Jak vytvořit bezpečné silné heslo

Mnoho uživatelů internetu stále nepochopilo, že pro bezpečnost je třeba začít u sebe a to hlavně v první řadě u hesla. Jak nastavit silné kvalitní heslo poradím v článku.

Jaká hesla obvykle uživatelé používají

Častým nešvarem se stává to, že pokud koupíte například router a nezměníte hesla, která se nastavují ve výrobě, pak se nemůžete divit, že se vám někdo dostane do počítače právě prostřednictvím tohoto routeru, kde je výchozí nastavení toto:

LOGIN: Admin

PASWORD: Admin

Je tedy dobré minimálně to heslo (password) změnit, ale chybu neuděláte, pokud změníte i to uživatelské jméno (Login).

Čtěte jak změníte heslo ve Windows10.

Jaká jsou často používaná hesla, asi většina z nás zná, protože to jsou jednoduchá slova, snadno zapamatovatelná a mnohdy je někteří uživatelé používají všude stejná. Pro E-mail, přístup do počítače, do internetového obchodu a tak dále.

login password heslo

Příklady hesel, která raději nepoužívejte:

admin

heslo

password

123456

654321

„jméno uživatele“

„příjmení“

„rok narození“

„jméno domácího mazlíčka“

„ulice, kde uživatel bydlí, obec, město“

„jméno přítelkyně, přítele, manželky, manžela“

A další jednoduchá slova, která najdete ve slovníku.

To vše je špatně. Podívejte se, jak na bezpečné heslo.

Síla hesla a zásady pro práci s hesly

  1. Silné heslo by mělo obsahovat minimálně 8 znaků
  2. Musí obsahovat malá i velká písmena, číslici a znak, například zavináč.
  3. Slovo, které chcete používat jako heslo, by nemělo být v žádném slovníku
  4. Heslo nedávejte stejné jako uživatelské jméno
  5. Nepoužívejte jej pro více služeb v kombinaci se stejným e-mailem, např. jiné heslo pro e-mail, jiné pro Facebook, pro internetový obchod, přístup do vašeho blogu
  6. Heslo si nikdy nepište na papírek, hlavně u monitoru kde pracujete to je častý nešvar.
  7. Písmena nahraďte číslicí, takto bude heslo silné, ale přesto snadno zapamatovatelné. Zde je příklad, jak vypadá bezpečné heslo.

Pokud chcete použít heslo harrachov, to samo o sobě bezpečné není, ale pokud jej změníte takto – H4Rr@cH0F, rozhodně už to bude lepší. Stačí první A nahradit číslicí 4, druhé A znakem zavináč a místo písmena O použít 0 (nulu). Prostřídejte velká a malá písmena a na konec místo V dejte F a rozhodně tato kombinace nikoho dalšího nenapadne.

Nyní už snad je každému jasné, jak vypadají bezpečná a silná hesla.

Přečtěte si:

3 Comments

  1. Rady 1–5 jsou užitečné, ale radu 6 považuji až za nebezpečnou. Strojově prolomit navrhované heslo „H4Rr@cH0F“ je jen o málo těžší než prolomení hesla „harrachov“.

    Důvod: Nahrazení jsou příliš zřejmá.
    Bude-li někdo útočit na váš účet pomocí slovníku (program bude zkoušet všechna známá slova), jistě v něm bude i slovo harrachov. Zároveň nahrazení jako A>4, A>@, B>8 jsou příliš používaná, takže je dost pravděpodobné, že program je bude používat taky. Počet hesel, které musí program vyzkoušet se tím zvýší, ale třeba jen 100×, což znamená, že pokud by heslo bez tohoto nahrazení program našel za 1 den, složitější by našel za 100 dní.

    Mnohem lepší je použít sekvenci znaků, mezi nimiž není vazba tak zřejmá. Můžete si nechat heslo vygenerovat (služeb a programů je nato dost) a když službě nevěříte, můžete řetězec potom ještě upravit, nebo zkombinovat více řetězců. Příp. heslo vytvořit z prvních písmen slov nějaké věty.

  2. Již rok žádám o pomoc, jak se dostat na můj původní profil Růžena Cibulková kutova, ale nedostala jsem od Vas žádnou pomoc, či řadu.

  3. Dobrý večer, nevím, nic mi nepřišlo, pokud jste psala dotaz sem na web, zkuste mi najít kde to bylo, přecejen už zde je téměř 500 článků, tak se může stát, že jsem to přehlédl.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*