UPC měření rychlosti internetu – testy, výsledky

Jak změřit rychlost domácí wifi v jednotlivých místnostech v panelákovém bytě 4+1? Podívejte se na můj test s notebookem a výsledky měření, jak zrychlit internet zdarma.

Poté, co jsem vyměnil starý UPC modem Cisco za nový Compal CH7465LG, mě zajímala hlavně rychlost internetu. Že to pofrčí klasicky přes kabel mnohem rychleji, to jsem věděl, ale jak to bude s Wi-fi v paneláku na nové  5Ghz? Vše popíšu v článku a také ukážu názorné testy.

Měření rychlosti – původní hodnoty

K měření jsem použil adresu www.upc.cz/internet/upc-internet/speedtest.

Článek o tom, jak změřit rychlost internetu, jsem psal nedávno.

Pro porovnání pár informací, jak net frčel původně na modemu Cisco a s Wifi routerem TP-Link TL-wr841nd.

Obývák

rychlost internetu router tp link wifi obývák

Základna

Notebook jsem měl položen vedle routeru.

rychlost internetu router tp link wifi základna

Pracovna

15m UTP kabel kategorie 6 zapojen pouze do modemu Cisco. Ztráta není vůbec patrná, asi by to musel být mnohem delší kabel, aby se internet zpomalil.

rychlost internetu upc cisco epc3208 pracovna

Jaká byla „speed“ při propojení kabelem přes router Tp-Link.

rychlost internetu upc tp-link pracovna

Rychlost internetu UPC – kabel

Zaplaceno mám 240Mbit/s, ale jak vidíte, jede to ještě rychleji – 260Mbit/s.

rychlost internetu upc compal ch7465lg pracovna

Důležité je mít ale UTP kabel v normě 5e nebo 6. U kabelů starších nezaručuji, že vám umožní rychlost srovnatelnou. Modem mám bohužel hned vedle vchodu do bytu a není možné jej přesunout, neboť zde je zásuvka upc. Ale i když mám pracovní pc 15 metrů od modemu, rychlost frčí stále stejně, víc jak 250 mega, což je super.

Pokud ale chcete využít plný výkon, je třeba kabeláž protáhnout bytem a zdmi. To ale každý asi nebude chtít absolvovat, takže přijde na řadu Wi-Fi.

Použitý Wi-fi modem Compal CH7465LG, který UPC nabízí jako prémiový.

Compal ch7465lg wifi modem upc obsah balení 1

Rychlost přes WiFi

Údaj, který zajímá každého, protože panelové zdi v bytě jsou „zlo“ a dovedou snížit sílu signálu.

TIP: Jak změřit rychlost webu.

Podívejte se na výsledky mého měření. Všechna další zařízení byla vypnuta (smart tv, tablet, mobil, další pc) a testy jsem dělal několikrát. Vždy jsem uvedl spíše nižší hodnotu, přecejen lepší čekat horší a pak být překvapen, než naopak :)

Ti z vás, kdo hrajete online počítačové hry, je důležitý údaj PING – čím menší hodnota, tím lepší. Já onlinovky nehraju, takže to neřeším.

Základna

Notebook HP 4520s vedle modemu.

rychlost internetu modem compal ch7465lg wifi základna

Kuchyň

Rychlost wifi k kuchyni – přes jedny dveře.

rychlost internetu modem compal ch7465lg wifi kuchyně

Ložnice

Wifi na druhé straně bytu v ložnici. Pro mě důležitý údaj, sice mám vedle pracovnu s kancelářským stolem, ale s noťasem na klíně v posteli (samozřejmě na podložce) se mi pracuje a píše výborně.

rychlost internetu modem compal ch7465lg wifi ložnice

Obývák

Jak wifi fičí v obýváku. Zde je důležitá informace to, že sice signál jde přes dvoje otevřené dveře, ale jelikož pracuji často i večer a v noci a oboje dveře jsou pak zavřené, signál je poté slabší, asi na úrovni rychlosti bezdrátového internetu v ložnici.

rychlost internetu modem compal ch7465lg wifi obývák

Pokoj přes zeď

Pokoj vedle základny, kde je modem.

rychlost internetu modem compal ch7465lg wifi přes zeď

Jak vidíte, jedna panelová zeď není téměř problém, horší to je přes 2 zdi.

Toaleta

I rychlost netu na WC je důležitá, protože když tam nemám notebook, mobil skoro vždy :) Toto je ale rychlost měřená notebookem.

rychlost internetu modem compal ch7465lg wifi wc

Vytvořil jsem infografiku našeho bytu 4+1. Podívejte se, jak rychlost wifi klesá se vzdáleností a počtem zdí.

 • 52 Mbit/s – ložnice
 • 83 Mbit/s – pokoj „přes zeď“
 • 104 Mbit/s – základna
 • 62 Mbit/s – WC
 • 84 Mbit/s – obývák
 • 85 Mbit/s – kuchyně

rychlost internetu modem compal ch7465lg wifi infografika

Modem Compal CH7465LG má automatické přepínání frekvencí 2,4 a 5Ghz. Byt je pokrytý signálem celý, v dalších pokojích rychlost klesá, ale i tak nejnižší naměřená hodnota je 50 Mbit/s a to je stále slušné číslo.

Já jsem ale stará škola, takže kde to jde, připojuji pc/ntb/tv/konzoli kabelem. Pak je rychlost internetového připojení stabilní po celý den a nekolísá jako u wifi. V obývacím pokoji jsem měl ještě starý switch D-link,  který umí pouze 10/100Mbit, takže jsem koupil nový Tp-Link TL-SG108, ten umí rychlosti až 1000 Mbit/s.

U staršího modemu Cisco byly hodnoty o třetinu až polovinu nižší, takže pokud uvažujete zda vyměnit původní modem za nový, pak rozhodně COMPAL CH7465LG DOPORUČUJI.

Navíc, máte-li o novější mobil nebo notebook, pojede mnohem rychleji než 100Mbit/s.

Pokud nemáte v dosahu internet od UPC, ale rychlý net máte od „konkurence“, rozhodně investujte do modemu/routeru, který umí jak 2,4Ghz, tak i 5Ghz. Na webu Heureka má nejlepší hodnocení tento router a cena je také dobrá.

Jak vidíte, řešení, jak zrychlit wifi router, je poměrně jednoduché.

6 Comments

 1. Dobrý deň,
  prepáčte, ale ten TP-link NIE JE router. Je to wifi extender a rýchlosť wifi Vám v podstate dá na polovicu, alebo ešte viac zahltí pásmo, ktoré je v panelákoch už aj tak zaplnené.
  Tie čísla čo uvádzate tak cez WIFI na Compale by ste mali mať identické s rýchlosťou internetu nakoľko podporuje 300 resp. 1300Mbit/s.

  Ja mám na UPC ping cez wifi 8ms, cez kábel 7ms, keď som mal Cisco modem tak to boli 2-3ms. Veľmi by som chcel Cisco späť..
  Tých >25ms sa mi zdá veľmi veľa.

  PS: zásuvku si môžete presunúť, keď máte po byte naťahaný ethernet tak koaxiálny kábel nie je oveľa komplikovanejší, prípadne to dať spraviť niekomu kto má náradie.

 2. Štefane, díky za info, ale opravdu jsem porovnával hodnoty s routerem, jen jsem dal špatný typ a odkaz, nyní opraveno.

 3. Aha, tak. Potom OK. Ale pozerám parametra toho routra, on má len 100Mbit/s rýchlosť, takže na internet nebude nikdy viac ako 100. On má síce 300Mbit/s wifi rýchlosť udávanú, ale to bude len z wifi zariadenia na iné, resp. len zo zariadenia na router (to už presne neviem čo uvádzajú). Ale vždy na internet bude rýchlosť obmedzená na 100Mbit/s.

  Compal by mal vysielať v oboch frekvenciách naraz, prepínať sa možno bude zariadenie.

 4. I když mám UPC pořád je výhodnější nechat si starý Cisco a k němu koupit nový router za cca 1000,- než platit za jejich Compal měsíčně nebo ho odkupovat za 2200,-

 5. JArty, můžeš prosím poradit jaký router se dá za tu tícku koupit aby byl s UPC kompatibilní? Nebo můžu vzít jakýkoli a na UPC pošlape? Díky..!

 6. Zdravím, mám dotaz na přípojný bod použitý pro měření. Mám UPC, po jeho zapojení jsem na testu adsl.cz i dsl.cz měl +- rychlosti dle tarifu ( Mbit), nyní mám již cca měsíc jen 150. Hledal jsem na stránkách UPC, kde by mohla být chyba. Mají tam svůj měřák…zde mám opět 250. Tak nevím co si mám o tom myslet. Mystifikují své zákazníky? Udivuje mně, že předtím jsem i na nezávislých testech měl rychlost dle tarifu, nyní ne.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*