Počítač po zapnutí pípá a nejde monitor. Co dělat a jak to opravit?

Jak postupovat v případě, když pc poté, co jej zapnete, jen pípá a nenajede operační systém a také monitor jen bliká a nic na něm není vidět?

Podobné problémy se nevyhnuly ani mě a protože se mi toto opravdu HODNĚ DLOUHO nestalo, popíšu vám, kde v tomto případě může být případný problém a jak jsem to nakonec vyřešil.

Když se něco podobného stane, pak může být závad několik

Vadné paměti ram

Ty jsem ale nedávno měnil, takže nejsou ani půl roku staré, to jsem tedy vyloučil.

Nefunkční procesor

Ten by měl být jednou z nejméně problémových věcí v počítači – kor ty nové modely, takže také jsem jej neřešil, navíc málokdo z nás má doma asi ten samý procák náhradní.

Špatný napájecí zdroj

To by byl případ ten, kdyby pc vůbec nenajelo, zde ale větráky jely i deska svítila, takže tam jsem také problém nehledal.

Základní deska

Zde je problém nejčastější, hned po vadných ram-kách. Pak by ale bylo nutné ji vyměnit celou a tím pádem i koupit nový procesor a i paměti a to už je pár tisíc. Proto je dobré pátrát dál, kde by mohla být závada.

TIP: Jak vypnout systémové pípání ve Windows

Grafická karta

Grafika také někdy odejde, ale stejně jako u pamětí, jsem ji kupoval asi před půl rokem, takže závadu zde jsem také vyloučil.

Vadný harddisk

Ten též může způsobit problém, že komp nenajede, ale v tomto případě by monitor svítil, minimálně do biosu by počítač najel, kde by vám ohlásil, že nemůže spustit OS.

Vadné externí zařízení

Zkuste odpojit vše, co máte k pc připojené – klávesnici, myš, tiskárnu, webkameru, skener, tiskárnu, prostě cokoliv, kde by eventuelně problém mohl být.

Jak jsem to nakonec vyřešil

I když to může někdy vypadat jako hodně složité řešení, bylo to nakonec úplně jednoduché.

Závada byla v tom, že jsem měl starou baterku v základní desce, která vám hlídá uložená nastavení v Biosu.

Stačilo pc odpojit ze sítě, baterku za pomoci šroubováku vyměnit, po zapnutí nastavit a uložit v Biosu hodnoty a už to zase jede jako dřív.

Takže i kdyby se vám stalo něco podobného, zkuste nejdřív toto a až pak řešit věci, které jsem uvedl výše.

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

2 Comments

  1. Docela vtipné, mě se stalo zrovna před měsícem naprosto to samé. Za 15-20 let si nepamatuji podobný problém. I když je pravda že jsem předtím něco dělal v biosu, ale počítač jen zapípal a monitor se nerozsvítil.
    Po několika pokusech a hrůze že mi odešla grafika, jsem také nakonec přišel na to, že stačilo na chvíli vyndat BIOS baterku..

  2. dikec taky jsem nakonec vyměnil baterku a jedu dál🤣😎

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*