Sandbox ve Windows 11

Windows Sandbox je bezpečnostní nástroj a izolované prostředí, které umožňuje uživatelům spouštět aplikace, prohlížeče nebo neznámé soubory v bezpečně odděleném prostředí od hlavního operačního systému. Tento nástroj je součástí Windows 11 (i Win 10), přičemž je zaměřen na zvýšení bezpečnosti a ochrany systému před potenciálně škodlivým softvarem.

Když spustíte aplikaci v Sandboxu, vytvoří se dočasné a virtuální „pískoviště“, které používá minimální potřebné prostředky vašeho systému. Jakékoli změny, které provedete, jsou omezeny pouze na toto izolované prostředí a neovlivňují hlavní systém nebo uložená data. Jakmile Sandbox zavřete, všechny spuštěné procesy, aplikace a soubory jsou trvale smazány, což znamená, že žádný potenciálně škodlivý software nemůže mít trvalý dopad na váš operační systém.

Využití Sandbox-u

  • Testování nespolehlivého nebo neověřeného softwaru bez rizika pro hlavní systém.
  • Bezpečné prohlížení internetu.
  • Ověření podezřelých odkazů nebo souborů.
  • Vývojáře software pro testování aplikací v bezpečném prostředí.

Aby bylo možné Windows Sandbox používat, musí váš počítač splňovat určité hardwarové požadavky, včetně podpory virtualizace na úrovni hardwaru, která musí být povolena v BIOSu nebo UEFI vašeho systému. Sandbox je k dispozici pouze ve Windows 10 Pro, Enterprise a Education verzích a ve Windows 11 v odpovídajících verzích. Ve verzi Home nefunguje.

Sandbox představuje cenný nástroj pro každého, kdo chce zvýšit svou online bezpečnost, poskytuje snadný způsob, jak experimentovat s novým softwarem nebo prohlížet web, aniž by riskoval bezpečnost svého počítače.

Požadavky na systém

  • Architektura ARM64 (pro Windows 11, verze 22H2 a novější) nebo AMD64
  • Možnost virtualizace povolením v BIOS-u
  • Alespoň 4 GB RAM (doporučeno 8 GB)
  • Alespoň 1 GB volného místa na disku (doporučeno SSD)
  • Alespoň dvě jádra CPU (doporučeny čtyři jádra s hyper-threadingem)

Varianta 1 – Aktivace v příkazovém řádku

První možnost je aktivování pomocí příkazového řádku s administrátorskými právy. Spusťte „Terminál (Správce)“, vložte tento příkaz a ten potvrďte Enter-em.

Enable-WindowsOptionalFeature -FeatureName „Containers-DisposableClientVM“ -All -Online

Sandbox Windows 11 aktivace

Nyní je třeba Windows restartovat, aby se změna projevila.

Aktivace sandboxu ve Windows 11

Varianta 2 – Instalace / zapnutí ve Windows

Otevřete vyhledávání a napište Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows (stačí napsat „zapnout“ a zbylý text se doplní).

Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows 11

Zde v možnostech Funkce systému Windows zaškrtněte volbu u Sandbox ve Windows.

Funkce systému Windows 11

Program spustíte tak, že do vyhledávání napíšete „sand“ a zbytek se doplní a stačí jen otevřít.

Windows Sandbox

Jsou to v podstatě čisté Windows, kde můžete dělat pokusy, testovat programy a aplikace a vždy po vypnutí se vám vše „vyčistí“, takže při dalším spuštění začínáte nanovo.

Sandbox Windows 11

Internet tam funguje bez problémů, takže i svůj oblíbený web si prohlédnete.

Sandbox Windows 11 - 2

Po kliknutí na Start a Settings se vám otevřou další možnosti.

Sandbox Windows 11 - 3

Vše si můžete nastavit tak jako v klasických Windows 11, nejsem si jist, zda jde změnit jazyk, zkusil jsem nastavit češtinu, ale po znovu přihlášení bylo vše zase anglicky. Ale nevadí, protože občas i v anglině se tam dá něco najít.

Sandbox Windows 11 - 4

Zdroj: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/security/application-security/application-isolation/windows-sandbox/windows-sandbox-overview

O autorovi Miloš Lácha 1148 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*