Rozšíření operační paměti v 7 let starém PC. Už mám 16GB ram

Operační paměti ram se hodí vždy víc než je doporučeno a při dnešních cenách není co rešit, takže jsem původních 8GB DDR3 nahradil dvěma moduly o celkové velikosti 16GB.

Jak upgradovat RAM

Sehnat nové typy pamětí do staršího počítače může být problém, ale naštěstí můj pracovní stroj je starý „jen“ 7 let a od té doby bych řekl, že nešel vývoj tak rychle kupředu, jako v uplynulých letech předtím.

Mám základní desku Gigabyte Z68X-UD3-B3, která podporuje paměť ram DDR3 až do velikosti 32 GB. Doposud mi na plynulý chod všech aplikací stačilo 8 giga ram-ky, ale ty ceny jsou dnes tak nízko (a těžko říct jak dlouho budou), proto jsem se rozhodl ty dva „menší moduly“ vyměnit za nové a kapacitu zvětšit na 2 x 8GB RAM.

Operační paměť ram 16GB Fury Hyper X

Jak přidat operační paměť ram do počítače jsem již popisoval, to ale bylo u jiného pc, kde byla ta montáž jednodušší.

Zde to zabralo více času.

Výměna pamětí ram v pc

Na této základní desce Gigabyte Z68X-UD3-B3 jsou paměti ukryty pod chladičem procesoru, který není zrovna nejmenší, takže bylo nejprve nutné tento odmontovat.

Chladič Noctua

Odklopte ty boční plastové čudlíky a paměť „vyskočí“.

Operační paměť ram Kingstone 8 GB

Nové paměti zasuňte na stejné místo, kde byly ty původní a páčky zaklapněte k sobě. Sloty jsou barevné, takže je jasné, kam ramky dát.

Operační paměť ram Kingstone HyperX Fury 16 GB

To je vše.

Pravidlo, že by se měla funkčnost pc zkontrolovat hned a až poté jej zakrytovat, jsem samozřejmě jako vždy nedodržel a to byla chyba. Ale stává se to i v lepších rodinách a po zapnutí pc mi nenajelo. Vše jsem tedy znovu rozdělal a zjistil, že jedna z pamětí nebyla zasunuta až „na doraz“ a to byl ten problém. Tak si na to také dejte pozor, raději na toto upozorním v článku, abyste věděli, že ani autor webu o pc není neomylný :)

TIP: Spustíte na svém počítači Windows 11? Otestujte si jej už nyní

Na druhý pokus už počítač naběhnul a jak vidíte, 16 giga ramky je tam.

Windows 10 specifikace zařízení

Zatím nepozoruji znatelné zrychlení, přecejen těch 8 GB ram na chod Windows 10 v pohodě stačí a těch 8 navíc je spíše „do zásoby“, na hry nebo když budete třeba upravovat video, určitě se více paměti hodí a navýšit ji podle tohoto návodu jistě zvládnete také.

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*