Zálohovat data je důležité, ale co si budeme povídat, většina uživatelů pc to neřeší. Bohužel poté se o to víc diví, když dojde ke ztrátě dat. Abychom tomu společně předešli, popíšu tipy, jak a kam dokumenty, fotky a další důležitosti ukládat.
Obsah článku
Na usb flešku
Kdo má důležitých dokumentů málo a moc nefotí, tomu bude stačit těch pár souborů minimálně 1x týdně zkopírovat právě na usb-čko. Prostě tam uložte vše se složky Dokumenty.
Na externí harddisk
Asi nejčastější způsob pro dlouhodobější ukládání dat. Externí pevné disky už dnes koupíte opravdu velké, takže není problém tam nahrát všechno z pc či notebooku.
Na DVD
Dříve bylo vypalování na dvd-čka hlavním způsobem zálohy dat, ale s postupem času, jak klesaly ceny flešek a harddisků, se od toho upustilo. Ale kdo máte DVD vypalovačku v pc, určitě to doporučuju.
Do Cloudu
Na „virtuální disk“ je také jedna z možností, kam svá data nahrát. Navíc pak máte vše dostupné odkudkoliv, z počítače, notebooku, tabletu, ale i např. z mobilního telefonu. Pokud jste doposud neznali, zkuste třeba Google Drive, stačí mít účet Gmail.
Na síťový disk
Pokud je vás v domácnosti víc, asi nejlepší volbou je NAS. Zařízení dostupné pro celou rodinu, takže se tam může zálohovat každý počítač, který doma máte. Sice stojí víc než klasický externí hard disk, ale spolehlivost je také vyšší. Můžete tam mít dva stejné disky, na které se bude nahrávat záloha a v případě, že by jeden odešel, máte tu samou zálohu na druhém.
Záleží tedy jen na vaší peněžence, co zvolit. Určitě alespoň na to usb-čko bych několikrát za měsíc ta data ukládal.
Záloha fotek
Určitě každého z nás, co hodně fotíme, kdy zamrzelo o ty fotografie přijít. Když jedu na dovolenou, beru si notebook a každý den večer vše z SDkarty uložím do noťasu a doma poté ještě na jedno dvě místa, aby bylo případně odkud obnovovat.
Jak nezálohovat
Tím, že si ve stejném počítači vytvoříte složku a v ní si uděláte „zálohu“. Mít to důležité v jednom pc nebo notebooku není záloha, protože pokud si počítač např. zavirujete, bude vám to k ničemu a budete potřebovat 100% čistou zálohu. Proto používejte způsoby uvedené výše a ideálně je mějte na bezpečném místě, takže zálohovací flešku nebo externí disk ne stále zapojený v kompu, ale připojit pouze při kopírování.
Buďte první kdo přidá komentář