ARPA (Advanced Research Projects Agency) byla agentura vytvořená v roce 1958 v USA pod Ministerstvem obrany. Cílem ARPA bylo financovat výzkumné projekty na podporu americké národní bezpečnosti a technologického vývoje.

ARPA byla zodpovědná za mnoho významných technologických vynálezů, včetně vývoje sítě ARPANET, předchůdce dnešního internetu, která byla zprovozněna v roce 1969. ARPANET byla první sítí, která umožňovala přenos dat mezi počítači na dálku a byla založena na paketové komutaci.

ARPA byla také zodpovědná za vývoj mnoha dalších technologií, jako jsou počítačové jazyky a operační systémy, umělá inteligence, robotika a další. ARPA byla přejmenována na DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) v roce 1972 a dodnes pokračuje ve financování výzkumných projektů na podporu americké národní bezpečnosti a technologického vývoje.

ARPA a později DARPA měla významný dopad na vývoj počítačových technologií a informačního věku jako celku a umožnila vznik mnoha inovativních technologií, které se staly základem pro dnešní moderní svět.