Pozor na podvody na internetových bazarech. Taky to mě zkusili

Podvodníci na Facebook Marketplace a dalších internetových bazarech jsou bohužel čím dál chytřejší. Mám několik osobních zkušeností, naštěstí nikdy nedošlo až na platbu. Před pár dny jsem narazil na dalšího podvodníka, tak jsem si udělal screenshoty, abyste měli představu a dali si pozor, pokud budete v podobné situaci.

Podvodníci na Marketplace

Facebook Marketplace jsem si oblíbil pro jednoduché ovládání, ale hlavně že tam není nutné zadávat číslo na mobil, jako třeba na Bazoš.cz nebo Sbazar.cz.

Mám na prodej dětské horské kolo, takže jsem na Marketplace inzerát přidal a čekal. Mám zkušenost, že i když je cena vysoká, český kupující se neozve, ale podvodník ano. A netrvalo to ani hodinu. Obvykle to jsou ruské profily, jak vidíte, ale umí celkem dobře česky.

První dotaz je jasný: Dobrý den, ještě je to k dispozici?

Často nenapíšou konkrétní věc, něco ve smyslu, máte ještě to kolo ale TO.

Napsal jsem tedy že mám.

Podvodníci na Facebook Marketplace 1

Odpověď byla: Super, využijme doručení kurýrem DPD.

Dělal jsem, že nevím, jak to celé funguje, ale už s tím DPD mi bylo jasné co bude následovat. Napsal jsem tedy, že jsem to nikdy nedělal a jestli mi peníze pošle dotyčný předem.

Podvodníci na Facebook Marketplace 2

Dotyčný píše: Objednám si kurýra a zaplatím za zboží. Společnost DPD vám zašle online převod na váš bankovní účet. Kurýr vás bude kontaktovat a domluví s i s vámi čas. Potřebuji vaši e-mailovou adresu, telefonní číslo, vaše adresa, jméno, příjmení.

Tak už podle té češtiny je jasné, že to nebude Čech – Češka.

Podvodníci na Facebook Marketplace 3

Odpověděl jsem, že kolo prodávám vám a ne společnosti DPD a proč ta by mi měla posílat peníze?

Podvodníci na Facebook Marketplace 4

Odpověď je zde: Funguje to tak, že objednávku zaplatím prostřednictvím Dpd. Po potvrzení objednávky a obdržení peněz vám kurýr zavolá a domluví se s vámi na termínu, kdy si objednávku objednáte a vy obdržíte celou platbu předem do vaší banky prostřednictvím Dpd.

Podvodníci na Facebook Marketplace 5

Já jsem odepsal, že to moc nechápu, tak já vám pošlu moje číslo účtu a vy mě peníze rovnou a je to. Dále jsem chtěl z dotyčného vytáhnout víc informací, tak jsem napsal dotaz Odkud jste? Cestuji často po republice a mohl bych to kolo přivézt rovnou a aby mi zaplatili rovnou cash – v hotovosti.

Podvodníci na Facebook Marketplace 6

Jak poznat podvodníka na bazaru

Po tomto mém posledním příspěvku už se nikdo neozval. Tak jsem se podíval na profil uživatele podrobně. U volby Další možnosti stačí kliknout na Zobrazit profil.

Podvodníci na Facebook Marketplace 7

A zde je vidět slečna, která má profil založený před pár měsíci, přátele ani příspěvky skoro žádné, takže klasický profil na „jedno použití“, který mají skoro všichni podvodníci na internetu.

Podvodníci na Facebook Marketplace 8

Toto doporučuji udělat hned, když vám někdo podobný napíše, abyste věděli, s kým máte tu „čest“ a vyhnuli se okradení na marketplace.

Podvodníci na bazarech

Dávejte si pozor na podobná jednání, vždy to skončí tak, že vám pošlou odkaz na přepravní společnost – nejčastěji DPD, FEDEX, UPC, BALÍKOVNA, pokud kliknete a zadáte tam údaje ze své karty, pak vám vyberou peníze z účtu opravdu snadno.

Proto je třeba být opatrný a vše si několikrát zkontrolovat, ideálně při prodeji preferovat osobní setkání.

O autorovi Miloš Lácha 1148 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*