Připojení síťové jednotky ve Windows 10 a Win 11

Návod na připojení síťové jednotky ve Windows 10 a Windows 11 pomůže využít sdílení v počítačové síti na maximum.

Připojení síťové jednotky ve Windows10

Rozklikněte Průzkumníka souborů a poté klikněte vlevo na volbu Tento počítač a následně na tlačítko nahoře Připojit síťovou jednotku.

Připojení síťové jednotky ve Windows 10

Zde vyberte písmeno jednotky a složku, kterou chcete sdílet.

Čtěte: Návod na sdílení složky v domácí počítačové síti.

Připojení síťové jednotky ve Windows 10 - 2

Já mám v síti htpc – mediální centrum.

Připojení síťové jednotky ve Windows 10 - 3

Počítač v obýváku, který mám nasdílený, umí i nahrávat z tv / kabelovky, takže sdílím složku recorded tv a vše co se nahraje můžu „zkouknout“ nejen v obývací místnosti, ale i v pracovně na počítači.

Připojení síťové jednotky ve Windows 10 - 4

Tato složka je nyní jako další disk v mém pracovním pc.

Připojení síťové jednotky ve Windows 10 - 5

Samozřejmě abyste se ke všem souborům dostali, musíte sdílený počítač zapnout. Mapování síťové jednotky ve Windows je hotovo.

Také si přečtěte

Jak připojit síťovou jednotku Windows 11

Spusťte Průzkumníka a poté klikněte v liště vlevo na Tento počítač pravým tlačítkem myši a dále na volbu Zobrazit více možností.

Jak připojit síťovou jednotku ve Windows 11

Zde vyberte odkaz Připojit síťovou jednotku a dále pokračujte podle návodu pro Windows 10 jak vytvořit síťový disk, který popisuji výše.

Jak připojit síťovou jednotku ve Windows 11 - 2

Kdo si podle postupu Jak přidat ikonu Tento počítač na plochu Windows tuto vytvořil, tomu stačí jen kliknout na ploše pravým myšítkem a může pokračovat v mapování složky jako disk.

Jak připojit síťovou jednotku ve Windows 11 - 3

Jak udělat z externího disku síťový

Podle postupu výše si na tomto disku vytvořte složku, kterou chcete přidat jako diskovou jednotku a je to. Pozor ale na to, že nejen disk, ale i počítač či notebook, ke kterému bude připojený, je nutné mít stále zapnutý.

Časté chyby

Když ve Windows 10 nelze připojit síťovou jednotku nebo nevidím externí síťový disk, pak je nejčastější chyba to, že vzdálený počítač, ze kterého se na tento disk či jednotku připojujete, je vypnutý. Případně pokud víte, že je zapnutý, stačí zkontrolovat celou cestu, zda jste něco nezměnili, například jméno adresáře / složky.

Přečtěte si ještě

Zvuky zvířat online
Blog

Zvuky zvířat online

Věděli jste, že si na Google můžete poslechnout zvuky zvířat online? Poznáte ty vaše nejblíbenější? Zkuste to taky, jde to nejen na pc v prohlížeči, ale i na mobilu.

O autorovi Miloš Lácha 1008 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

4 Comments

  1. Další možnou příčinou, proč něco nebude fungovat, je, že sice dáte sdílené složce práva vzdáleného uživatele, ale přístupu brání práva lokální. Často se to stane, když zpřístupňujete složku z disku C: – což je ostatně lepší nedělat a sdílené složky mít na diskových oddílech s právy přístupu pro skupinu Everyone.

  2. skupina everyone je zrádná, raději pokud lze, přesně určit, kdo má přístup, nebo alespoň „authenticated users“ = ti co mají účet a heslo.
    Pokud vám nefunguje připojení, zjistěte si v sítích pod centrum síťových připojení, zda v pokročilém nastavení sdílení máte povoleno „zjišťování sítě“ pro danou síť (veřejnou/privátní), jinak neuvidíte nic ;-)

  3. IMHO se doma člověk snaží si všechno zjednodušit. Já si naopak nastavuju, aby práva Everyone mohl využívat i anonym. V rodinné LAN se dvěma či třemi počítači bez přístupu zvenčí fakt nemá cenu si hrát na nějaká práva.

    Samozřejmě v podnikové síti bych nic takového nepřipustil.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*