Nejlepší programy zdarma do nového počítače

Po nové instalaci operačního systému nebo jeho reinstalaci je počítač sice čistý, ale potřebné programy pro Windows budete muset již doinstalovat sami. Zde jsou ty nejdůležitější a nejlepší programy pro Windows 10 (W11), které by v pc měl mít každý, ale i ty co nainstalovat do nového notebooku.

Ovladače pro základní desku, grafickou a síťovou kartu

Nezbytné ovladače základní desky, grafické a síťové karty jsou obvykle dodávány na CD/DVD u základní desky. Dnešní nové počítače se již ale mnohdy dodávají bez DVD mechaniky, takže jediná možnost je toto instalační CD nahrát v jiném pc na usb flash kartu a z té poté nainstalovat.

Windows 10 / Win 11 v sobě ale mají velkou databázi ovladačů, takže se může stát, že toto cd nebudete v podstatě ani potřebovat. Často i ty drivery ve Windows jsou novější než ty dodané na cd.

Nejnovější ovladače stahujte na stránkách výrobců

Pokud ani toto cd nemáte, zde je seznam největších výrobců počítačů a komponentů, odkud si nejnovější ovladače můžete stáhnout.

Jak nainstalovat systémové ovladače

Když v počítači najedete na Správce zařízení, tak pokud zde uvidíte vykřičníky jako na tomto obrázku, je třeba nahrát správné ovladače. Toto je z mého pc, kde ještě nemám doinstalovanou tv kartu, pro kterou Windows nemají drivery a to ani W 10.

správce zařízení windows 10

Antivirový program

Znám pár lidí, kteří antivir nepoužívají, to bych ale v dnešní internetové době neriskoval. Každému může vyhovovat jiný antivir, zde na webu najdete recenze na ty nejznámější jako Avast, AVG, Avira, Comodo a Microsoft Security Essentials, které jsou zdarma. Kdo chce investovat pár stokorun, doporučuji placený NOD 32.

avast free antivirus

Antivirů jsem zde na webu popsal už dost, je na každém, který si vybere.

Internetový prohlížeč

Mnoho uživatelů internetu má jako homepage Seznam.cz a na ní přistupuje přes Internet Explorer, který sice ve Windows 10 také najdete, ale Microsoft vytvořil nový prohlížeč Edge, takže je je na vás, jaký si vyberete, ale novější = bezpečnější.

Další alternativy jsou Google Chrome nebo Mozilla Firefox.

mozilla firefox

Prohlížeč obrázků

Celkem dlouho jsem používal ACDSee (prohlížení fotek „mezerníkem“ je pohodlné), nyní si vystačím se Zoner Photo Studio, poslední verze je číslo 18, která je ale placená. Na internetu je ke stažení verze 17 zdarma (ale v angličtině) nebo verze 10 v češtině.

zoner photo studio 17

Ve Win 10 je prohlížeč fotek, pokud nemáte zájem o externí program.

Microsoft Office a jeho alternativy

Kancelářskou sadu MS Office asi není třeba nikomu představovat. Word, Excel, Outlook, Powerpoint nebo Access určitě využije každý. Tento kancelářský balík je ale placený, takže kdo chcete variantu zdarma, která je téměř plnohodnotná, sáhněte po Open Office – nově pod názvem LibreOffice 5.

libre office 5

Komu ale ani toto nevyhovuje, může využít Google dokumenty, které budete mít dostupné z jakéhokoliv počítače, notebooku nebo mobilu, takže ideál, pokud například cestujete po světě a chcete mít svá data dostupná odkudkoliv. Při poruše nebo ztrátě notebooku prostě stačí znát jen heslo k mailu a můžete hned pokračovat v rozdělané práci.

Doporučuji využít google disk, kde je k dispozici jak textový editor, tak i tabulkový a hlavně máte vše uloženo ve virtuálním úložišti, tj, dostupné odevšad a to jak z pc, notebooku, mobilu i tabletu. Stačí mít pouze Gmail.

Pokud budete pc používat jako psací stroj, pak vám bude stačit klasický Wordpad ve Windows.

Komunikační programy do pc

Klasika Skype , dříve dost frčelo ICQ, ale tam už moc známých nemám, když většina jede přes Facebook Messenger.

skype

Programy na čištění a zrychlení počítače

Doporučuji nainstalovat osvědčený CCleaner – vyčištění a zrychlení počítače zdarma a také Defragglerdefragmentace disku zdarma – ten vám například ukáže, kolikrát jste zapnuli pevný disk za celou dobu, co jej máte v pc a také zda nemá chyby + jej můžete defragmentovat = srovnat data na disku.

CCleaner

Přehrávač filmů a hudby

Mám oblíbený přehrávač médií BSPlayer, dříve jsem jej používal pouze k přehrávání filmů, ale potom, co skončil Winamp, jej používám i na hudbu.

TIP: Přehrávač Winamp je zpět a můžete jej stahovat i pro Windows 10.

Výhoda je, že při instalaci zkontroluje, zda máte v počítači nejnovější kodeky a pokud ne, rovnou je doinstaluje. Alternativa je přehrávač VLC, který funguje i v mobilu. Umí vše, na co si vzpomenete a přehraje všechny formáty, od písniček v mp3, tak i videa v avi, mp4, mpg, mov nebo mkv.

bsplayer

Kdo nechce instalovat externí aplikaci, může využít Windows Media Player, který je součástí Windous.

Prohlížeč PDF souborů

Adobe Acrobat Reader známe asi všichni, ale pokud již máte nainstalované Windows 10, tak novinkou je, že nový prohlížeč Microsoft Edge umí pracovat i s pdf dokumenty, takže další prohlížeč instalovat nemusíte.

Souborový manažer

Mnoho uživatelů neví, že nemusí používat pouze průzkumník ve Windows na správu souborů a adresářů. Mnohem lepší volba je Total Commander, který je rozdělený na 2 okna a tím pádem bude kopírování, přejmenování i vytváření souborů záležitost na pár kliknutí a vše můžete ovládat i pouze z klávesnice bez použití myši. Ten je ale shareware.

total commander

Úplně zdarma je FreeCommander.

Záloha dat

Jak jsem psal v začátku článku, vypalování se dnes již moc nepoužívá, ale kdo v počítači vypalovačku přecejen máte, pak dobře poslouží CDburnerXP, který je zdarma. Placený, dost známý program je Nero Burning Rom.

Vypalovačka ale už v dnešní době téměř není potřeba, veškeré ovladače a zdarma dostupné programy lze bezplatně z internetu stáhnout. A i instalační disk Windows můžete stáhnout ze stránek Microsoftu a udělat si svůj usb bootovací disk i bez dvd mechaniky.

cdburnerxp

Toto jsou ty základní programy pro pc, které by váš počítač nebo notebook měl mít na pevném disku nainstalované. Téměř všechny jsou je zdarma, což mnoho uživatelů jistě ocení.

Používáte stejné nebo jiné programy? Budu rád, když se podělíte v diskusi pod článkem.

Jaké nejpoužívanější počítačové programy nahrát do nového pc nebo notebooku

Jaké programy nahrávám do počítače po čisté instalaci Windows? Podívejte se na mé tipy, aby vám k práci nebo hraní her nic v pc nebo notebooku nechybělo.

Užitečné počítačové programy do nově nainstalovaného pc

Před několika lety jsem už jeden článek na toto téma napsal, dnes bych se rád ale zaměřil na novější technologie a možnosti, které jsem dříve tolik nevyužíval a proto ty informace v tom starším článku chybí.

Mám počítač pouze na internet

Pokud máte pc pouze pro prohlížení internetu, bude vám stačit jediné. Vyměnit stávající prohlížeč Explorer / Edge za Firefox nebo Chrome. Antivir v pc máte zdarma dostupný Defender, který je součástí Windowsů. Ale kdo nechce, ten si může nechat vše v základním nastavení a programy výchozí, jaké Windows 10 nabízí. Obsahuje vše od prohlížeče obrázků, textového editoru Wordpad i webový prohlížeč. Hudbu, filmy i fotky si zde také bez problémů prohlédnete bez instalace externí aplikace. Volba hlavně pro začátečníky s počítačem, kteří rádi využívají „staré dobré“ programy.

Mám zkušenost, že kdo využívá na pc pouze internet, často chce mít nastavenu výchozí stránku Seznam.cz. Podívejte se na návod, jak domovskou stránku Seznam nastavit v nejpoužívanějších prohlížečích.

Mám PC – Notebook na práci

Pokud máte komp nebo notebook jako pracovní nástroj, můžete také nechat nastavení výchozí viz předchozí odstavec, ale doporučil bych lepší textový editor jako Open Office, nebo v případě že cestujete, používejte Cloud – mobilní úložiště, kterými je zdarma dostupný Google Drive, One drive, Dropbox nebo iCloud.

Určitě také lepší antivir, ideálně v placené verzi, je nutnost, pokud vás počítač živí. Určitě dobře zvolíte, pokud is koupíte NOD32.

Mám počítač na hry

Kdo na PC paří, ten by měl mít komp pořádně vyladěný, aby vše jelo „naplno“, takže je třeba udělat podle začátku návodu výše a nainstalovat si potřebné programy pro hraní her.

programy do nového počítače

Související:

3 Comments

  1. Prohlížeč obrázků Irfanview, stahuji včetně češtiny a doinstalovávám sadu pluginů, absolutně nejrychlejší.
    Na video i hudbu MPC-HC, stále jej vyvíjí VideoHelp.
    Pokud se člověk dobrovolně neochuzuje o MS ekosystém používáním lokálního účtu, tak jako náhrada Office pro občasné použití dobře poslouží MS Office Online. Musíte ovšem používat OneDrive.
    Jednoduchý a rychlý prohlížeč PDF, který zároveň umí číst většinu e-knih, je SumatraPDF. Na e-knihy mám v konfiguraci tohle (čtu je dvoustránkově):

    EbookUI [
    FontName = Georgia
    FontSize = 12.5
    TextColor = #000000
    BackgroundColor = #88bb55
    UseFixedPageUI = false
    ]

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*