Jak se úspěšně bránit před malware

Malware je škodlivý software různého druhu, který je na našem zařízení (počítač, mobilní telefon, tablet aj.) jednoznačně nechtěný. Jedná se například o trojské koně, počítačové viry, nebo různé škodlivé červy. V tomhle článku si poradíme pár způsobů, jak se mu úspěšně bránit a jak se s ním vypořádat.

Nejdůležitější je prevence a opatrnost

Nestahujte soubory, u kterých pořádně neznáte původce. Nestahujte podezřelé a nelegální soubory. Využívejte jen oficiální zdroje a prověřené značky. Malware nejčastěji bývá součástí nelegálně šířených souborů, které je možné zakoupit od oficiálního distributora bez rizika nákazy počítače. Vyvarujte se také různých vylepšení prohlížeče, zrychlovačů počítače a podobně.

malware

Anti-malware aplikace

Na trhu je spoustu účinných anti-malware aplikací. Některé z nich jsou k dispozici dokonce i zdarma. Jejich účinnost není tak veliká, jako u těch placených, ale lepší než žádná. Vždy je dobré mít na svém zařízení spušetěný alespoň jeden. Pokud se v našem zařízení malware již objeví, je dobré kombinovat testy od více anti-malware aplikací.

TIP: Malicious Software Removal Tool

Databáze a principy hledání těchto škodlivých souborů se často různě liší a každý může pomoci jiným způsobem. Většina placených anti-malware aplikací má navíc zkušební verzi na pár dní zdarma. Pokud se v našem zařízení ocitne škodlivý soubor, můžeme na jeho odstranění použít i tyto časově omezené verze.

Zálohování dat

Nejúčinnější odstranění škodlivých souborů je ale pravidelné zálohování zdravých dat a v případě výskytu hrozby hromadně smazat všechna data i s operačním systémem. Pak stačí nainstalovat nový operační systém a využít zálohovaná data. K zálohování dat slouží spousta užitečných programů, které dokáží vaše data naklonovat a separovaně uložit na externím místě, popřípadě serveru.

Související:

Trojan Killer – anti-malware tool

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*