NTLDR nenalezen. Co dělat, když se objeví tato hláška

Hláška NTLDR nenalezen (NTLDR not found) je chyba, která se obvykle vyskytuje při startování systému Windows XP. Tato chyba může být způsobena různými faktory, včetně poškození nebo chybějícího souboru NTLDR, problémů s bootovacím sektorem disku nebo neplatných nastavení BIOSu.

Co je NTLDR

NTLDR je zkratka pro NT Loader, což je klíčový spouštěcí program používaný v operačních systémech Microsoft Windows, konkrétně ve starších verzích Windows, jako jsou Windows XP, Windows 2000 a Windows Server 2003. NTLDR má na starosti načítání samotného operačního systému ze systémového oddílu na pevném disku a inicializaci procesu bootování.

Jeho hlavní úkoly zahrnují

  1. Načítání operačního systému: NTLDR načte jádro operačního systému Windows do paměti a předává kontrolu operačnímu systému.
  2. Správa multiboot: Pokud na počítači existuje více operačních systémů (např. více verzí Windows nebo Linuxu), NTLDR umožňuje uživateli vybrat, který systém chce spustit.
  3. Zpracování souboru Boot.ini: Konfigurační soubor Boot.ini obsahuje informace o tom, jaký operační systém a jaké parametry mají být použity při startování počítače.
  4. Zpracování chyb a varování: NTLDR je schopen zpracovávat různé chyby a varování, které mohou nastat při bootování, a zobrazuje je uživateli.

Je důležité poznamenat, že v moderních verzích Windows, jako je Windows 7, Windows 8, Windows 10 i Win 11, byl NTLDR nahrazen jiným startovacím manažerem zvaným „Windows Boot Manager“ (Správce startování Windows). Avšak v starších systémech, které stále používají NTLDR, může chyba „NTLDR nenalezen“ (NTLDR not found) způsobit problémy při startování a vyžadovat opravu.

NTLDR nenalezen

Zde je několik kroků, které můžete zkusit, abyste tuto chybu vyřešili

Zkontrolujte bootovací médium

Ujistěte se, že v počítači není vložena disketa, CD nebo jiné médium, a že není připojeno žádné externí zařízení, které by mohlo ovlivnit proces bootování. Často to je USB disk.

Přejděte do nastavení BIOSu

Znovu zapněte počítač a stiskněte klávesu pro vstup do nastavení BIOSu (často klávesa Delete, F2 nebo F12). Zkontrolujte, zda je pevný disk (HDD) správně nastaven jako primární bootovací zařízení v BIOSu.

Zkontrolujte kabely

Pokud je váš pevný disk interní, ujistěte se, že jsou všechny kabely (napájecí a datový) pevně připojeny k pevnému disku a základní desce.

Obnovte NTLDR

Pokud máte instalační médium systému Windows, můžete z něj spustit obnovu systému nebo opravit spuštění. Následujte pokyny na obrazovce a zkuste obnovit soubor NTLDR.

Chytrý zápis MBR

Spusťte příkazový řádek z instalačního média a použijte příkaz bootrec /fixmbr k opravě Master Boot Record (MBR). Tímto způsobem můžete obnovit záznam o startování.

Zkontrolujte pevný disk

Pokud máte podezření, že váš pevný disk může být vadný, můžete ho zkontrolovat pomocí nástrojů pro diagnostiku pevného disku.

Zvažte reinstalaci Windows

Pokud žádný z výše uvedených kroků nefunguje a nemáte důležitá data na disku, může být nejjednodušší řešení znovu nainstalovat Windows.

1 Comment

  1. Po bootrec /fixmbr jde ještě zkusit bootrec / fixboot

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*