Typy pevných disků podle rozhraní

I v dnešní době se můžete setkat s těmito typy pevných disků, z nichž některé už jsou staré opravdu třeba 20 let a mnohdy už je problém je do moderní základní desky připojit.

Typy pevných disků podle rozhraní

Všechny disky v článku popisované jsou interní, tzn. že je najdete vevnitř počítače nebo notebooku. Pevné disky externí se připojují nejčastěji pomocí USB, slouží hlavně pro zálohu dat.

Typy pevných disků podle rozhraní

IDE / PATA / ATA

Nejstarší disky jsou ATA, někdy také označované jako PATA. Jejich velikost byla 3,5″ a do základní desky se zapojovaly pomocí plochého kabelu a napájecího konektoru, jak vidíte na obrázku.

IDE disk ATA

Tento typ disku byl ze všech v článku zmiňovaných nejpomalejší a často jeho velikost nebyla v TB (1000 GB), jako je dnes běžné, ale pouze v GB. Třeba tento harddisk má pouze 20 GB, což ale na Windows XP a další aplikace před lety bohatě stačilo. Dnes by se na něj nevešly ani Windows 10.

IDE disk ATA 2

Datový kabel mohl být 40-ti nebo 80-ti žilový.

Kabely pro 3,5 Hdd

Sériové ATA (SATA)

Disky PATA byly časem vylepšeny a nahradily je ty s konektorem SATA. Ty byly nejen menší, čímž se pc skříň lépe chladila, ale také byly tyto hdd rychlejší.

Disk sata patří mezi nejpoužívanější typy pevných disků

Zde vidíte kabeláž zapojenou do SATA disku.

Disk sata 2

SSD disky do pc

Postupem času se velikost disků zmenšovala, původní 3,5 palcové nahradily harddisky o velikosti 2,5″, ty se používaly nejčastěji do notebooku. Výhodou ssd disku je to, že nemá žádné pohyblivé části a tak při práci „nechroupe“, tako ty klasické disky. Jeho rychlost je v porovnání s ATA disky několikanásobně vyšší.

Sata disk notebook

M.2 (NVME)

Aktuálně nejrychlejší a paradoxně nejmenší disky jsou ty s rozhraním M.2 (NVME). Najdete je jak v moderních noteboocích, tak i v rychlých počítačových sestavách. Jsou rychlé jako blesk, pro ukázku stačí napsat, že v počítači s Windows10 najede systém za 15 sekund !!!

Kingston KC2500 1TB - 2

Přečtěte si ještě

O autorovi Miloš Lácha 1030 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

1 Comment

  1. Ve výčtu chybí MFM a SCSI. MFM už se nepoužívá, ale obojí se dá nebo dalo najít v PC.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*