Kybertest – vědomostní test vašich znalostí používání internetu

Kybertest je vědomostní test, by si měl vyzkoušet každý, kdo se pohybuje na internetu, protože nebezpečí číhá všude a ne vždy vše vypadá tak, jak to doopravdy je.

Kybertest online

Na webové stránce www.kybertest.cz si vyzkoušíte a otestujete vaše znalosti ve fiktivním internetovém bankovnictví a pravidla správného chování na internetu.

Nebudu sem dávat výsledky, každý ať si to zkusí sám, jen vám sem dám pár informací, které se v textu budou hodit.

Kybertest

Bezpečná komunikace na internetu

Tip 1 – Přihlášení do internet bankingu

Dnes už všechny banky mají weby zabezpečeny protokolem https, takže pokud by tam byla adresa pouze s http, dal bych si na to pozor. Vedle adresy vlevo je vidět zámeček, to hodně napoví.

I když vám to může v první chvíli připadat jako normální adresa, pozorně se na ni raději podívejte, někdy stačí zaměnit jedno písmeno nebo naopak některé vynechat a případný útočník vás může přesměrovat na své stránky a poměrně snadno vám z vašeho účtu vybrat peníze.

Také by se na té samé „špatné“ stránce neměl objevit odkaz na stažení mobilní aplikace, zde se jmenuje René (jasná „parodie“ na George od České spořitelny).

Tip 2 – komunikace s bankou

Pokud vám napíše banka e-mail, dobře si zkontrolujte, z jaké adresy zpráva přišla. Pokud by byl název třeba DobráBanka, web by tedy byl www.dobrabanka.cz a e-mail info@dobrabanka.cz, asi není správné, když by zpráva došla z adresy andrejko@vasepenizemojepenize.cz například. Na to si opravdu je třeba dávat pozor, nejen v testu, ale i obecně na internetu.

A kdyby tam bylo nějaké tlačítko či odkaz Odblokovat, také na něj neklikejte.

Často je dobré si ale e-mail uschovat a do vaší banky na vyžádání poslat, protože ji to samozřejmě poškozuje a jakýkoliv přímý důkaz může poté policii usnadnit pátrání po „škůdci“.

Tip 3 – aplikace

Než stáhnete jakoukoliv aplikaci do mobilu, podívejte se, jaké má hodnocení a co o ní píšou jiné recenze nebo uživatelé. Pokud je hodnocena třeba jen 2/5 a stáhlo si ji 200 uživatelů za několik měsíců, asi moc používaná nebude, kor když se jedná o produkt banky.

Tip 4 – výzvy k úhradě

Výzva k úhradě dluhu je téměř to samé jako u Tipu 2, v mailu zkontrolujte, odkud je a zda je adresa stejná jako firma.

Tip 5 – SMS zprávy z banky

Pokud vám přijde SMS zpráva od banky, NIKDY po vás nebude požadovat přístupové údaje do bankovnictví, zaslání platební karty včetně PINu nebo přihlášení na pochybný web pro zablokování karty.

Tip 6 – oprávnění aplikací v telefonu

Oprávnění pro aplikaci v mobilu povolte vždy jen pro to k tomu určené. Když chce jen „foťák“, není nutný přístup ke kontaktům například.

Odkazy:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*