Jak zapojit a nastavit dva monitory u jednoho pc

Jak nastavit a zapojit 2 monitory k počítači s Windows 10. Postup pro každého, kdo potřebuje velkou plochu u pc a využije tuto možnost.

Jak nastavit dva monitory

Jeden monitor asi u kompu každý z nás máme. Pokud ale potřebujete druhý, jak jej  propojit? V tomto článku jsem popisoval, jak připojit monitor k notebooku, návod ale pomůže stejně tak i při zapojení do počítače.

Následně si je na stole srovnejte i do výšky, aby se na nich dalo pracovat. Zde jak vidíte, mám dva monitory DELL 24″ vedle sebe, jeden je ale ve formátu 16:10 a druhý 16:9, takže ten je nižší.

Rozlišení monitoru 16:10 jsem chtěl záměrně, protože často na pc vytvářím tabulky a tam každý řádek, co je vidět a není nutné scrolovat, je určitě plus.

Pro ukázku to ale snad bude stačit, ta plocha „dvacetčtyřky“ je samo o sobě dost velká, takže mi u pc stačí zatím jeden.

Dva monitory DELL u pc

Dva monitory nastavení

Po zapnutí počítače a najetí do Windows 10 bude pravděpodobně „svítit“ jen jeden monitor. Takže klikněte na ploše pravým tlačítkem myši na volbu Nastavení zobrazení.

Jak nastavit dva monitory

A zde zvolte volbu Rozšířit tato zobrazení.

2 monitory u pc - nastavení Windows 10

Tím bude pro oba monitory využita celá plocha Win10 a obraz půjde roztáhnout. Je možné si je přehodit zleva doprava nebo naopak a na této obrazovce si tu jedničku a dvojku přenastavit.

Nastavení 2 monitorů na pc ve Windows 10

Jak nastavit 2 monitory Windows

Dva monitory a jedna plocha.

2 monitory u pc - rozšířený obraz

Rozšíření obrazovky na 2 monitory

Toto je celá rozšířená plocha Windows10.

2 monitory u pc - rozšířený obraz

Kdo chce mít stejný obsah na jednom i druhém monitoru, pak stačí v možnostech, které popisuji výše, volbu Duplikovat tato zařízení.

2 monitory u pc - duplikovaný obraz

Jak vidíte, na obou plochách je to samé. Možnost duplikovat obrazovku lze využít třeba pro prezentace, kde je potřeba vidět na notebooku (pc) to samé jako na projektoru nebo chytré tabuli.

2 monitory u pc - duplikovaný obraz

Mít dva monitory a dvě plochy není špatné, na jednom lze pracovat a na druhém třeba sledovat tv, jak vidíte níže. Přejezd myši na druhý monitor je plynulý.

Jak nastavit dva monitory na pc

Na hry to moc použitelné není, to by chtělo více kusů, ideálně rovnou 3, abyste celou dobu nemuseli koukat na tu „čáru“ uprostřed.

TIP: Promítání na tento počítač ve Windows 11

Kdo řešíte, jakou velikost monitoru, pak za mě určitě 24 palců. Vždy se samozřejmě dá zvyknout na větší, ale podle mě toto je v poměru cena/výkon/velikost plochy optimální rozměr.

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

3 Comments

  1. Jaké vstupy/výstupy by měl mít notebook, pokud bych do něj chtěl zapojit dva monitory?

  2. Dobrý den, pokud zkusím zapojit druhý monitor, zatímco je PC vypnutý a následně jej zapnu, tak mi oba monitory píší, že není signál, tím pádem nemůžu nic nastavit, jelikož jsou oba monitory černé. Jak prosím postupovat?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*