Nejlepší programy zdarma do nového počítače

Po nové instalaci operačního systému nebo jeho reinstalaci je počítač sice čistý, ale potřebné programy budete muset již doinstalovat sami. Zde jsou ty nejdůležitější, které by v pc měl mít každý.

Ovladače pro základní desku, grafickou a síťovou kartu

Ty jsou obvykle dodávány na CD/DVD u základní desky. Dnešní nové počítače se již ale mnohdy dodávají bez DVD mechaniky, takže jediná možnost je toto instalační CD nahrát v jiném pc na usb flash kartu a z té poté nainstalovat.

Pokud ani toto cd nemáte, zde je seznam největších výrobců počítačů a komponentů, odkud si nejnovější ovladače můžete stáhnout.

Jak nainstalovat systémové ovladače

Když v počítači najedete na Správce zařízení, tak pokud zde uvidíte vykřičníky jako na tomto obrázku, je třeba nahrát správné ovladače. Toto je z mého pc, kde ještě nemám doinstalovanou tv kartu, pro kterou Windows nemají drivery a to ani W 10.

správce zařízení windows 10

Antivirový program

Znám pár lidí, kteří antivir nepoužívají, to bych ale v dnešní internetové době neriskoval. Každému může vyhovovat jiný antivir, zde na webu najdete recenze na ty nejznámější jako Avast, AVG a Microsoft Security Essentials, které jsou zdarma. Kdo chce investovat pár stokorun, doporučuji NOD 32.

avast free antivirus

Internetový prohlížeč

Mnoho uživatelů internetu má jako homepage Seznam.cz a na ní přistupuje přes Internet Explorer, který sice ve Windows 10 také najdete, ale Microsoft vytvořil nový prohlížeč Edge, takže je je na vás, jaký si vyberete, ale novější = bezpečnější.

Další alternativy jsou Google Chrome nebo Mozilla Firefox.

mozilla firefox

Prohlížeč obrázků

Celkem dlouho jsem používal ACDSee (prohlížení fotek „mezerníkem“ je pohodlné), nyní si vystačím se Zoner Photo Studio, poslední verze je číslo 18, která je ale placená. Na internetu je ke stažení verze 17 zdarma (ale v angličtině) nebo verze 10 v češtině.

zoner photo studio 17

Microsoft Office a jeho alternativy

Kancelářskou sadu MS Office asi není třeba nikomu představovat. Word, Excel, Outlook, Powerpoint nebo Access určitě využije každý. Tento kancelářský balík je ale placený, takže kdo chcete variantu zdarma, která je téměř plnohodnotná, sáhněte po Open Office – nově pod názvem LibreOffice 5.

libre office 5

Komu ale ani toto nevyhovuje, může využít Google dokumenty, které budete mít dostupné z jakéhokoliv počítače, notebooku nebo mobilu, takže ideál, pokud například cestujete po světě a chcete mít svá data dostupná odkudkoliv. Při poruše nebo ztrátě notebooku prostě stačí znát jen heslo k mailu a můžete hned pokračovat v rozdělané práci.

Komunikační programy

Klasika Skype , dříve dost frčelo ICQ, ale tam už moc známých nemám, když většina jede přes Facebook Messenger.

skype

Programy na čištění a zrychlení počítače

Doporučuji nainstalovat osvědčený CCleaner – vyčištění a zrychlení počítače zdarma a také Defragglerdefragmentace disku zdarma – ten vám například ukáže, kolikrát jste zapnuli pevný disk za celou dobu, co jej máte v pc a také zda nemá chyby + jej můžete defragmentovat = srovnat data na disku.

CCleaner

Přehrávač filmů a hudby

Mám oblíbený BSPlayer, dříve jsem jej používal pouze k přehrávání filmů, ale potom, co skončil Winamp, jej používám i na hudbu.

TIP: Přehrávač Winamp je zpět a můžete jej stahovat i pro Windows 10.

Výhoda je, že při instalaci zkontroluje, zda máte v počítači nejnovější kodeky a pokud ne, rovnou je doinstaluje. Alternativa je přehrávač VLC, který funguje i v mobilu.

bsplayer

Někomu ale bude třeba vyhovovat i Windows Media Player, který je součástí Windous.

Prohlížeč PDF souborů

Adobe Acrobat Reader známe asi všichni, ale pokud již máte nainstalované Windows 10, tak novinkou je, že nový prohlížeč Microsoft Edge umí pracovat i s pdf dokumenty, takže další prohlížeč instalovat nemusíte.

Souborový manažer

Mnoho uživatelů neví, že nemusí používat pouze průzkumník ve Windows na správu souborů a adresářů. Mnohem lepší volba je Total Commander, který je rozdělený na 2 okna a tím pádem bude kopírování, přejmenování i vytváření souborů záležitost na pár kliknutí a vše můžete ovládat i pouze z klávesnice bez použití myši. Ten je ale shareware.

total commander

Úplně zdarma je FreeCommander.

Záloha dat

Jak jsem psal v začátku článku, vypalování se dnes již moc nepoužívá, ale kdo v počítači vypalovačku přecejen máte, pak dobře poslouží CDburnerXP, který je zdarma. Placený, dost známý program je Nero Burning Rom.

cdburnerxp

Toto jsou ty základní programy, které by váš počítač nebo notebook měl mít na pevném disku nainstalované. Téměř všechny jsou je zdarma, což mnoho uživatelů jistě ocení.

Čtěte také, jaké programy vybrat, pokud na pc pouze používáte internet, pracujete nebo hrajete hry.

Používáte stejné nebo jiné programy? Budu rád, když se podělíte v diskusi pod článkem.

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.

1 Comment

  1. Mám jen jednu poznámku – Total Commander není zdarma. Je to Shareware se zkušební lhůtou 30 dnů. Po uplynutí této lhůty už uživatel porušuje smluvní podmínky a tedy i autorské právo ;-)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*