Typy pevných disků podle rozhraní

I v dnešní době se můžete setkat s těmito typy pevných disků, z nichž některé už jsou staré opravdu třeba 20 let a mnohdy už je problém je do moderní základní desky připojit.

Rozhraní pevných disků

Všechny disky v článku popisované jsou interní, tzn. že je najdete vevnitř počítače nebo notebooku. Pevné disky externí se připojují nejčastěji pomocí USB, slouží hlavně pro zálohu dat.

Typy pevných disků

IDE / PATA / ATA

Nejstarší disky jsou ATA, někdy také označované jako PATA. Jejich velikost byla 3,5″ a do základní desky se zapojovaly pomocí plochého kabelu a napájecího konektoru, jak vidíte na obrázku.

IDE disk ATA

Tento typ disku byl ze všech v článku zmiňovaných nejpomalejší a často jeho velikost nebyla v TB (1000 GB), jako je dnes běžné, ale pouze v GB. Třeba tento harddisk má pouze 20 GB, což ale na Windows XP a další aplikace před lety bohatě stačilo. Dnes by se na něj nevešly ani Windows 10.

IDE disk ATA 2

Datový kabel mohl být 40-ti nebo 80-ti žilový.

Kabely pro 3,5 Hdd

Sériové ATA (SATA)

Disky PATA byly časem vylepšeny a nahradily je ty s konektorem SATA. Ty byly nejen menší, čímž se pc skříň lépe chladila, ale také byly tyto hdd rychlejší.

Disk sata

Zde vidíte kabeláž zapojenou do SATA disku.

Disk sata 2

SSD disky do pc

Postupem času se velikost disků zmenšovala, původní 3,5 palcové nahradily harddisky o velikosti 2,5″, ty se používaly nejčastěji do notebooku. Výhodou ssd disku je to, že nemá žádné pohyblivé části a tak při práci „nechroupe“, tako ty klasické disky. Jeho rychlost je v porovnání s ATA disky několikanásobně vyšší.

Sata disk notebook

M.2 (NVME)

Aktuálně nejrychlejší a paradoxně nejmenší disky jsou ty s rozhraním M.2 (NVME). Najdete je jak v moderních noteboocích, tak i v rychlých počítačových sestavách. Jsou rychlé jako blesk, pro ukázku stačí napsat, že v počítači s Windows10 najede systém za 15 sekund !!!

Kingston KC2500 1TB - 2

Odkazy:

1 Comment

  1. Ve výčtu chybí MFM a SCSI. MFM už se nepoužívá, ale obojí se dá nebo dalo najít v PC.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*