Bezplatné zabezpečení počítače pro každého

V následujícím článku vám popíšu několik rad a tipů na zabezpečení počítače zdarma, aby váš počítač nebyl napaden viry či hackery.

Počítače dnes vládnou světu. Virtuální soukromí se již velmi prolíná i do našeho soukromí v reálném životě (zprávy, emaily, platby přes internet atd.). Mnoho z nás má ve svém miláčkovi uložena důležitá data, které je potřeba dostatečně chránit.

Jak zabezpečit počítač

Přemýšleli jste již někdy, jestli máte dostatečně zabezpečený počítač či notebook? Co když někdo zneužije vaše data nebo je jen tak pro zábavu smaže?

1) Firewall

Mnoho lidem je tento pojem neznámý. Pod slovem firewall si můžeme jednoduše představit program, který hlídá „co“ do systému pustí a také „co“ z něj může být odesláno. Firewall je součástí systému Windows (od verze XP).

Zabezpečení počítače

2) Antivirový program

Antivirový program by na počítači neměl chybět. Myslím si, že tato informace je v podvědomí velké většiny uživatelů. Antivirus chrání počítač před virovými útoky. Nejpopulárnější antivirus a zároveň také relativně kvalitní je Avast Antivirus. Je možno si koupit placenou verzi nebo také verzi FREE, kterou si můžete stáhnout v češtině zdarma.

3) Antispyware

Další skupinou programů jsou tzv. antispyware. Opět mnohým lidem může být tento název neznámý. Tento program se stará o škodlivý software, jehož úkolem je sledovat vaši činnost na počítači, na internetu a sbírá citlivá data. Velmi kvalitním a používaným antispyware programem je Spybot Search&Destroy.

4) Další rady pro práci na pc a notebooku

  • vždy mějte aktualizovaný systém
  • ověřujte si zdroj, ze kterého stahujete, nevhodné je stahovat například tzv. cracknuté programy nebo warez
  • mějte dostatečně silné heslo – alespoň 7 znaků, používejte písmena, čísla i znaky a velká i malá písmena
  • neotevírejte podezřelé stránky či emaily
  • při různých činnostech, jako platby přes internet si kontrolujte šifrování přenosu – poznáte to tak, že na adresovém řádku bude místo HTTP napsáno HTTPS (stejně jako jsem to nedávno nastavil i na tomto webu, který právě čtete)

Související:

BitLocker ve Windows 10. Jak jej zapnout a vypnout

O autorovi Miloš Lácha 1149 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

1 Comment

  1. Jsem začátečník a chci si zabezpečit počítač orioti zavirování a nevím jaK.pORADÍTE MI PROSÍM?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*