Jak vytvořit fakturu. V Excelu to je snadné

Existuje několik způsobů, jak vytvořit fakturu. Jednou z nejoblíbenějších možností je použití fakturačního software. Já vám ale ukážu vzor faktury, který si zde můžete stáhnout a pokud máte jen několik plateb měsíčně, bude vám to rozhodně stačit.

Jestli jste menší podnikatel/ka, nejčastěji jako OSVČ, určitě budete chtít mít účetnictví co nejjednodušší. Sice existují softwary, kde vám toto vyřeší, např. Fakturoid nebo iDoklad, ale proč platit za něco navíc, když tomu stačí věnovat každý měsíc pár minut a přitom to zvládnete sami.

Jak vytvořit fakturu v Excelu

Jak vytvořit fakturu

Číslo faktury

Zde doporučuji dát aktuální rok a pak je na vás, kolik si tam dáte nul, jedniček, dvojek. Kdo nemá několik plateb v jeden den, ten si může zvolit číslování třeba podle datumu, pro ukázku 20240412 – vytvořena 12.4.2024.

Dodavatel

To jste vy, vyplníte jméno a příjmení, ulici, město a pak také IČO a zda jste plátce DPH nebo jste neplátce. Nezapomeňte také opravit řádek v jakém městě jste zapsán v živnostenském rejstříku.

Odběratel

To je osoba / firma, které fakturujete a kdo vám za práci pošle peníze. Opět vyplňte vše a pokud se jedná o větší firmu, bude ve většině případů nutné zadat kromě IČO i DIČ.

Platební podmínky

Formu úhrady necháte bankovním převodem, upravte si svojí banku a číslo účtu a nezapomeňte doplnit variabilní symbol. To bude číslo faktury, které máte „nahoře“. Doplňte také datum vystavení a datum splatnosti. Dávám vždy 14 dní, větší firmy platí bohužel až poslední den a některé třeba až po měsíci od zaslán fa, jelikož tak mohou mít nastaveny procesy.

V poslední kolonce zadejte u slovního spojení Fakturujeme vám činnost, kterou jste dělali a pak částku, na které jste se domluvili. Fakturu nakonec nezapomeňte podepsat, pokud máte i razítko, můžete jej také přidat.

Následně si můžete vytvořený xls soubor exportovat do pdf.

Vzor faktury si stáhněte zde.

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*