Poznámkový blok (Notepad) ve Windows 10

Poznámkový blok neboli notepad se používá i ve Windows 10. Kde jej najdete a co vše v něm lze vytvořit popíšu v tomto článku.

Notepad ve Windows 10

Program lze spustit tak, že kliknete na lupu vedle tlačítka Start a napíšete Notepad. Není nutné jej nikde stahovat (download), neboť je přímo v operačním systému.

notepad poznámkový blok 1

Aplikace je textový editor, jak vidíte na tomto obrázku, který jsem ale zmenšil, okno lze roztáhnout na celou obrazovku.

notepad poznámkový blok 2

Vše, co v programu vytvoříte, uložíte následně do souboru s příponou TXT.

Znám i pár lidí, kteří dříve v minulosti programovali www stránky – psali html kód právě v tomto prográmku. Pravda, musíte hodně dobře umět programovat, dnes už se využívají jednodušší služby na tvorbu webů, například nejpoužívanější redakční systém na světě, kterým je WordPress.

Protože mě také živí tvorba webů, občas i notepad použiji např. k editaci databázového souboru. Pokud je ale tento soubor velký, je lepší použít 010 Editor.

Ve Windows10 pro editaci textů můžete použít i Wordpad, ten nabízí mnohem víc možností, formátování, barvy atd.

Poznámkový blok si můžete přidat samozřejmě i na plochu PC, k tomu doporučím návod Jak vytvořit zástupce na ploše ve Windows 10.

Odkazy:

Jak nastavit Google jako výchozí prohlížeč

O autorovi Miloš Lácha 1149 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

5 Comments

 1. Zdravím.,podařilo se mi(na zkoušku)napsat přes poznámkový blok dopis a uložit jej na SD kartu…..problém nastal,když jsem chtěl toto zopakovat,už dopis „neumím“ na SDéčko uložit?!?.Používám PC s Windows10.,prosím o radu,jak na to.Děkuji za za vaší vstřícnost a pochopení. 70tiletý „samouk“ z Mladé Boleslavi.

 2. Jaroslave, je to jednoduché. V notepadu klikněte vlevo nahoře na Soubor a Uložit jako a tam už jen vyberete tu kartu a uložíte. Ale doporučuji pro příště spíše USB flešku než sd-čko.

 3. Dobrý den, jak je to z kódováním češtiny? Když pomocí Příkařového řádku nechám vypsat dir na obrazovku, jsou názvy správně, ale při přesměrování do např. list.txt a následném otevření v Poznámkovém bloku už ne.
  Např.:
  Obrazovka hof_004 Závěrečné titulky cca 4 min_edit.avi
  Notepad hof_004 Z vŘreźn‚ titulky cca 4 min_edit.avi
  Kde prosím dělám chybu, Děkuji

 4. Ahoj, jsem naprostý začátečník. Mohu si přez poznámkový blok vložit do hry vlastní obrázky a zobrazovat si je tam? Mám hru Farming simulator a prý si to mohu programovat podle sebe. Nemám to ale přes internet a je to děsně stará hra. Děkuji za odpověď Evka

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*