Upgrade pc aneb jak vylepšit počítač

Máte starý počítač a nevíte, jak toto pc upgradovat? Není to nic složitého, výměnu komponentů a vylepšení starého pc zvládne každý, aspoň trochu manuálně zručný člověk.

Upgrade pc = Vylepšení počítače

Za ty roky, co jsem na světě, mě život naučil, že když si koupíte věc kvalitní, vydrží vám několikanásobně déle než nekvalitní výrobek za zlomek ceny, který si budete muset koupit několikrát, aby fungoval.

Když jsem řešil, jak vylepšit pc, na toto ponaučení jsem si vzpoměl.

Celou pc sestavu jsem kupoval v roce 2012. Sice stála na tu dobu dost, ale jak pc skříň, zdroj i počítačové díly = komponenty byly v poměru cena x výkon ty nejlepší, co se daly sehnat. Vydržely mi opravdu dlouho, jediné co jsem musel měnit, byl pc zdroj, který odešel „díky“ rekonstrukci bytu, kdy se zde opravdu hodně prášilo a nevydržel :)

Kdybych neměl v plánu přejít na Windows 11, asi bych si tento komp ještě chvíli nechal, ale podle mě už nastal čas ten starší hardware vyměnit za nové díly.

Grafickou kartu jsem kupoval nedávno, takže tu nebylo nutné shánět novou, ssd disk fungoval dobře, ale mnohem rychlejší disk nvme jsem plánoval, pc skříň i zdroj také velmi dobře slouží, takže se výměna týkala hlavně těchto dílů.

Ještě než základní desku demontujete, doporučuji vám tyto návody.

Vybíráme nové pc díly

Vybrat nové díly je vždy na delší dobu, ale pokud se orientujete na internetu, stačí se podívat na recenze, doporučení, nebo třeba na Heureku, co se nejvíc prodává a hned vám bude jasno.

Po delším vybírání jsem nakonec zvolil tyto pc díly:

  • Základní deska ASUS PRIME Z590-P
  • Procesor Intel Core i5-10400F
  • Operační paměť HyperX Fury Black 32GB DDR4
  • NVMe disk 500GB Kingston KC2500

Nové pc komponenty pro upgrade počítače

A když už byly díly doma, stačilo jediné, demontovat ty původní komponenty a přidat nové.

Doporučuji, pokud budete měnit plus minus to samé co já, si mimo pc skříň do desky přidat procesor a chladič, paměti nacvaknout je otázka chvilky a nvme disk také zvládnete přišroubovat jedním šroubkem.

Zde na obrázku je vidět základní deska Asus s již nasazeným procesorem, paměťmi i diskem, který je schován pod pasivním chladičem, který jsem si objednal navíc, protože tato deska tam má chladič svůj a dokonce i větší. Ale kdybych v budoucnu kupoval další nvme disk, bude se hodit.

Základní deska Asus Prime Z590-P

K tématu si určitě přečtěte:

Instalace operačního systému

Jestli už máte vše hotovo, nezbývá než zprovoznit operační systém. Zde máte v podstatě dvě možnosti.

Přestože vím, že nová instalace Win10 je vždy lepší a dělal jsem ji vždy, tentokrát jsem původní disk pouze naklonoval = zkopíroval 1:1 s veškerým nastavením plochy atd, co jsem tam měl.

Ale pozor, toto bylo možné pouze v jiném pc, kde již systém byl a mohl jsem zapojit jak další nvme disk tak i ten původní ssd, kde byl systém. Pro klonování jsem použil software Macrium Reflect, který jako jeden z mála je zdarma a umí klonovat i jiné disky než ten systémový „C“.

A samozřejmě tato deska má opravdu HODNĚ NASTAVENÍ a napoprvé systém nenajel, takže bylo potřeba trochu hledat, co kde zapnout a pak už to šlo. Každopádně to se mi stalo poprvé, neboť Windows jsem na nvme disky instaloval už několikrát a v biosu nic nebylo třeba nastavit, aby OS najel. Kvůli zvýšení rychlosti poté ano, ale to už byl detail.

No abych to zkrátil, Windows10 nakonec najely a přesně v takovém nastavení, jaké jsem měl na starém kompu, takže klonování bez problémů. Kdo si tedy chcete ušetřit čas, můžete využít výše zmíněný klonovací software.

Nakonec stačí z přiloženého CD nainstalovat případné chybějící ovladače a po restartu pc je proces dokončen.

Odkazy:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*