Jak zrychlit start Windows 10

Jak zrychlit start Windows 10. Doporučený hardware, programy a návod, co také může počítač zpomalovat a jak tento problém vyřešit.

Zrychlení startu Windows

Asi to známe všichni. Když je počítač nebo notebook nový, má nově nainstalovaný operační systém, šlape pěkně rychle a asi málokdo má s rychlostí problém. Ale postupem času, jak se do počítače začnou instalovat programy, utility a aplikace, po pár měsících nebo letech už ta rychlost náběhu pc často není ani poloviční, jako když byl nový.

Co pomůže zrychlit pc

Nový harddisk

Nový rychlejší pevný disk, ideálně SSD. Ten je vhodný nejen do počítače, ale také do notebooku, kde nejen že vám jej opravdu hodně „oživí“, jako by omládl,  ale také baterka vydrží o fous déle, Vyzkoušeno na mém „dědovi“ HP 4520s a mohu potvrdit, že jej umí hodně urychlit.

Čtěte: Jak zapojit další pevný disk do pc.

samsung ssd 850 evo 3

Více operační paměti RAM

V dnešní době už paměť do počítače stojí „pár korun“ a proto, pokud chcete pc opravdu zrychlit, určitě doporučuji minimálně 4GB, ideálně 8GB RAM.

Přidání operační paměti RAM do počítače 5

Čtěte jak přidat paměťový modul do notebooku a operační paměť do stolního počítače.

paměť do notebooku 3

Správně nastavený Bios

Pokud máte v počítači kromě pevného disku i cd / dvd mechaniku, pak je nutné, abyste v biosu měli nastaveno při bootování jako první harddisk. Pokud budete mít cd/dvd a v mechanice bude např. vložený disk, může se doba náběhu počítače také prodloužit.

V tomto článku popisuji jak bios nastavit.

bios setup3

Čistící programy zadarmo

Základ rychlého startu je také to, aby se nenačítaly programy a aplikace, které zbytečně zdržují a často je ani v pc mít nemusíte. Dobrý pomocník je prográmek Ccleaner, který je v češtině a s jehož pomocí odstraníte přebytečné programy a apky, ale také vám i zvýší volné místo na disku, třeba smazáním složky Windows.old, který vzniká po aktualizaci Windows.

ccleaner smazání starší instalace windows 3

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

3 Comments

  1. Pletete si baterku s baterií. Baterka je to, co svítí, baterie je zdrou el. proudu. Také programy jsou čisticí a ne čistící.

  2. Děkuji Josefe za hodnotný komentář, moc mi pomohl. Jen nevím, co je to zdrou?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*