Jak zjistit IP adresu počítače

Pokud potřebujete změnit ip adresu v počítači, nebo ji nastavit třeba v routeru, jistě se hodí vědět, kde a jak ji zjistit a najít ve vašem pc. Foto návod najdete zde.

Co je to IP adresa

Je to číslo, které identifikuje každé zařízení v počítačové síti. Takže nejen počítač a notebook má IP adresu, ale i tablet, mobilní telefon, chytrá – smart televize, dvd přehrávač, herní konzole Xbox, Playstation a do budoucna ji bude mít například i lednička a další chytré produkty nejen v domácnosti.

Rychlá informace o IP adrese

Potřebujete tuto adresu zjistit rychle, téměř okamžitě? Pak stačí kliknout na tento web www.mojeip.cz a  hned svoji IP uvidíte. Rychlé, jasné.

Jak tuto adresu zjistit v počítači

Používám Windows 10, takže ukázka bude z tohoto operačního systému, ale princip je stejný i u Windows 8 a 7, Vista a XP, pokud někdo ještě používá.

Vedle tlačítka START vlevo dole je lupa – vyhledávání, tuto rozklikněte a napište CMD, tím spustíte Příkazový řádek.

ip adresa 1

Zde napište IPCONFIG a v řádku IPv4 Adress uvidíte vaši adresu v síti. Já používám router, takže zde se mi zobrazí pouze adresa ve vnitřní síti, adresa „ven“ je jiná a tu vám zobrazí výše zmíněný web MojeIP.

ip adresa 2

Jak změnit IP adresu

V případě, že nepoužíváte automatické přidělování adres (DHCP) ale máte přidělenu pevnou IP adresu, kde a jak ji změnit popisuji zde.

V PC v řádku vpravo dole klikněte na „monitor“ a najeďte na nastavení sítě.

ip adresa změna 1

Otevřete centrum síťových připojení a sdílení, klikněte na změnit nastavení adaptéru, pravým tlačítkem myši klikněte na připojení k místní síti na Vlastnosti.

ip adresa změna 2 ip adresa změna 3

Rozklikněte Protokol IP verze 4. Zde již můžete zadat novou adresu a další hodnoty jako maska podsítě, výchozí brána a DNS servery.

ip adresa změna 4

ip adresa změna 5

Jak zjistit MAC adresu

Někdy se také může hodit, například pokud si v routeru chcete nastavit, jaká povolená zařízení se mohou připojit.

Zjištění MAC adresy je jednoduché.

MAC adresu zjistíte ve Windows v příkazovém řádku zadáním příkazu GETMAC.

getmac příkaz

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  
  •  
  •  

1 komentář u Jak zjistit IP adresu počítače

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*