Dlaždice Windows 10 – přesun, připnutí, odepnutí, velikost

Kdo používáte ve Windows 10 dlaždice, možná nevíte o tom, jak si je uspořádat a jaké další možnosti mají. A tom je tento článek.

Dlaždice Windows 10

Po kliknutí na tlačítko Start se vám zobrazí nejen programy a aplikace v levém sloupci, ale také vpravo dlaždice. Ty si lze uspořádat podle sebe.

Dlaždice Windows 10

Jak dlažice odepnout ze Startu

Klikněte pravým tlačítkem myši na vybranou dlaždici a zvolte volbu Odepnout ze Startu.

Dlaždice Windows 10 - 2

Jak změnit velikost dlaždic

Opět pravým myšítkem klikněte na dlaždici a vyberte Změnit velikost.

Je několik formátů:

 • Malé
 • Střední
 • Na šířku
 • Velké

Dlaždice Windows 10 - 3

Takto vypadají ty různé formáty a velikosti.

Dlaždice Windows 10 - 4

Jak připnout dlaždici na Start

Verze 1

Na ploše Windows klikněte pravou myší na ikonu, kterou chcete mít v dlaždicích a zvolte volbu Připnout na Start.

Dlaždice Windows 10 - 5

A jak vidíte, odkaz na Steam, který jsem vybral, je tam.

Dlaždice Windows 10 - 6

Varianta 2

Klikněte na nabídku Start, vyberte v seznamu aplikací tu, kterou chcete použít a poté na ni klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Připnout na Start.

Připnutí aplikace na obrazovku Start ve Windows 10

A jak vidíte, je tam.

Připnutí aplikace na obrazovku Start ve Windows 10 - 2

Každopádně spíše doporučuji používat hlavní panel, což je ta lišta dole, kde máte přístup k aplikacím přecejen rychlejší než ty dlaždice ala Windows8.

Odkazy:

Zvětšení nabídky Start na celou obrazovku

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

3 Comments

 1. Dlaždicový Start v desítkách je ten naprosto nejlepší, jaký Microsoft kdy vypotil. Pro mě je důvodem, proč nepřecházím na jedenáctky. Pokud někdy přejdu, tak jedině za pomoci Start11 od Stardocku, který umí desítky dost slušně napodobit. Uvidíme, jaké budou Windows 12 za pár let.

  Bohužel MS nedokázal lidem vysvětlit, na co to je a jak to použít. Průměrný uživatel uviděl dlaždice (jako v 8.x) a znechuceně se od nich odvrátil. Tento postoj podporovaly i tisíce haterů v diskusích (kteří také nevěděli, co s tím dělat). Výsledkem byla totální neobliba skvělých desítek. A možným následkem je i dnešní tupě debilní použití mnohem horšího prostředí ze zrušených (pro tablety určených) Windows 10X v jedenáctkách.

 2. Osobně mi rozhodně víc vyhovuje víc hlavní panel než dlaždice, za mě ale TOP WINDOWS 7 a 11 už mám taky celkem oblíbené.

 3. Dlaždice si rozdělím do pojmenovaných skupin a rozmístím si je po ploše startu, ty častěji používané větší, ty občasné jen jako prcky. Protože má člověk optickou paměť, pamatuju si, kde která dlaždička je a díky logické struktuře se v tom snadno orientuju. Tohle to mi umožňuje mít tam mnoho desítek programů – momentálně 51. Všechny spouštím na dva kliky. Tohle neumí nic jiného. V jedenáctkách je 18 ikon – v nové verzi to půjde přepnout na 24. Všechny stejně velké, bez viditelné struktury rozmístění.
  Samozřejmě, z hlavního panelu je to ještě pohodlnější, jen na jedno kliknutí – tam mám těch pár věcí, které startuju častokrát za den, například Poštu, Total Commander, Edge nebo Keepass.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*