Jak změnit zapomenuté heslo administrátora Windows 10

I když jste zapomněli heslo do Windows, za pomoci toho návodu nebude problém se do pc či notebooku dostat, protože původní heslo sice nejde zjistit, ale můžete jej resetovat a nastavit si nové.

Většina uživatelů počítačů si svá data nezálohuje a potom, když nastane situace jako je tato, zapomenou heslo a nebudou vědět, jak se do Windows 10 dostat. To může být neskutečný problém. Takže ještě než se pustíte do čtení tohoto postupu, určitě si zapamatujte, že si veškerá data poté musíte zálohovat, protože dnes to bylo heslo, příště to může být vadný disk a tam už by ani tyto rady, které zmiňuji níže, nepomohly.

Jak resetovat administrátorské heslo

V první řadě budete potřebovat instalační disk Windows 10, ze kterého následně spustíte systém. Můžete si stáhnout ISO soubor a ten následně na DVD vypálit, nebo si pomocí nástroje Media Creation Tool instalační USB Windows 10 vytvořit.

Následně si v biosu počítače nastavte způsob bootování z DVD či USB a spusťte instalaci. Až vám najede úvodní obrazovka Win10, stiskněte současně klávesu SHIFT + F10. Tím se vám otevře příkazový řádek.

windows 10 zapomenuté heslo

Zde napište příkaz diskpart a potvrďte klávesou Enter. Dále zadejte příkaz list volume a zobrazí se vám seznam disků v pc. Nejčastěji ten, který má největší velikost, je ten s Windows 10 a přesně tento vás zajímá. Obvykle to je D.

windows 10 zapomenuté heslo 2

Spusťte příkaz exit.

windows 10 zapomenuté heslo 3

Poté zadejte do příkazového řádku tyto příkazy:

D:

CD System32

ren utilman.exe utilman.old (přejmenujeme soubor, pomocí kterého se na přihlašovací obrazovce Windows10 spouští služba Usnadnění přístupu)

copy cmd.exe utilman.exe (na původní místo „utilman“ nakopírujeme „příkazový řádek“)

windows 10 zapomenuté heslo 4

Poté toto okno výše zavřete a zrušte instalaci systému. Počítač se restartuje a Windows 10 klasicky najedou.

windows 10 zapomenuté heslo 5

Reset hesla Windows 10

Na přihlašovací obrazovce klikněte vpravo dole na ikonu Usnadnění přístupu a tím, jak jsme si původní soubor přejmenovali, se spustí „CMD“.

windows 10 zapomenuté heslo 6

Zde zadejte příkaz control userpasswords2.

windows 10 zapomenuté heslo 7

Uvidíte seznam uživatelských účtů. Já mám na pc pouze jeden, takže dole pak jen stačí kliknout na tlačítko Resetovat heslo.

windows 10 zapomenuté heslo 8

A zde pak už jen zadáte heslo nové a potvrdíte jej.

windows 10 zapomenuté heslo 9

Nyní se stačí už přihlásit heslem novým (pokud nezadáte žádné, je možné se dostat do pc bez hesla).

windows 10 zapomenuté heslo 10

A jak vidíte, jsem tam :)

windows 10 zapomenuté heslo 11

Určitě je dobré potom ty přejmenované soubory zase dát na „své místo“, takže po restartu opět nastavte boot z cd/usb, spusťte instalaci W10 a pak v úvodu instalace zase „rozbalte“ příkazový řádek pomocí kláves SHIFT + F10.

Zde zadejte následující příkazy:

d:

cd Windows

cd system32

del utilman.exe

ren utilman.old utilman.exe

Tím jste vše vrátili do původního stavu jako před úpravami, ale nové heslo vám zůstalo.

Návod se týká pouze pokud máte ve Win10 lokální účet. Kdo se přihlašuje pomocí Microsoft účtu, tomu by tento postup nefungoval.

Ophcrack zjistí zapomenuté heslo do Windows

Zapomenuté heslo do počítače s Windows nemusí být už problém, stačí si stáhnout program Ophcrack na zjištění hesla a postupovat následovně.

Ophcrack návod jak odheslovat počítač

Na webu https://ophcrack.sourceforge.io/ na hlavní stránce si zvolte, zda použijete instalaci na USB disk nebo Live CD.

Ophcrack 1

Stažením portable verze tuto můžete nahrát na usb.

Ophcrack 2

Verze LiveCD jsou dvě, pro operační systém Windows XP a pak pro Windows Vista (Win7). Hned v úvodu napíšu, že na Windows 7 mi program nefungoval.

Ophcrack 3

Až tedy vypálíte stažený ISO soubor, nastavte v biosu bootování na CD a spusťte pc. Otevře se se toto okno a pokud nechcete něco složitě řešit, nechte výchozí volbu Ophcrack Graphic mode – automatic.

Ophcrack

Program se chvíli bude načítat a poté se spustí toto okno a proběhne vyhledávání hesla – hesel. Zde ve Windows 7 se mi to bohužel nezadařilo.

Ophcrack 4

Toto je základní obrazovka programu, vpravo je tlačítko pro restart – vypnutí pc.

Ophcrack 5

Jelikož mám i na jednom disku ještě Windows XP, stáhnul jsem tedy LiveCD pro tento OS a zkusil jej spustit.

TIP: Jak se přihlásit jako administrátor Windows 10

Za 4 minuty bylo hotovo a hesla, která jsem nastavil, to našlo. Takže tak.

Ophcrack 6

Mám vyzkoušeno, že LiveCD pro Windows 7 mi bohužel nefungovalo a jelikož je program starší, nejde to ani pro Win 8 nebo Windows 10. Tam je třeba to heslo vypnout, jak popisuje návod v úvodu článku.

Odkazy:

O autorovi Miloš Lácha 1149 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*