Jak vybrat multifunkční tiskárnu, laserovou, domácí inkoustovou nebo moderní 3D. Jakou na fotky, jaké tiskárny se hodí na minimální používání, to vše čtěte v článku.
Jak vybrat domácí tiskárnu
Fotografie, mapy, texty či jakékoliv elektronické dokumenty je zapotřebí někdy i vytisknout a uschovat. K tomuto účelu slouží tiskárny. Některé zvládají pouze občasný tisk dokumentů, jiné dokonce velkoformátový tisk fotografií ve vysoké kvalitě. Jak takovou tiskárnu vybrat poradíme v následujícím článku.
Jakou tiskárnu koupit? Výběru tiskárny předchází několik důležitých otázek:
- Jaké máte finanční prostředky?
- Preferujete černobílý nebo barevný tisk?
- Jakou velikost formátu budete potřebovat (tisk A4, A3, A2,…)
- Budete kromě tisku také skenovat nebo kopírovat?
Pokud se zastavíme u financí, zjistíme, že prvotním nákupem tiskárny práce nekončí. Velmi důležité je doplňování barev do tiskárny, nákup papírů či servis tiskárny v případě poruchy. Vše se samozřejmě prodraží, pokud uvažujeme o nákupu velkoformátové tiskárny, která zvládne tisk do formátu například až A2 / A3.
Pokud máte nad tímto jasno, můžete se pustit do samotného výběru tiskárny. Nejprve si ale ukažme, jaké vlastě tiskárny existují, protože jich je celá řada.
Typy tiskáren
- Multifunkční tiskárna
- Inkoustová tiskárna
- Laserová tiskárna
- 3D tiskárna
Multifunkční tiskárny – to pravé do kanceláře
Jak již název napovídá, jedná se o multifunkční zařízení, které kromě samotného tisku zvládají také skenování a kopírování.
Jakou multifunkční tiskárnu ?
Lze pořídit jak laserové, tak i inkoustové.
Výhodou těchto tiskáren je použití pro skenování i kopírování, zabudování užitečných funkcí (např. WI-FI), úspora financí i prostoru. Nevýhodou může být dražší servis při poruše tiskárny.
Při výběru multifunkční tiskárny je dobré dávat pozor na kvalitu skeneru a kopírovacího zařízení, které hlavně u levnějších variant nemusí odpovídat vaší představě. Cenově se tato zařízení pohybují od stovek korun až po desetitisíce, vše záleží hlavně na kvalitě a velikosti.
Tyto jsou ideální do domácnosti, kdy nemusíte kupovat samostatně tiskárnu, skener a kopírku, neboť máte vše v jednom. Navíc vám náplň vydrží mnoho let, pokud tisknete jen občas, na rozdíl od inkoustu, který při nečinnosti vyschne.
Inkoustové tiskárny – na fotky ideál
Tyto tiskárny používají pro tisk inkoust, proto jsou často používaní zejména pro tisk fotografií, kde zaručují jejich maximální kvalitu. Dobře poslouží jak pro domácí, tak i profesionální použití.
Velikou výhodou inkoustové tiskárny je její vysoká kvalita, vhodná pro tisk fotografií. Nevýhoda spočívá ve vyšší pořizovací ceně inkoustových kazet.
Inkoustovou tiskárnu lze pořídit od několika málo tisíc korun.
Laserové tiskárny
Tiskárny laserové představují velmi rychlá tisková zařízení. Jejich použití se hodí hlavně tam, kde je zapotřebí tisknout velké množství dokumentů, hlavně v kancelářích, firmách a ve školách. Tiskárny zvládají až 60 stran za minutu a jsou finančně málo nákladně. Dražší modely umí i barevný tisk.
Výhodou je především již zmiňovaná rychlost a finanční nákladnost. Nevýhodou může být pouze černobílý tisk (hlavně u levnějších laserových tiskáren).
Cena laserových tiskáren začíná zhruba na částce 2 500 Kč, dražší zařízení mohou vyjít až na 10 000 Kč.
3D tiskárny
Moderním trendem dnešní doby jsou 3 D tiskárny. Zvládají trojrozměrný tisk, který ovšem trvá určitou dobu oproti ostatním typům tiskáren. Jedná se spíše o budoucnost tiskových zařízení. Dokáží realizovat vaše představy ve formě 3D modelů. Pro používání těchto tiskáren je zapotřebí určitá úroveň zručnosti, protože se jedná o těžší používání.
Nejedná se o levná zařízení. Cena 3D tiskáren začíná na částce kolem 15 – 20 000 Kč.
Technické parametry tiskáren
- Způsob tisku (laser, inkoust,…)
- formát papíru – Udává maximální formát, do kterého lze tisknout. Nejčastěji se jedná o formát A4, nicméně existují tiskárny (tzv. plotry) na formát A3 nebo A2.
- Rychlost tisku – Udává kolik stran je schopna tiskárny vytisknout za jednu minutu. Nejrychlejší jsou tiskárny laserové, které však nezaručují maximální kvalitu tisku.
Děkuji za super článek :) Já osobně volím vždy laserové – nepotřebuji kupovat tak často nové, jako u inkoustu…