Portál dopravy – platforma pro řidiče i piloty

Internetový portál dopravy je další z užitečných webů, abyste nemuseli osobně chodit několikrát na úřad, ale zvládli to z pohodlí domova z počítače nebo i mobilu.

Portál dopravy je digitální platforma spuštěná Ministerstvem dopravy, která umožňuje občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy. Portál nabízí řadu služeb, jako je podávání žádostí o výměnu řidičského průkazu, získání výpisu z bodového konta, nahlížení na údaje o vozidlech, nebo řešení elektronických služeb v oblasti plavidel a letectví. Cílem tohoto nástroje je zjednodušit a zefektivnit interakci mezi občany a státní správou v dopravních agendách, čímž se šetří čas a zvyšuje pohodlí uživatelů.

Portál dopravy přihlášení

Na adrese https://portaldopravy.cz/login se přihlásíte snadno pomocí Identity občana nebo přes datovou schránku.

Kategorie

Hlavní obrazovka na počítači vypadá takto, rozepíšu vám jednotlivé kategorie, co ve které najdete.

Portál dopravy

Řidič

Zde si můžete online vyřídit žádost o vydání řidičského průkazu při jeho odcizení nebo ztrátě, ale i při uplynutí platnosti. Dále je zde sekce Profesní způsobilost, pak také Evidenční karta řidiče, kde si lze stáhnout výpis karty řidiče – údaje o případných přestupcích. U záložky Bodové hodnocení lze stáhnout výpis, kde se dozvíte body – stav bodů, pokud jste porušili předpisy v minulosti. Lze si také nastavit Notifikace o změně bodového hodnocení, dále uvidíte Přestupky, pokud nějaké máte, ale také Zákaz řízení vozidel a Přehled podaných žádostí.

Tato kategorie bude asi nejvíce navštěvovaná, řekl bych.

Portál dopravy 2

Vozidla

portál dopravy technický průkaz

V této kategorii je Registr silničních vozidel, kde se můžete podívat, jaká vozidla provozujete aktuálně, ale i jaká to byly v minulosti. Datová kostka – to jsou veřejně dostupné informace o vozidlech v Čr. Můžete si zde také koupit Elektronickou dálniční známku, resp. vás to přesměruje na web eDálnice.cz. Můžete si také zkontrolovat pomocí Kontroly tachometru jeho stav, stačí jen znát VIN kód. A nakonec v Přehledu podaných žádostí uvidíte veškeré, které jste podávali.

Portál dopravy 3

Plavba

Kdo máte loď, lze si zažádat o náhradní doklad při ztrátě nebo změně údajů. Můžete si také zažádat o přihlášení na zkoušku a vydání nového nebo při rozšíření stávajícího průkazu Vůdce malého a rekreačního plavidla. Já jsem na vojně jezdil na malé lodi a tak ho vlastním, bohužel jak vidíte už je propadlý.

Portál dopravy 4

Letectví

I pro letce je zde kategorie, nově je nutné i pro majitele dronů registrace jejich stroje, tak to uděláte právě zde v záložce Registrace provozovatelů a pilotů bezpilotních systémů. Lze také podat Žádost o ověření spolehlivosti, pro ty z vás, co často a rádi cestujete, využijete možnost podat Žádost o kompenzaci z důvodu zpoždení, zrušení letu nebo odepření nástupu na palubu.

V této sekci jde také Nahlížet do leteckého rejstříku, pak zde jsou Další formuláře ÚCL, sekce Pilotní a technické průkazy sportovních létajících zařízení a také Žádosti pro letecký rejstřík.

Portál dopravy 5

Tak jak vidíte, je toho v rejříku dopravy opravdu hodně ke studování i vyplňování a pokud stejně jako já neradi chodíte na úřady, přijde vám tato stránka určitě vhod.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*