Měření rychlosti připojení k internetu

Jak zjistit a kde změřit rychlost internetu a internetového připojení? Použil jsem ke změření 4 weby a přináším čísla, grafy a výsledky.

Co je přenosová rychlost internetu

Přenosová rychlost udává, jaký objem informace se přenese za jednotku času. Základní jednotkou přenosové rychlosti je bit za sekundu (bit/s, b/s, nebo anglicky bps = bits per second). Jednotka udává, kolik bitů informace je přeneseno za jednu sekundu. Zdroj: Wikipedia

Okénko do historie

Jako pamětník začátků internetu v České republice nezapomenu na dobu, kdy jsme se připojovali přes modem od Telecomu a platilo se 18kč/hod a to přitom bylo nutné měřit strávený čas pomocí programu Connection meter (existuje stále, ale nevidím důvod jej používat i dnes). Rychlost tehdy byla mnohdy závratných 10kb/s :) Pro porovnání, dnes, po téměř 20 letech, jede net bez problémů 100MB/s a někdy i více.

Moje rychlost připojení k internetu je vidět na následujících grafech.

Jak zjistím rychlost internetu

Jakou má můj internet od UPC rychlost jsem testoval na webu Rychlost.cz, DSL.cz, UPC.cz a Cesnet.cz.

Rychlost stahování se označuje Download, rychlost nahrávání je Upload. Čím vyšší, tím lepší.

Rychlost.cz – měření rychlosti internetu

Někdy se stane, že hned napoprvé nenaskočí optimální rychlost, kterou platíte, takže doporučuji test několikrát zopakovat. Jak je vidět na následujících obrázcích, také to není vždy 100 Mega za sekundu.

Rychlost připojení k internetu 2

DSL – test rychlosti

Rychlost připojení k internetu 3

UPC test – rychlost internetu

Rychlost připojení k internetu 4

Speedtest na Cesnet

Rychlost připojení k internetu 5

Jak zvýšit rychlost internetu

Dovolil bych si napsat, že tyto hodnoty jsou velmi slušné a i na hraní her online přes internet to je plně dostačující. Zde je důležitý údaj Ping. Čím je menší, tím lépe.

Při měření rychlosti internetu přes wifi je třeba být co nejblíže k routeru. Pokud máte například notebook s usb wifi adaptérem, ne všude po bytě bude signál ideální, proto je třeba „laborovat“ abyste našli co nejsilnější signál. Pro to pomůže také Wi-fi extender, o kterém jsem psal nedávno.

Jaká rychlost internetu je dostačující

To je individuální. Pokud jen posíláte e-maily a občas si prohlédnete, co je nového na netu, pak i 10 mega bude ok, kdo ale hraje online počítačové hry, kouká se na streamovací služby ve 4k rozlišení, ten bude chtít internet rychlý alespoň 300 Mbit/s. Např. operátor Vodafone už nabízí místo 300 mega 500 Mbit a to je také znát.

Když jsem se ptal mého táty, jaké připojení k internetu má, tak mě šokoval, že mu stačí 5Mbit a to i kouká třeba na Youtube nebo iVysílání.

A co vy čtenáři, jak rychle vám jede doma nebo v práci internet?

Čtěte také

Jak změřit rychlost www stránky

O autorovi Miloš Lácha 1149 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

3 Comments

  1. Velmi dobře napsané, děkuji. Zkoušel jsem pár tipů a doopravdy to subjektivně mohu říct, že rychlost se doopravdy navýšila.

  2. „…donutíte poskytovatele zrychlit připojení…“ ale jak? Místo až 300 Mbps mám max. až 20 i méně. Měření u zdroje je prý ok, ale jsem na konci sítě, která prošla sídlištěm, takže myslím, že by bylo třeba síť posílit, ale na to se operátor …

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*