Jak zjistit IP adresu počítače

Pokud potřebujete změnit ip adresu v počítači, nebo ji nastavit třeba v routeru, jistě se hodí vědět, kde a jak ji zjistit a najít ve vašem pc. Foto návod najdete zde.

Co je to IP adresa

Je to číslo, které identifikuje každé zařízení v počítačové síti. Takže nejen počítač a notebook má IP adresu, ale i tablet, mobilní telefon, chytrá – smart televize, dvd přehrávač, herní konzole Xbox, Playstation a do budoucna ji bude mít například i lednička a další chytré produkty nejen v domácnosti.

IP adresa je něco jako klasická adresa bydliště na mapě. Každé zařízení připojené do sítě internet má ip adresu. Ta může být statická nebo dynamická. Statickou vám přidělí poskytovatel internetu a dynamickou přiděluje server dhcp – router umožňující tuto možnost.

Jak ji zjistím

Potřebujete tuto adresu zjistit rychle, téměř okamžitě? Pak stačí kliknout na tento web www.mojeip.cz a hned svoji IP uvidíte. Rychlé, jasné. Takto můžete zjistit nejen svoji, ale i něčí adresu – cizího počítače.

Jak ji vyhledat v počítači

Používám Windows 10, takže ukázka bude z tohoto operačního systému, ale princip je stejný i u Windows 8 a 7, Vista a XP, pokud někdo ještě používá.

Vedle tlačítka START vlevo dole je lupa – vyhledávání, tuto rozklikněte a napište CMD, tím spustíte Příkazový řádek.

ip adresa 1

Zde napište IPCONFIG a v řádku IPv4 Adress uvidíte vaši adresu v síti. Já používám router, takže zde se mi zobrazí pouze adresa ve vnitřní síti, adresa „ven“ je jiná a tu vám zobrazí výše zmíněný web MojeIP.

ip adresa 2

Jak ji změnit

V případě, že nepoužíváte automatické přidělování adres (DHCP) ale máte přidělenu pevnou IP adresu, kde a jak ji změnit popisuji zde.

V PC v řádku vpravo dole klikněte na „monitor“ a najeďte na nastavení sítě.

ip adresa změna 1

Otevřete centrum síťových připojení a sdílení, klikněte na změnit nastavení adaptéru, pravým tlačítkem myši klikněte na připojení k místní síti na Vlastnosti.

ip adresa změna 2 ip adresa změna 3

Rozklikněte Protokol IP verze 4. Zde již můžete zadat novou adresu a další hodnoty jako maska podsítě, výchozí brána a DNS servery.

ip adresa změna 4

ip adresa změna 5

Jak zjistit statickou ip adresu vám tento postup výše uvedený také poradí.

Jak zjistit MAC adresu

Někdy se také může hodit, například pokud si v routeru chcete nastavit, jaká povolená zařízení se mohou připojit.

Zjištění MAC adresy je jednoduché.

MAC adresu zjistíte ve Windows v příkazovém řádku zadáním příkazu GETMAC.

getmac příkaz

Video návod

4 Comments

  1. Toto je moc složitý návod, já jako laik bych to nepochopil.

  2. Chtěla jsem se zeptat,jestli více uživatelů může mít stejnou IP adresu než ti,kteří jsou připojeni na stejný internet.Jak často může měnit IP adresu správce internetu Děkuji za odpověď Maresova

  3. Marie Maresova ano může ale nějaké počítače to mají zabudované že se mění ip třeba 1 za měsíc (PC IP) mě se to teď stalo svojí ip adresu jsem znal na zpaměť (Potřeboval do jedné aplikace) a teď se podívám na svojí ip a změněné konečné číslo místo 110 jsem měl 109 :)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*