Jak získat potvrzení o daňovém domicilu

Asi každému, kdo využívá službu Google Adsense, v posledních týdnech vyskočila hláška o daňovém domicilu. Jestli jste stejně jako já tápali, co to znamená a kde tuto informaci zjistit, pak jste zde správně, já už jsem to vyřešil a do Googlu poslal a zdá se, že to je ok, tak se rád podělím o informace.

Co je daňový domicil

Daňový domicil je právní termín označující místo, na němž je subjekt považován za daňového rezidenta. Je to klíčový faktor při určování jurisdikce, která má právo vybírat daně od daného subjektu. Místo daňového domicilu může mít významné dopady na to, jak jsou fyzické nebo právnické osoby zdaněny.

Fyzické osoby

Pro jednotlivce je daňový domicil často spojen s jejich trvalým bydlištěm nebo místem, kde stráví většinu času. Některé země mohou považovat jednotlivce za své rezidenty, pokud stráví tam většinu roku nebo mají trvalé bydliště.

Právnické osoby

U firem nebo jiných právnických subjektů se daňový domicil obvykle vztahuje k místu, kde je daný subjekt registrován nebo má hlavní sídlo. To může ovlivnit, která daňová jurisdikce má právo na zdanění příjmů této firmy.

Daňové domácíly mohou být použity pro optimalizaci daní. Některé země mají výhodné daňové podmínky, a proto mohou být atraktivní pro rezidenty nebo firmy. To vede k situacím, kdy jednotlivci nebo společnosti mohou upravit svůj daňový domicil tak, aby minimalizovaly svou daňovou zátěž.

Je důležité poznamenat, že zdanění a pravidla kolem daňového domicilu mohou být velmi komplikovaná a různí se mezi jednotlivými zeměmi. Lidé nebo firmy by měly konzultovat s odborníky na daně, aby pochopily, jakým způsobem může mít daňový domicil vliv na jejich daňovou situaci a jakým způsobem mohou využívat právních nástrojů k legální optimalizaci daní.

Jak získat potvrzení o daňovém domicilu online

Jak získat potvrzení o daňovém domicilu

Jsem ajťák a nemám rád chodit na úřady, když to jde vyřešit elektronicky. Telefonu se ale mnohdy nevyhnete, což se dá přežít :)

Datovou schránku dnes asi máme všichni podnikatelé, kteří využíváme Google Adsense, takže se stačí do ní přihlásit a napsat zprávu (žádost o potvrzení daňového domicilu) na nejbližší Finanční úřad.

Já napsal něco ve smyslu že bych potřeboval potvrzení o daňovém domicilu.

Druhý den mi volala paní z FÚ, že mi tento papír připraví a mohu si ho vyzvednout na úřadě osobně, nebo mi jej pošle do datovky. Předtím ale je nutné zaplatit poplatek 100kč. Dokud jim nepřijde, papír nepošlou.

Kdyby vám nikdo nevolal, zavolte si sami na finančák a chtějte správce – správkyni daně pro fyzické osoby (pokud jste OSVČ) a od písmene „A, B, C“ – podle začátku vašeho jména.

Já jim psal v úterý, paní volala ve středu, ještě ten den jsem poslal platbu a ve čtvrtek kolem 20h večer mi do datovky to potvrzení přistálo. Stáhnete ho jako PDF.

Jak nahrát potvrzení v Google Adsense

Po přihlášení do GA v záložce Platby a Informace o platbách se vám zobrazí hláška, že máte co nejdřív poskytnout údaje pro zemi Irsko, jaby nedošlo ke zpoždění platby a byla stržena správná výše daně.

Klikněte tedy na tlačítko Přidat daňové údaje. Na další obrazovce na stejně pojmenované tlačítko a pak na volbu Otevřít formulář. Zde jsem vyplnil jen Osvědčení o daňovém domicilu, ten přiložil a datum vypršení platnosti nastavil na den, kdy jsem ho nahrával. Pak jen dal Odeslat.

Opět v kategorii Informace o platbách se mi ukázalo – Daňové údaje Irsko, přijato a neomezená platnost.

Nyní už tam žádné červené tlačítko nemám, takže předpokládám, že to je ok.

Aktualizace 4.1.2024

21.12.2023 mi do Adsense opět „došla informace“, že ten dokument není správný z několika důvodů, tak jsem začal pátrat, kde by mohla být chyba a co vlastně po mě opravdu ten Google chce a nakonec stačilo opravdu málo, našel jsem doma Rozhodnutí o registraci, kde je vaše DIČ a o to právě Gůglu jde. Ten doklad vydává Finanční úřad poté, co si založíte živnost.

V administraci Adsense pak stačí dokument nahrát a zvolit, že má neomezenou platnost. Už je to 14 dní a snad to bude konečně ok, protože vím o lidech, kteří to posílali třeba 4x a stále jim to hlásilo chybu.

O autorovi Miloš Lácha 1148 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

8 Comments

  1. Děkuji, udělal jsem to dle aktualizovaného konce Vašeho článku a za pár hodin mi přišla informace, že Google přílohu odsouhlasil. Ušetřil jste mi čas a peníze. :)

  2. Dobry den, evidentne to projde jen nekomu. Me potvrzeni danoveho domicilu vzali, ale pro zemi Irsko. pro CR mi rozhodnuti o dph neprijali, takze vazne nevim co uz chteji.

  3. Tak prd. Nejdřív všechno OK, a až dneska napsali, že nestačí… Taky mám uznané Irsko, ale ještě něco chtějí. Kdyby aspoň napsali co! Četl jsem x diskuzí a lidé jsou z toho naštvaní. Přitom by stačilo napsat seznam toho, co chtějí. Já vím, jsme malá země, ale při velikosti Googlu by mohli zainvestovat trochu peněz (lidské energie) a seznam vytvořit i pro nás.
    Počkám, jestli někdo nepřijde na něco, co fakt funguje. Tahle hra „pošli mi co chci, ale neřeknu ti, co chci“ mě nebaví.

  4. Máte představu, jak by se danilo v případě, že bych jim zkrátka odklikl dvakrát ne? Tím 6stránkovým dokumentem k vyplnění jsem totiž znechucen.

  5. Tak stačilo oskenovat občanku a zadat DIČ a prašule mi za dva dny přistály na účtu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*