Jak vytvořit domácí síť Windows 10 a Win 11

Vytvoření domácí počítačové sítě využije každý, kdo má doma více pc nebo notebooků. Návod popíše postup jak na to, pokud máte problém, že nezobrazují se počítače v síti.

Jak vytvořit domácí síť přes wifi

Jednodušší varianta, kdy nebude nutné tahat žádné kabely, ale pouze bude stačit nastavit jednotlivý notebook a pc. Všechny počítače a notebooky musí využívat stejnou wifi síť.

Domácí počítačová síť

Jak se k bezdrátové wi-fi síti připojit popisují tyto články:

Samozřejmě pokud máte jiný typ modemu nebo routeru, pročtěte si příslušný manuál. Ale princip je u všech zařízení podobný.

Čtěte: Jak změnit heslo na wifi routeru TP-LINK

Přiřazení do Workgroup

Aby všechna zařízení v počítačové síti spolu mohla komunikovat, musíte je nastavit do stejné pracovní skupiny. Postup jsem popisoval před pár dny ve stejnojmenném článku.

Domácí skupina - Workgroup - Windows 3

Jak vytvořit domácí síť lan (propojení po kabelu)

Varianta jak udělat domácí datovou síť je mírně složitější, ale odměnou vám bude stálá (a mnohdy několikanásobně vyšší) rychlost internetu ve všech místnostech bytu.

Co budete potřebovat

  • Router / modem
  • Switch – pokud máte více zařízení připojených na internet
  • UTP kabeláž verze 6 (umožňuje rychlost až 1000 Mbit)

Protože málo poskytovatelů internetu vám nainstaluje přípojku doprostřed bytu, často je hned vedle vchodových dveří, které logicky nejsou uprostřed domácnosti. Proto se hodí switch, třeba model TP-LINK TL-SG108, který můžete umístit právě do centra bytu, obvykle do obýváku a k němu dotáhnout pouze 1 kabel od routeru. Na tento switch poté zapojíte další počítače, notebooky, mobilní telefony, tablety, případně chytrou televizi, herní konzoli (třeba Xbox One X), domácí kino nebo další přístroje.

switch tp-link tl-sg108 4

Nejvíce práce bude s vrtáním děr do zdí, protože jinudy se do jednotlivých pokojů ten kabel fyzicky dostat nedá. Kor v paneláku to je docela problém, ale dá se to (když máte vrtačku s příklepem). Osobně mám pracovnu doma právě v místnosti, která je nejdál od routeru, wifi sice jede docela dobře, ale kabel je kabel. I ten o délce 20m má stálou rychlost 24/7.

rychlost internetu - modem compal ch7465lg wifi infografika

Vytvoření stejných účtů na všech PC / NTB

Abyste mohli sdílet celou sítí veškerá data, je nutné nejen to mít stejnou pracovní skupinu, ale také stejné uživatelské účty na jednotlivých počítačích. Jak další účet do win 10 přidat popisuji zde.

A to je vše. Nyní již máte domácí počítačovou síť vytvořenou.

Jak vytvořit domácí síť Windows 11

Postup pro Win11 je téměř stejný jako pro Windows 10, jen je následně potřeba zapnout sdílení souborů a složek.

Klikněte na Start a vyhledejte Ovládací panely. Zde klikněte na Síť a internet a v kategorii Centrum síťových připojení a sdílení klikněte na Zobrazit počítače a zařízení v síti.

Windows 11 zobrazit počítače v síti

Protože po nové instalaci Windows 11 máte sdílení souborů vypnuto, je třeba toto kliknutím zapnout.

Windows 11 sdílení souborů vypnuto

Potvrďte volbu Zapnout zjišťování sítí a sdílení souborů.

Zapnout zjišťování sítí a sdílení souborů

A jak vidíte, svůj notebook už mám viditelný v síti.

Windows 11 počítače v síti

Kdo řeší, jak propojit 2 pc, pak toto je jedna z možností. V podstatě se dá propojit mnohem více počítačů a viditelnost pc v síti Windows bude bez problémů.

O autorovi Miloš Lácha 1148 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

1 Comment

  1. Vrtačku s příklepem silně neradím. Radši si vypůjčte (pokud nemáte) tzv. vrtací kladivo na SDS vrtáky. To projede panelem s minimální námahou, asi jako byste použili příklepovou vrtačku do cihel.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*