Jak zlepšit akustiku v malé pracovně v bytě

Tento rok jsem se začal více věnovat tvorbě videí na Youtube kanálu Čisté PC. Bohužel po prvním nahrání komentáře k videu jsem zjistil, že v pracovně ten zvuk je šílený a bude třeba s tím něco udělat. Kdo tedy jako já řešíte, jak se zbavit ozvěny v místnosti, pak čtěte dále.

Akustika místnosti – odstranění ozvěny

Kdo bydlíte v bytě a nemáte možnost si tak, jako v rodinném domě udělat pracovnu, budete muset řešit to, abyste neslyšeli sousedy za zdí a naopak, aby se váš mluvený či zvukový projev nerozléhal po celé bytovce. Toto mě taky trápilo a tak jsem se začal zajímat o to, jak i tu moji malou pracovnu budu moci nejen odhlučnit, ale také zútulnit.

Malá pracovna v bytě
Malá pracovna v bytě

Moje pracovna, no řekněme spíš pracovní kout, má rozměry 126 x 225 cm, takže je opravdu malá. Díky tomu ale nebylo potřeba tolik materiálu, jako kdyby to byla 4x větší místnost, kterou jsem měl k dispozici dříve. Ale mám 2 děti a každé má svůj pokoj, to je základ, pokud pracujete z domova, a když i děti nemají školu, aby bylo doma ticho. Rodiče puberťáků potvrdí, že společný dětský pokoj vám hodněkrát denně „zabrnká“ na narvy :) Takže jsme to s ženou vyřešili takto, ale pracovnu jsem si musel udělat z té mini místnosti. Ale co víc člověk pracující na pc potřebuje než ten komp, stůl a židli. To vše se mi tam v pohodě vejde, takže cajk.

Malá pracovna v bytě - původní stav
Malá pracovna v bytě – původní stav

Jak zlepšit akustiku v místnosti – vybíráme akustický materiál

Nastudoval jsem za poslední týdny opravdu hodně webů a shlédl mnoho českých i zahraničních videí. Nejvíce nápomocen mi byl web www.akusticka-pena.cz, kde je vše opravdu dopodrobna vysvětleno a podle těch videí to musí zvládnout každý.

Původně jsem měl v plánu na zdi dát akustické desky 100x100cm o tloušťce 5cm, ty by se mi tam sice vešly, jelikož jsem potřeboval „polepit“ jen zeď za monitorem a pak vlevo od stolu, ale aby to i hezky vypadalo, vybral jsem si také designové akustické panely do bytu. Ty nejužší ale mají 2cm a to už by se mi tam nevešlo, navíc stůl mám polohovatelný, takže bylo třeba dbát i na to, aby jezdil nahoru a dolů a nedrhnul.

Test šířky stolu - desky a akustické panely dřevěné se tam vešly na milimetr :)
Test šířky stolu – desky a akustické panely dřevěné se tam vešly na milimetr :)

Jako první jsem měl v plánu pouze melaminové desky na strop, kde by stačily 2 kusy o rozměru 100x100cm, ale nijak by to neřešilo zvuk od a k sousedům. Tyto desky tam možná dám někdy v budoucnu.

Pokud budete řešit něco podobného, doporučuji vám nahrát si testovací zvuk / větu a pak si ji nahrát znovu po instalaci desek či panelů.

Nahrál jsem si jednu testovací větu doplněnou tlesknutím v samotné pracovně, potom po nalepení akustických panelů a nakonec po týdnu, kdy jsem nainstaloval i lisované akustické desky. Opravdu to je podstatná změna, jak se můžete podívat ve videu na konci článku.

Kde koupit akustické desky

Sehnat desky s gramáží 180 kg/m3, 100 x 100 cm a tloušťky 3cm je celkem problém, pokud nechcete vyrazit do Polska. Na výše zmíněném webu mají jen 5cm tloušťky, takže jsem zapátral a narazil na web www.relaxin.cz, kde mnou požadovaný rozměr měli.

Lisované akustické desky
Lisované akustické desky

Vše si doma několikrát změřte a přepočítejte, aby vám kus nechyběl nebo naopak nepřebýval.

Já bral 6 kusů desek rozměru 100x100x3 a 6 kusů 100x50cmx3. K tomu doporučuji koupit také nožík na koberce a pěnu Den Braven. Pro lepení akust.panelů mi prodali Soudal, ale ten podle mého není tak kvalitní.

Akustická deska 100 x 100 x 3cm
Akustická deska 100 x 100 x 3cm
Multi Kleber lepící PU pěna Debbex Den Braven
Multi Kleber lepící PU pěna Debbex Den Braven

Instalace akustických desek

Jako první vystěhujte veškerý nábytek z místnosti. Na zdi mi zůstaly pouze 2 poličky, ty tam budou dokud budu živ, takže jsem je nechal na místě. Ani netuším, jak bych je tam zpět namontoval, aby i něco unesly?

Na zeď jsem si tužkou nakreslil, kde jaký panel bude nalepený a pak si nařezal ty, které měly menší rozměr, naštěstí díky velikosti místnosti to vyšlo na polovinu stávajících panelů, hlavně těch menších – 100x25cm převážně.

Akustické desky před nalepením na zeď
Akustické desky před nalepením na zeď

I když jsem video o nalepení akustické desky viděl snad 5x, samozřejmě jsem u těch prvních 2 desek nedodržel minutový rozestup a pěnu nanesl na obě najednou. Ale na to, že jsem to dělal poprvé, to šlo celkem v pohodě a pak u dalších desek už jsem pěnu nanášel postupně, převážně tak s 2-3 minutovými rozestupy. Největší zdržení je to řezání desek, jinak to lepení už je snadné.

Lepící PU pěna nanesena
Lepící PU pěna nanesena
Příprava pro řezání akustické desky
Příprava pro řezání akustické desky
Akustické desky nalepeny na zeď
Akustické desky nalepeny na zeď
Akustické desky 2 barvy
Akustické desky 2 barvy

Tlumení zvuku v místnosti se zlepšilo o 150 procent, ale díky tmavým deskám bylo třeba to poladit k dokonalosti.

Akustické desky v domácí pracovně
Akustické desky v domácí pracovně

Akustické panely na stěnu

Můj pracovní kout moc světla nemá, takže mi šlo o to, aby ty zdi byly co nejsvětlejší. Prodávají se panely světlé s černým filcem, to by moc můj problém neřešilo, ale v OBI jsem sehnal panely s filcem šedým, které nejen parádně vypadají, ale nejsou tak tmavé, navíc jsou v rozměru 240 x 60 x 2 cm, přesně co jsem potřeboval.

Dřevěné akustické panely OBI
Dřevěné akustické panely OBI

Opět jsem vzal k ruce metr, papír a tužku a vše si několikrát přeměřil. Jeden panel stojí skoro stejně jako ty všechny akustické desky, takže bylo třeba to mít opravdu dobře proměřené. Opět jsem si ty panely na zkoušku opřel o zeď, jak to bude vypadat a jak je k sobě dát.

Akustické panely opřené o zeď
Akustické panely opřené o zeď
Akustické panely opřené o zeď 2
Akustické panely opřené o zeď 2

Díky poličkám, které mám ve výšce 176cm, jsem si 2 panely nechal uříznout na tuto délku a jeden boční měl specifický výřez na poličku z boku, ale pán „na pile“ to zvládl na 100%. Pokud by vás zajímala cena, pak je 20kč za jeden řez, dal jsem za to 100kč, lepší než kupovat přímočarou pilu za litr :)

Lepení akustických panelů

Materiál k lepení a řezání jsem použil stejný jako u těch desek. Malá pilka se taky hodila, ale to byla rychlovka, to šlo dobře.

Lepící PU pěna a nožík na koberce
Lepící PU pěna a nožík na koberce
Lepící PU pěna na akustickém panelu
Lepící PU pěna na akustickém panelu

Zbylé dva panely jsem nalepil v původní velikosti a ty „uříznuté“ rozpůlil nožíkem na koberce a nalepil na zbylá místa na zdi, kde jsem měl ty desky.

Akustické panely OBI na zdi
Akustické panely OBI na zdi

Tyto panely nemám na celé ploše zdi, ale i ty samotné desky vypadají dobře, tak proč je tam nenechat.

OBI akustické panely nalepeny
OBI akustické panely nalepeny
Akustické panely na zeď
Akustické panely na zeď

Cena celkem

Určitě vás zajímá, na kolik to celé vyšlo.

 • Akustické desky + 2x pěna Den Braven – 3716 kč
 • Akustické panely dub 6ks + 2x pěna Soudal – 11824 kč
 • Náklady na práci 0 kč

Vše jsem dělal sám, autem si je dovezl, výhoda staršího kombíku, kam i skoro 2,5 metrové desky složíte a v pohodě zavřete kufr.

Jak dlouho to celé trvalo

Ty desky dělají dost bordel, takže pak budete 2 hodiny uklízet. Chvíli trvá vyklizení pracovny a zase instalace stolu a počítače zpět, u těch desek mi toto celé trvalo asi 5 hodin, u panelů to bylo rychlejší, ale ty jsem dělal cca týden poté, to mi zabralo celkem asi 4 hodiny.

Za den byste tedy asi zvládli vše, jen je dobré to lepidlo nechat vytvrdnout 24h, takže i tak ty panely bych radši dával až druhý den, nebo za 2 dny.

Zvuk díky těm dřevěným panelům je ještě o kus lepší, sousedka, co skoro denně hraje na piáno :(, už není tolik slyšet, ale hlavně, když já si pustím film nebo hudbu, tak bych sousedy neměl rušit a o to jde, být ohleduplný.

Moderní domácí pracovna s akustickými panely
Moderní domácí pracovna s akustickými panely

Nejvíc mě ale těší ten zvuk, který jsem nahrál už pomocí nového mikrofonu Rode, že mohu video návody na Youtube nahrávat rovnou na svém počítači a ne v jiném pokoji.

Nakonec jsem přidal LED pásek za stůl, aby se to tu ještě o kousek víc rozsvítilo.

Snad vám tato inspirace pomůže, jestli řešíte něco podobného. Budu moc rád za komentáře, co jsem měl udělat jinak nebo co se vám líbí, přecejen jsem IT a ne „truhlář“ :)

Nová pracovna s led pásky
Nová pracovna s led pásky

Video z lepení akustických desek a panelů

O autorovi Miloš Lácha 1148 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

2 Comments

 1. Dobrý den,
  zaujalo mě lepení akustických desek a na to akustických panelů.
  Chci se zeptat, zda akustická deska udrží akustický panel, který je na něm nalepen?
  Budu doma řešit odhlučnění stejně jako Vy, ale nevím, zda panel neodpadne i s kusem desky … :-)
  Děkuji za odpověď.
  Pavel

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*