Jak správně vybrat kvalitní notebook do domácnosti

Vybrat dobrý notebook, který pár let vydrží, dnes již není věc složitá. Mnoho uživatelů vybírá herní notebook, ale přitom na něm stejně postupem času jen budou prohlížet internet.

Jak vybrat dobrý notebook? Podle značky nebo ceny?

Asi každý z nás má tu svojí oblíbenou firmu, kterou bude doporučovat ostatním.

Já jsem například před mnoha lety používal notebook Acer, který byl proti konkurenci levný, ale kvalita zpracování byla mizerná. Hlavně panty u displeje nevydržely dlouho a měly tendenci praskat, což se také po několika letech stalo.

Ale jsou lidé, kterým toto nevadí, takže jsem jej prodal a koupil další nový Acer.

Protože ta cena byla fakt výhodná :)

No co vám budu povídat, opět ty panty praskly, sice na jiném místě, ale prostě nevydržely.

Takže jsem si řekl že s touto značkou končím a koupím něco kvalitnějšího, z lepších materiálů, ale také si připlatím. Protože NIKDY nekoupíte věc levnou a přitom kvalitní.

Už jsem to zde několikrát psal, volba padla na značku Hewlett Packard, zkráceně HP.

Jak vybrat notebook pro domácnost

Za předchozí notebooky jsem dal vždy + – 7 tisíc, nový notebook HP 4520s stál cca 15 000kč, což jsem původně dát nechtěl, protože mám doma ještě výkonné stolní pc a noťas používám převážně jen občas na cestách. Dnes jsem ale rád, že jsem tuto značku zvolil, protože i téměř po 5 letech, co jej mám, je stále jako nový.

Takže mé doporučení je takové, že koupí notebooku HP chybu neuděláte.

Jaké parametry by nový notebook měl mít

I když vám může prodavač tvrdit svoje moudra, že je lepší procesor Intel, případně AMD, dnes už to je v podstatě jedno. I když já už jsem dospěl do stadia, že si radši připlatím a k práci potřebuji plně stabilní počítač/noťas, takže volím Intel, ideálně i3 nebo i5.

Notebook

Operační paměť je dnes celkem levná, takže volte 4-8GB RAM.

Pevný disk – harddisk čím větší, tím lepší, pokud na něm budete mít uloženy fotky, hudbu, filmy, seriály a nebudete mít externí disk. Komu záleží na rychlosti notebooku a data bude ukládat například na síťový disk, pak si vyberte rychlý SSD disk Samsung EVO, což je jeden typ, který mám i ve svém notebooku otestovaný a šlape na 100%.

Grafická karta je v notebooku integrovaná, takže ji v budoucnu již nebude možné vyměnit, ale pokud na noťasu nebudete pařit nové hry na plné detaily, vystačíte si i s tou standartně dodávanou.

Displej notebooku osobně preferuji matný, protože se na něm dá pracovat i venku, ale také neuděláte chybu, pokud si koupíte kus hardware, který má lesklý displej (v současnosti bych to odhadoval na 90% všech vyrobených notebooků).

Uhlopříčku bych doporučil větší, než ty mini 12-14″, kde je titěrné písmo a váha skoro stejná jako u noťasu s uhlopříčkou 15,6″, což je standart.

Samozřejmě záleží na tom, zda jej budete přenášet, nebo pouze mít doma či v práci na stole, pak i velikost 17″ nebude vadit.

Klávesnice je super, pokud je podsvícená, díky tomu na ní můžete psát i v noci za tmy a uvidíte, co píšete. Takto pěkně zpracované klávesnice mají notebooky DELL. Sám jsem také jeden koupil do domácnosti a zatím je to ten nejlepší, jaký jsem měl.

Další důležitá výbava, jako zvuková karta + repro, čtečka na SD karty, usb sloty (pokud jich je málo, stačí rozšířit usb hubem), výstup na externí monitor, to je dnes už u všech noťasů. DVD mechanika také již není potřeba, protože se notebooky dodávají s předinstalovaným operačním systémem a kdo jej nemá, pak si může koupit ten poslední, kterým je Windows 10 a instalovat jej z USB disku.

Věděli jste, že notebook roku / produkt roku na webu Heureka.cz vyhrál Apple MacBook Air MJVE2CZ/A v ceně 24500kč?

Doporučuji se podívat na srovnávač cen Heureka a tam notebooky vybírat i podle recenzí, protože ty je také dobré číst, než něco koupíte „naslepo“ :)

Kategorií je dost, vybrat si musí každý:

 • Levné notebooky
 • Drahé notebooky
 • Herní notebooky
 • Dotykové notebooky
 • Ultrabooky
 • Konvertibilni notebooky
 • Netbooky / Mini notebooky
 • Tablet PC

Přeji šťastnou ruku při výběru.

3 Comments

 1. Rozhodně doporučuji před koupí progooglit a podívat se po dostupnosti náhradních dílů (což platí dvojnásob pro repasované stroje).

 2. Hezký den. Přemýšlím o nějakém notebooku kolem 9.000,- nebo si mám radši připlatit? Mám ale strach, abych zbytečně nevyhodil prachy…..

 3. Souhlas.

  Až na HDD. Preferuju klasiku. Nikdo neví, co bude dělat velký SSD po 10 letech.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*