nebo karty. Využívejte ji. Obvykle umí víc, než jen kopírování, například průběžné přejmenování, vložení základních klíčových slov do fotek a podobně.

  2. …., na céčku je dobré mít jen systém,….
    O jakém ,,céčku,, je řeč?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*