Rodičovský zámek na pc využije každý, kdo chce kontrolovat čas u počítače

Časové omezení používání pc je dnes opravdu nutnost, pokud nechcete, aby vám děti seděly na pc či u herní konzole celý den, v době, kdy vy jste v práci.

Rodičovská kontrola internetu ve Windows 10

Ano, jistě se najdou tací rodiče, kteří se dětmi domluví, že budou hrát jen třeba hodinu denně. Důvěra je důležitá, ale závislost na online hrách je věc druhá :)

Bývalý kolega z práce to řešil tak, že před odchodem do práce sebral synovi napájecí kabel a ještě měl v počítači program, který mu poslal na mobil zprávu, když pc někdo z rodiny zapnul.

To je ale řešení jak ze středověku, dnes ve 21.století jsou mnohem účinnější metody, a přiznejte si to, ne každý rodič je ajťák a děti jsou často o několik roků (nebo i desetiletí) napřed.

Sám mám doma dva puberťáky (13 a 10 let) takže jsem během Vánoc začal řešit čas dětí strávený u počítače.

Ono to je spíše preventivní opatření, zapnuté to ještě nemám, ale je dobře vědět, že tu je ta možnost.

Dnes už mnohé domácnosti nemají připojeny počítače či notebooky kabelem, ale vše jede bezdrátově. Proto je nutné myslet i na to, jak omezit přístup i na wifi.

Ke kontrole času a omezení přístupu na počítači stačí Wi-fi router

Hodně routerů má možnost nastavit pro konkrétní zařízení počítač času, resp. tento rodičovský zámek nastavit na určité hodiny, kdy je na mobilu, pc, notebooku, tabletu či konzoli k dispozici internet. Dnes některá zařízení skoro nemají využití bez internetu a pro děti to platí dvojnásob, když nemají wifi, je „konec světa“. Tak pokud jste rodič a chcete jim dopřát i jinou zábavu než jen čučení do displeje smartfonu či obrazovky počítače, podívejte se na postup na routeru Compal, který dodává UPC (Vodafone).

I když si dítě myslí, že to obejde, má smůlu, protože pokud se do routeru nedostane, pak nemá šanci. Tím, že zablokujete mac adresu konkrétního zařízení. A zase tolik toho dnešní děti neumí, aby si vyměnili síťovou kartu v pc či notebooku.

Navíc na router je možné se dostat z jakéhokoliv zařízení v domácí síti, ale i třeba ze zaměstnání, i když budete 50 km daleko :)

O tomto routeru jsem napsal rozsáhlý návod, pokud jste ještě nečetli, doporučuji.

Přihlaste se tedy do administrace na adrese 192.168.0.1 a zadejte heslo.

Následně klikněte vlevo v menu na Pokročilá nastaveníZabezpečení a Filtrování MAC. Uvidíte připojená zařízení do vaší sítě.

Jak zjistit mac adresu jsem popisoval v tomto článku.

Filtrování mac adresy v routeru Compal

Pod seznamem zařízení v síti máte odkaz Přidat pravidlo filtru. Stačí kliknout na název zařízení výše a v seznamu MAC filtrů se toto vyplní. Nyní již stačí zaškrtnout Zapnuto.

Filtrování mac adresy v routeru Compal 2

Zde můžete zvolit Stále zapnuto – tím ale v podstatě na pc nebo mobilu net vypnete úplně, to by bylo dost kruté :) Proto doporučuji pouze volbu druhou.

Chci omezit přístup na internet pouze v:

  • Stejný den ve stejný čas
  • Každý den v týdnu jiný čas

A zde pomocí posuvníku lze nastavit rozsah hodin. Pro ukázku, jak to asi brzo bude fungovat u nás :)

Nezapomeňte potvrdit tlačítkem Použít změny.

Filtrování mac adresy v routeru Compal 3

Informace o tom, že nastavení bylo uloženo.

Filtrování mac adresy v routeru Compal 4

Pokud budete chtít po čase tato pravidla vypnout, stačí v tomto okně zaškrtnout Smazat a tuto volbu potvrdit.

Filtrování mac adresy v routeru Compal 5

Jaká je maximální doba, kterou by děti měly trávit u pc

Otázka k diskusi. Rozhodně si nemyslím, že půl hodiny by mělo dítěti stačit, to mu mnohdy ani hra nenajede :D Ale zase 5 hodin a víc každý den asi také není v pořádku.

Doporučujeme:

Už jste četli?

5 Comments

  1. Bohužel, dítko, které si CHCE zahrát i mimo stanovenou dobu si zjistí MAC adresu tátova PC, mobilu nebo třeba MAC adresu TV či jiného zařízení, které nebude mít restrikce a pak si v MAC adresu změní a veškeré filtrování podle MAC adresy bude neúčinné… Jo, a nemyslete si, že to vaše dítě nezvládne. Ti šikulové jsou schopní a pokud si nedáte pozor, tak zjistí i vaše hesla do PC či mobilu. ;-)

  2. Dobrý den. Děkuji za návod. Doma mi dnes už došla trpělivost. Jsem rád, že moje děti zvládají dobře online výuku, ale „vocaď – pocaď“.
    Osobně jsem naprostá IT lama, ale dle návodu jsem to zvládl. Měl jsem docela problém jednotlivá zařízení najít, ale i to se nakonec podařilo. Nejsem naivní, a tak si myslím, že za nějakou dobu si stejně najdou jinou možnost jak se připojit a trávit opět hromadu času na netu.

  3. Zdravím Honzo, jj to znám :) Já to aktuálně řeším už více sofistikovaněji. Vyfiltroval jsem si všechna zařízení v domácí síti, zjistil MAC adresy a u dětí nastavil určité časy, kdy mají net povolený. Je to popsané v tomto článku https://www.cistepc.cz/compal-ch7465lg-wi-fi-modem-od-upc-instalace-a-nastaveni/. Do routeru přístup nemají, takže to je asi jediná možnost, jak to vyřešit aniž by nad tím někdo dumal, jak to obejít :) Každopádně jelikož jsou dnes skoro všichni „kancelářský“ doma, dá se to uhlídat i tak :o)

  4. Opět ahoj. Díky za článek. To se hodí. Použiji.

  5. Honzo k tomu jak si psal že to stejně za chvíli obejdou tak jen přez příkazový řádek v pc se dá zjistit heslo na wifi

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*