Typy procesorů Intel a AMD

Jaké značky procesorů a modely se vyráběly v minulosti a jaké můžete koupit nyní? Rozdělení podle výrobce Intel a AMD popíšu v článku.

Typy procesorů Intel Pentium

Pentium je mikroprocesor vyvinutý společností Intel a uvedený na trh v roce 1993. Jednalo se o první procesor s jádrem x86 architektury, které podporovalo superskalární výkon a instrukce pipelining. Pentium byl nástupcem procesoru Intel 486 a byl velmi populární v osobních počítačích v 90. letech. Pentium je dnes již zastaralý procesor a byl nahrazen pokročilejšími modely, jako je například Intel Core.

Celeron

Celeron je řada cenově dostupných procesorů vyráběných společností Intel. Tyto procesory jsou navrženy pro použití v osobních počítačích a jsou určeny především pro běžné úkoly, jako jsou internetové prohlížeče, kancelářské aplikace a jednoduché multimediální funkce. Celeron je nižší verze procesoru Pentium, který má nižší výkon a méně funkcí, ale je zároveň levnější.

procesor intel g1840

Centrino

Centrino je značka procesoru od společnosti Intel, která zahrnuje procesor, chipset a bezdrátovou síťovou kartu pro notebooky. Série procesorů Centrino byla poprvé představena v roce 2003 a byla navržena tak, aby spotřebovávala co nejméně energie a umožňovala vysoký výkon v mobilních zařízeních. V roce 2010 byla značka Centrino nahrazena značkou Intel Core, ale procesory Centrino se stále používají v některých starších noteboocích.

Coppermine

Coppermine je kódové označení procesorů Intel Pentium III, vyráběných v letech 2000 až 2002. Tyto procesory byly vylepšenou verzí předchozího modelu, Katmai. Procesory Coppermine byly vyráběny s frekvencemi od 500 MHz do 1,13 GHz a byly používány v různých zařízeních, jako jsou osobní počítače, notebooky a serverové systémy. Mezi další vylepšení Coppermine patřilo zvýšení paměťové šířky na 256 bitů a podpora vylepšeného instrukčního sady SSE (Streaming SIMD Extensions).

Daytona

Daytona je kódové označení pro procesor Pentium III od společnosti Intel. Byl uveden na trh v roce 1999 a využíval stejnou architekturu jádra jako jeho předchůdce, Pentium II, ale byl vylepšen o některé funkce, jako například podporu SSE (Streaming SIMD Extensions) a vylepšené cache. Procesory Daytona byly vyráběny na 0,18 mikronovém výrobním procesu, což jim umožnilo dosáhnout vyšších frekvencí a zároveň snížit spotřebu energie.

Gallatin

Gallatin je označení pro procesory od společnosti Intel z rodiny Pentium 4 Xeon, které byly uvedeny na trh v roce 2002. Tyto procesory byly vyráběny s využitím 0,13 mikronového výrobního procesu a obsahovaly až 2 MB vyrovnávací paměti L3. Gallatin byl následníkem procesorů Foster a byl nahrazen pozdějšími verzemi procesorů Xeon s označením Nocona a Irwindale.

Typy procesorů AMD

Athlon

Athlon je označení pro řadu mikroprocesorů vyráběných společností AMD (Advanced Micro Devices). Athlon byl uveden na trh v roce 1999 a rychle se stal populárním procesorem pro počítače střední a vyšší třídy.

Athlon je postaven na architektuře x86 a je konkurentem procesorů Intel Pentium. Athlon byl prvním procesorem, který využíval architekturu „Slot A“ a později „Socket A“. Athlon byl navržen pro výkonově náročné úkoly, jako jsou hry a aplikace s vysokými nároky na procesorový výkon.

V průběhu let byly uvedeny různé verze Athlonu, včetně Athlon XP, Athlon 64, Athlon X2 a dalších. Tyto procesory se vyznačují vysokým výkonem a konkurenční cenou v porovnání s procesory Intel.

Athlon byl jedním z nejúspěšnějších produktů společnosti AMD a hrál důležitou roli v konkurenci s Intel na trhu s mikroprocesory. Dnes je Athlon stále k dispozici jako jedna z možností pro uživatele, kteří hledají procesor s vysokým výkonem a cenově dostupnou cenou.

Ryzen

AMD Ryzen je řada procesorů vyvinutých a vyráběných společností AMD (Advanced Micro Devices). Tyto procesory jsou navrženy pro výkonově náročné počítačové aplikace, včetně her, multimédií a profesionálního použití. Ryzen procesory jsou postaveny na moderní architektuře Zen, která přináší vylepšenou výkonovou efektivitu, vysokou vícevláknovou výkonovou kapacitu a pokročilé technologie. Řada Ryzen procesorů je nabízena v různých variantách, včetně modelů pro stolní počítače (desktop), notebooky a servery. Procesory Ryzen jsou známé svou výkonností, konkurenceschopným poměrem cena/výkon a podporou pokročilých funkcí, jako je přetaktování (overclocking) a simultánní multitasking.

Duron

Duron byla řada procesorů společnosti AMD, která byla uvedena na trh v roce 2000 jako nástupce procesoru AMD K6-2. Jednalo se o procesory určené pro osobní počítače a pracovní stanice s nízkými až středními nároky na výkon. Procesory Duron byly založeny na architektuře procesorů AMD Athlon, ale byly vyráběny s menším množstvím vyrovnávací paměti a nižší frekvencí sběrnice. Byly také k dispozici v nižších cenových hladinách než procesory Athlon.

Procesor Hammer

Procesor Hammer je kódové označení pro rodinu procesorů značky AMD Athlon 64, Opteron a Sempron. Tyto procesory byly uvedeny na trh v roce 2003 a byly významné tím, že přinesly podporu pro 64bitovou architekturu, což umožnilo lepší využití paměti a výkonu v operačních systémech, které mohly tuto architekturu využít. Procesory Hammer byly významným posunem v oblasti výkonu a výpočetní síly a poskytovaly konkurenci procesorům Intelu.

Sempron

Sempron je název procesorové řady společnosti AMD určené pro osobní počítače. Jedná se o procesory určené především pro méně náročné uživatele, kteří nepotřebují výkonnost srovnatelnou s řadou AMD Ryzen nebo Intel Core. Sempron byl uveden na trh v roce 2004 a nahradil tehdejší řadu Duron. Byl vyráběn v několika verzích s různou výkonností a spotřebou energie, přičemž pozdější verze obsahovaly i podporu pro 64bitové systémy.

Thoroughbred

Thoroughbred je kódové označení pro procesory vyrobené společností AMD. Jedná se o procesory určené pro desktopové počítače a notebooky. První verze procesorů Thoroughbred byly vydány v roce 2002 a byly založeny na jádře Palomino. Později byly vydány verze Thoroughbred-B, které měly vylepšenou výrobu a spotřebu energie.

„Mimo téma“

Cyrix byla společnost vyrábějící mikroprocesory pro osobní počítače. Firma byla založena v roce 1988 a její procesory byly určeny pro osobní počítače střední třídy. Cyrix byla v roce 1997 koupena společností National Semiconductor, která ji později prodala VIA Technologies. V roce 2000 byla divize Cyrixu v VIA Technologies sloučena s divizí Centaur a vývoj procesorů pokračoval pod značkou VIA.

Související:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*