Čistá instalace Windows 10 z usb disku

Nedávno Microsoft vydal update Windows 10 a díky tomu lze pro instalaci použít i číslo z Windows 7 a 8, takže nemusíte instalovat a pak provádět upgrade, ale rovnou instalujete desítky.

Windows 10 iso – kde stáhnout instalaci operačního systému

V článku o upgrade z Windows 7 na Windows 10 popisuji na jeho konci, kde lze soubor stáhnout (download), ale protože web Microsoftu prošel několika málo změnami, popíšu to znovu zde.

Windows 10 iso (kompletní instalaci) stáhnete na webu Microsoft.com kliknutím na záložku Stáhnout nástroj, která se jmenuje Media Creation Tool.

Jak vytvořit instalační usb (dvd) Windows 10

Po stažení nástroje Media Creation Tool jej spusťte a vyberte si, zda vytvořit instalační disk DVD nebo USB. Osobně dávám přednost mít instalaci na flešce, protože je rychlejší než dvd, které leckdy není ani kam, u nových notebooků například, vložit 🙂

Nastavení biosu pro bootování z usb

Poté, co vytvoříte usb s instalací Windows 10, je třeba v biosu nastavit, aby jako první nabootoval z flešky místo pevného disku (ssd). Jak na to vidíte na obrázcích. Záložka Boot – a nastavit USB HDD (Flash disk) jako první. Nezapomeňte vše uložit – stiskem klávesy F10.

Windows 10 čistá instalace 01 - natavení biosu Windows 10 čistá instalace 02 - natavení biosu Windows 10 čistá instalace 03 - natavení biosu

Instalujeme Windows 10

Pokud již máte vše připravené, zasuňte usb do počítače / notebooku a spusťte jej. Instalace se rozjede, dle rychlosti konfigurace pc trvá od 30-60minut + -.

Instalační program systému Windows 10 vypadá následovně, během instalace je třeba nastavit instalovaný jazyk, formát času, měny i klávesnici, a také zadat Product Key, což je sériové číslo operačního systému.

Windows 10 čistá instalace 04 Windows 10 čistá instalace 05 Windows 10 čistá instalace 06

Jak jsem psal v úvodu, pokud máte aktuální instalační iso – disk, pak lze zadat i číslo z Windows 7 nebo 8 (8.1) a instalace bude pokračovat dál. V tomto článku popisuji kde najdete sériové číslo Windows.

Jak aktivovat Windows 10, pokud již na tomto počítači byl dříve instalován, není třeba řešit, systém se aktivuje sám.

Windows 10 čistá instalace 07

Zde je třeba odsouhlasit licenční podmínky…

Windows 10 čistá instalace 08

… a vybrat, jaký typ instalace chcete zvolit:

  • Upgrade: Nainstalovat Windows a zachovat soubory, nastavení a aplikace
  • Vlastní: Jenom nainstalovat Windows (pro pokročilé)

Windows 10 čistá instalace 09

Na další „stránce“ vyberete, do jakého oddílu na pevném disku systém nainstalovat, případně můžete všechny oddíly smazat a ponechat jen 1. Osobně ale disk rozděluji na „céčko“ a „déčko“, kde C mám 100GB a D zbytek pro fotky, filmy atd. Při další případné reinstalaci pak stačí pouze zformátovat disk C a na D vám data zůstanou.

Windows 10 čistá instalace 10

Windows 10 čistá instalace 11

Instalace dál pokračuje…

Windows 10 čistá instalace 12

Windows 10 čistá instalace 13

Windows 10 čistá instalace 14

.. v této volbě, téměř u konce instalace Windows 10, lze nastavit připojení k Wi-fi a díky tomu aktivace proběhne online a stáhnou se aktualizace a nejnovější ovladače.

Windows 10 čistá instalace 15

U volby Rychle začít klikněte na volbu vlevo dole Přizpůsobit nastavení a zde nastavit různé volby, případně „vypnout sledování“ v poslední záložce.

Windows 10 čistá instalace 16

Windows 10 čistá instalace 17

Windows 10 čistá instalace 18

Poté stačí už jen vytvořit účet a je hotovo.

Windows 10 čistá instalace 19

Tím je hotovo, nezapomeňte doinstalovat antivirus a další programy, bez kterých se neobejdete.

Problémy jsem s tímto OS zatím neměl, zkušenosti chystám popsat po pár měsících používání, zatím stále testuji a ladím 🙂

Autor recenze neručí za způsobené škody.

1 komentář u Čistá instalace Windows 10 z usb disku

  1. Dobrý deň Vám prajem
    Ďakujem Vám pekne za podrobný popis inštalácie,bez tohoto popisu bi sa mi to nepodarilo nainštalovať,zachránili ste ma od trápenia,všetko prebehlo podľa popisu a funguje to,všetko dobré.

    S pozdravom Roland Lőrincz

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*