Sega je mezinárodní společnost známá především svou historií ve vývoji videoher, herních konzolí a arcade automatů. Sega Corporation byla založena v roce 1960 v Tokiu, Japonsko, a původně se zabývala výrobou a distribucí arkádových her. Sega se stala jedním z předních jmen v herním průmyslu, zejména v 80. a 90. letech 20. století.

Některé klíčové body v historii a produktech společnosti Sega

  1. Herní konzole: Sega byla významným výrobcem domácích herních konzolí, zejména v éře 16-bitů s konzolí Sega Genesis (v některých regionech známá jako Sega Mega Drive). Mezi další známé konzole patří Sega Master System, Sega Saturn a Sega Dreamcast.
  2. Videohry: Sega je známá svými ikonickými videohrami a postavami, z nichž nejznámější je modrý ježek Sonic the Hedgehog. Kromě Sonica vyvinula Sega mnoho dalších úspěšných her a herních sérií, včetně titulů jako Virtua Fighter, Phantasy Star, Yakuza a Shenmue.
  3. Arkádové hry: Před vstupem na trh s domácími konzolemi byla Sega předním výrobcem arkádových her. Sega vyvinula řadu populárních arkádových her a byla průkopníkem v technologii arkádových strojů.
  4. Přechod na software: Po ukončení výroby Sega Dreamcastu v roce 2001 se Sega přeorientovala z trhu s hardwarem na vývoj a distribuci softwaru. Dnes je Sega jedním z předních vydavatelů a vývojářů videoher.
  5. Fúze a akvizice: Sega prošla několika fúzemi a byla koupena společností Sammy Corporation v roce 2004, čímž vznikla Sega Sammy Holdings, holdingová společnost, která nyní zastřešuje všechny aktivity obou společností.

Sega zůstává významným hráčem v herním průmyslu s dlouhou historií inovací a vývoje oblíbených her a herních zážitků.