Přechod z Windows 7 na Win 10

Přechod z Windows 7 (8,8.1) na Win 10 stále funguje, tak zde je aktualizovaný návod, jak na to, aby to už konečně bylo jasné každému.

Pokud jste spokojeným uživatelem operačního systému Windows 7, asi se k vám dostala informace, že tento velmi oblíbený OS zde nebude navěky.

Podpora Windows 7 končí v lednu 2020, ale to nevadí, Windows 10 můžete mít stále zadarmo.

První návod, jak Win10 získat, jsem vydal už v roce 2015, takže sami vidíte, už 4 roky jste mohli desítky používat.

Protože ale hodně lidí (a nejen Čechů), vše odkládá na poslední chvíli, možnost na bezplatný upgrade z windows 7 na windows 10 byla oficiálně jen do konce roku 2017. Naštěstí to fungovalo i po tomto datu, v roce 2018 i 2019.

Přechod z Windows 7 na Win10

Důležitá informace, kterou bych rád zmínil, je ta, že i když to dříve šlo, nyní už nejde udělat čistá instalace Windows 10 a do ní použít aktivační klíč (product key) z Windows 7 nebo Win 8 (8,1). Mnou ověřený postup je pouze tento, který vidíte na videu.

A abych předešel případným dotazům, které ale jako vždy v komentářích očekávám :), postup je následující.

Čistá instalace Windows 7 + všechny aktualizace včetně Service Pack 1 a také Internet Explorer 11.

Následně stačí spustit tento soubor a dále pokračovat podle postupu, jak ukazuje video návod.

Win7 jsem měl na tomto pc opravdu dlouho, počítač je z roku 2008, tak si asi uděláte představu. Základní deska i procesor původní, pouze jsem přidal více paměti, ale i tak by W 10 chtěly více než 4GB, aby to jelo více svižně. Při dnešních cenách si do pc minimálně 8GB Ram může koupit každý.

Já nedávno do svého pracovního, 7 let starého pc, dal 8 giga ramky navíc a je to znát.

Za ty roky jsem ale měl problém ten, že jsem nechtěl za každou cenu Windows 7 přeinstalovat, protože pc sloužilo pouze jako HTPC – stroj na přehrávání filmů a nahrávání pořadů z tv. Bohužel v lednu přestane i aplikace Windows Media Center fungovat, tak nebylo co řešit a bude tento stroj sloužit jen jako úložiště a DLNA server.

Hlavně ale důvod reinstalace Win 7 byl ten, že jsem řešil problém, že mi nejdou některé aktualizace a nepřišel jsem na důvod proč. Nyní, po přeinstalaci, se veškeré aktualizace doinstalovaly bez problémů a proto nebyl s přechodem na Windows 10 s tímto, výše uvedeným postupem, žádný problém.

Odkazy

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.
 •  
 •  

19 Comments

 1. Mám dotaz. Tento problém se mně týká taky a polezu z W7 na W10. Mám rozdělený HDD na několik oddílů. Na C mám jen instalace a některá nezbytná data, které instalovaný SW odmítá mít někde jinde. Veškeré dokumenty, pracovní soubory a další data mám na disku D, ostatní neveřejné věci na discích F(tam mám systém WXP) a G. Rozčlenění je přibližně následující(celkem/volno): C 60/8 GB; D 145/80 GB. Dotaz zní, jestli se s desítkama na to céčko vejdu, instalace jde přes sedmičky průběžně aktualizované. Nebo jestli musím kus volného diskového prostoru z D přesunout zpět na C, řekněme 20GB.Dík.

 2. No Láďo, těch 8 GB bude asi málo, v minulosti jsem dělal upgrade na na malém disku a tuším že minimum bylo 20GB.

 3. Není zač, každopádně bych smazal co jde, pročistil dočasné soubory a zkusil to, za zkoušku člověk nic nedá 🙂

 4. Vážně už W10 nejdou aktivovat klíčem W7? A aktivovali jste svým klíčem správnou verzi home na home, pro na pro?? Ještě 9.11.2019 to na 100% fungovalo s verzí 1803 na první pokus: Nainstalovat W10 bez netu a bez klíče a účtu microsoft, nastavit správné aktualizace a teprve poté pěkně aktivovat s klíčem.

 5. Pokud to někomu půjde, tak je to jeho výhoda, mě to nešlo a proto jsem udělal tento postup.

 6. Chtěl bych se zeptat mám delší dobu v notebooku Windows 10 z původních Win7. Nyní bych potřeboval přeinstalovat znovu čisté Windows 10 home na zformátovaný disk. Jak to provést bez instalace Win7 a následného update na Win 10?

 7. Děkuji moc za odpověď, jenom nevím jestli to bude fungovat když nemám MS účet a používám offline. Asi raději pomocí prográmku napřed zjistím produktkey pro jistotu. Zřizovat účet se mi moc nechce.

 8. Tak 16.11 a 17.11. proveden na 2 PC upgrade z Win7 podle posledního návodu – s pomocníkem. Stažen prográmek, spuštěn, vše proběhlo naprosto přesně podle návodu, bez jediného problému, Win10 jsou funkční a aktivované bez nutnosti cokoliv řešit. Celý proces trval cca 3 – 4 hodiny, nejdéle asi trvaly aktualizace po instalaci Win10. Volné místo na disku bylo v obou případech cca 10GB. Co jsem zatím vyzkoušel, všechny programy jsou funkční, zůstala všechna nastavení i třeba historie procházení webu, plocha, pošta, atd.
  Díky za tento návod a tyto stránky. Bránil jsem se dost dlouho, ale čas mě stejně dotlačil…

 9. Jirko díky. Tak snad i další návody v budoucnu pomohou… 🙂

 10. Dělal jsem včera upgrade na Win10 u čtyřech PC s Win7. Tři počítače naprosto bez potíží, ale jeden po finálním restartu ukázal logo Win a odpojil monitor. Stalo se to někomu? Nejde s ním vůbec nic dělat….

 11. Zdravím ČistéPC a požádal bych o radu. Při upgradu přes pomocníka na W10 ze W7 se mi při stahovaní po čase objevila chyba 0x8007001f a tím jsem skončil. Nejsem odborník, takže jsem si max přečetl co je to za chybu, ale jak pokračovat jsem se nikde nedočetl. Díky za odpověď.

 12. Dobrý den, mám asi hloupý dotaz jen se chci ujistit, při upgradu na Windows 10 přijdu o všechny data nebo zůstanou zachována?
  Děkuji za odpověď.

 13. Přeji dobrý den, Čisté PC! Chci požádat o radu, co dělat, když ve fázi – Zvolte nastavení ochrany osobních údajů…, jsem pozorně nesledoval přiložený zde videonávod a NEVYPNUL jsem jednotlivá nastavení. Což v návodu je.
  Proto mi již následně nenaskočila cedule – Vítá vás nejlepší Windows…ALE:
  – nejdříve se na chvíli objevilo modré „okno“
  – potom výzva – Počkejte prosím…
  – za chvíli foto krajiny s paňácou a nápisem notebook
  – opět po chvilce zmizelo a vlevo nahoře se objevil nápis – Přizpůsobení nastavení, pod ním – Konfigurace individuálního nastavení uživatele a pod ním Microsoft Windows Media Player…
  …kolečko se točí a točí…hodinu, dvě..a nic…
  Pokud natvrdo vypnu PC, vše se potom opakuje ve stejném pořadí…a dále nic…

  Prosím o odpověď, jak mám postupovat? Děkuji!!!

 14. Zdravím všechny. Je možné po upgradu na Win10 odstranit složku Windows.old, nebo obsahuje nějaké důležité soubory pro běh PC? Je celkem velká a rád bych uvolnil trochu místa na HDD. Předem děkuji za odpověď.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*