Nastavení sdílení složky v domácí síti

Jak vytvořit sdílenou složku v domácí síti v operačním systému Windows 10. Tento sdílený adresář využije nejeden uživatel s počítačem v domácnosti.

Sdílená složka (sdílení souborů) ve Windows 10

Sdílení složky / adresáře ve Win 10 se určitě hodí, pokud máte vytvořenou domácí počítačovou síť. Abyste mohli vůbec přiřadit práva na čtení/zápis pro konkrétní sdílení složek / adresářů, musíte mít na každém počítači stejné uživatelské účty i hesla, jinak se ke složce nepřihlásíte.

Vytvoření a nastavení sdílené složky

Na konkrétní složce klikněte pravým tlačítkem myši, vyberte volbu Udělit přístup pro a následně zvolte volbu Konkrétní lidé.

Sdílená složka ve Windows 10

Zvolte osoby, kterých chcete povolit sdílení a přístup do složky / adresáře. Zadejte jméno a klikněte na Přidat.

Sdílená složka ve Windows 10 - 2

Nastavení úrovně oprávnění

Osoba, která složku vytvoří, je vlastník a má povolenu úroveň oprávnění čtení / zápis. Pro dalšího uživatele tedy zvolte práva dle uvážení.

Můžete nastavit tyto volby:

 • Čtení (zde bude možné pouze složku prohlížet)
 • Čtení / zápis (uživatel s těmito právy bude moci jak číst a prohlížet, ale i upravovat případně mazat)

Aby se změny projevily je třeba vše uložit, to provedete tlačítkem Sdílet.

Sdílená složka ve Windows 10 - 3

Tento postup funguje jak při připojení pc/notebooku přes ethernetový kabel, tak samozřejmě i při připojení na wifi, jen je nutné, aby sdílený počítač byl na stejné síti.

Odkazy:

9 Comments

 1. Pravděpodobně už není aktuaální, zmíněná položka Konkrétní lidé se nezobrazí.

 2. Milane, mám Windows 10 Pro a stále to funguje.

 3. Potom je dobré napsat, že to funguje pouze ve verzi Pro.

 4. Mám v domácí síti PC a NB. Na NB mám win10 Home a na PC Win10 Pro a na obou tato položka je. Protože na NB mám přihlášení účtem Microsoft a na PC místním účtem je přístup ke složkám dost komplikovaný.

 5. Domácnost 2*PC + 2*notebook: vše Win10 Pro, všude jen místní uživ. účty.
  Jak na PC_1 „Udělit přístup…/Konkrétní lidé“ zadat platný uživ.účet dejme tomu z NTB_2? V rozbal. seznamu se nabízí pouze účty ze stejného PC_1

 6. Díky za rychlou reakci, ale bohužel problém přetrvává. Původně byly počítače ve stejné prac.skupině WORKGROUP (nenapadlo by mne, že to není platný název, ale jen zástupný znak pro {nevyplněno}?). OK, na každém jsem změnil pr.sk. na nový shodný název, provedl restarty … a pořád nevím, jak na počítači A udělit přístup konkrétnímu uživateli z počítače B (ve stejné prac.skupině)

 7. Sdílení složky / adresáře jste udělal a udělil práva uživateli? Je třeba mít stejné uživatele i se stejnými hesly na všech počítačích, jinak to nebude fungovat.

 8. Ano, samozřejmě udělal, ale nepochodil. /Zjišťuju, že mi asi víc bude vyhovovat „Připojovat síťovou jednotku jako další disk X:“ – žádné matlání s Pracovní skupinou (nepohodlné při přenášení NTB mezi lokalitami), jednoznačné přihlášení uživatelským jménem a heslem apod. Možná by to byl námět na nový článek? Porovnání možností a limitů Síťová jednotka vs. Sdílení adresáře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*