Rozšíření operační paměti v 7 let starém PC. Už mám 16GB ram

Operační paměti ram se hodí vždy víc než je doporučeno a při dnešních cenách není co rešit, takže jsem původních 8GB DDR3 nahradil dvěma moduly o celkové velikosti 16GB.

Jak upgradovat RAM

Sehnat nové typy pamětí do staršího počítače může být problém, ale naštěstí můj pracovní stroj je starý „jen“ 7 let a od té doby bych řekl, že nešel vývoj tak rychle kupředu, jako v uplynulých letech předtím.

Mám základní desku Gigabyte Z68X-UD3-B3, která podporuje paměť ram DDR3 až do velikosti 32 GB. Doposud mi na plynulý chod všech aplikací stačilo 8 giga ram-ky, ale ty ceny jsou dnes tak nízko (a těžko říct jak dlouho budou), proto jsem se rozhodl ty dva „menší moduly“ vyměnit za nové a kapacitu zvětšit na 2 x 8GB RAM.

Operační paměť ram 16GB Fury Hyper X

Jak přidat operační paměť ram do počítače jsem již popisoval, to ale bylo u jiného pc, kde byla ta montáž jednodušší.

Zde to zabralo více času.

Výměna pamětí ram v pc

Na této základní desce Gigabyte Z68X-UD3-B3 jsou paměti ukryty pod chladičem procesoru, který není zrovna nejmenší, takže bylo nejprve nutné tento odmontovat.

Chladič Noctua

Odklopte ty boční plastové čudlíky a paměť „vyskočí“.

Operační paměť ram Kingstone 8 GB

Nové paměti zasuňte na stejné místo, kde byly ty původní a páčky zaklapněte k sobě. Sloty jsou barevné, takže je jasné, kam ramky dát.

Operační paměť ram Kingstone HyperX Fury 16 GB

To je vše.

Pravidlo, že by se měla funkčnost pc zkontrolovat hned a až poté jej zakrytovat, jsem samozřejmě jako vždy nedodržel a to byla chyba. Ale stává se to i v lepších rodinách a po zapnutí pc mi nenajelo. Vše jsem tedy znovu rozdělal a zjistil, že jedna z pamětí nebyla zasunuta až „na doraz“ a to byl ten problém. Tak si na to také dejte pozor, raději na toto upozorním v článku, abyste věděli, že ani autor webu o pc není neomylný :)

TIP: Spustíte na svém počítači Windows 11? Otestujte si jej už nyní

Na druhý pokus už počítač naběhnul a jak vidíte, 16 giga ramky je tam.

Windows 10 specifikace zařízení

Zatím nepozoruji znatelné zrychlení, přecejen těch 8 GB ram na chod Windows 10 v pohodě stačí a těch 8 navíc je spíše „do zásoby“, na hry nebo když budete třeba upravovat video, určitě se více paměti hodí a navýšit ji podle tohoto návodu jistě zvládnete také.

Odkazy

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*