Jak vybrat notebook do domácnosti i na hry

Řešíte, jak vybrat notebook do domácnosti a také na hry? který pár let vydrží, dnes již není věc složitá. Mnoho uživatelů vybírá herní notebook, ale přitom na něm stejně postupem času jen budou prohlížet internet.

Jak vybrat dobrý notebook? Podle značky nebo ceny?

Asi každý z nás má tu svojí oblíbenou firmu, kterou bude doporučovat ostatním.

Já jsem například před mnoha lety používal notebook Acer, který byl proti konkurenci levný, ale kvalita zpracování byla mizerná. Hlavně panty u displeje nevydržely dlouho a měly tendenci praskat, což se také po několika letech stalo.

Ale jsou lidé, kterým toto nevadí, takže jsem jej prodal a koupil další nový Acer. Protože ta cena byla fakt výhodná. No co vám budu povídat, opět ty panty praskly, sice na jiném místě, ale prostě nevydržely.

Takže jsem si řekl že s touto značkou končím a koupím něco kvalitnějšího, z lepších materiálů, ale také si připlatím. Protože NIKDY nekoupíte věc levnou a přitom kvalitní.

Už jsem to zde několikrát psal, volba padla na značku Hewlett Packard, zkráceně HP.

Jak vybrat notebook pro domácnost

Za předchozí notebooky jsem dal vždy + – 7 tisíc, notebook HP stál cca 15 000kč. To jsem původně dát nechtěl, protože mám doma ještě výkonné stolní pc a noťas používám převážně jen občas na cestách. Dnes jsem ale rád, že jsem tuto značku zvolil, protože i téměř po 5 letech byl stále jako nový.

Takže mé doporučení je takové, že koupí notebooku HP chybu neuděláte.

Aktuálně pracuji několik let na notebooku Dell Vostro. Je menší než ten HP, lehčí, ale přesto výkonnější a baterka mu vydrží klidně 5-6 hodin práce.

Jaké parametry by nový notebook měl mít

I když vám může prodavač tvrdit svoje moudra, že je lepší procesor Intel, případně AMD, dnes už to je v podstatě jedno. Já už jsem dospěl do stadia, že si radši připlatím a k práci potřebuji plně stabilní počítač/noťas. Takže volím Intel, ideálně s procesorem i5.

Dell Vostro 5471 notebook 03

Operační paměť je dnes celkem levná, takže volte 16-32 GB RAM.

Pevný disk – harddisk čím větší, tím lepší, pokud na něm budete mít uloženy fotky, hudbu, filmy, seriály a nebudete mít externí disk. Komu záleží na rychlosti notebooku a data bude ukládat například na síťový disk, pak si vyberte rychlý SSD disk Samsung EVO. To je jeden typ, který mám i ve svém notebooku otestovaný a šlape na 100%.

Grafická karta je v notebooku integrovaná, takže ji v budoucnu již nebude možné vyměnit. Pokud na noťasu nebudete pařit nové hry na plné detaily, vystačíte si i s tou standardně dodávanou.

Displej notebooku osobně preferuji matný, protože se na něm dá pracovat i venku. Ale také neuděláte chybu, pokud si koupíte kus hardware, který má lesklý displej (v současnosti bych to odhadoval na 90% všech vyrobených notebooků).

Uhlopříčku bych doporučil větší, než ty mini 12″, kde je titěrné písmo a váha skoro stejná jako u noťasu s uhlopříčkou 14″-15,6″.

Samozřejmě záleží na tom, zda jej budete přenášet, nebo pouze mít doma či v práci na stole, pak i velikost 17″ nebude vadit.

Klávesnice je super, pokud je podsvícená, díky tomu na ní můžete psát i v noci za tmy a uvidíte, co píšete. Takto pěkně zpracované podsvícené klávesnice mají notebooky DELL. Jak jsem zmiňoval výše, sám jsem také jeden koupil do domácnosti a zatím je to ten nejlepší, jaký jsem měl.

Další důležitá výbava, jako zvuková karta + repro, čtečka na SD karty, usb sloty (pokud jich je málo, stačí rozšířit usb hubem), výstup na externí monitor, to je dnes už u všech noťasů. DVD mechanika také již není potřeba, protože se notebooky dodávají s předinstalovaným operačním systémem a kdo jej nemá, pak si může koupit ten poslední, kterým je Windows 10 a instalovat jej z USB disku.

Doporučuji se podívat na srovnávač cen Heureka a tam notebooky vybírat i podle recenzí, protože ty je také dobré číst, než něco koupíte „naslepo“.

 

Jak vybrat herní notebook

Každý vášnivý hráč počítačových her nepromarní jedinou příležitost pořádně „si zapařit“.  A proto kromě svého stolního a jistě vyšperkovaného herního počítače využije i herní notebook, který si může vzít všude s sebou.

Ale jaké parametry a vlastnosti by měl herní notebook mít, abyste si na něm mohli zahrát hry jako Battlefield 1, For Honor, nebo třeba Call of Duty?

Hlavní komponenty herních notebooků musí mít výkon

Aby hra stála za to, musí mít hlavní komponenty herních notebooků extrémní výkon. Co se výpočetní techniky týče, jsou aktuální počítačové hry velmi náročné. Proto je u herních notebooků důraz kladen na grafickou kartu, procesor, velikost operační paměti, rychlost a velikost pevného disku.

Grafická karta

U herních notebooků je samozřejmostí samostatná grafická karta, jelikož její integrované verze si s náročnějšími hrami neporadí. Její výkon se odvíjí od velikosti její operační paměti – pro stolní počítače jsou dnes na trhu dostupné grafické karty s operační pamětí až 8GB a u notebooků na hry je to velmi podobné.

Procesor

U výkonných noťasů sázejte na 4 a více jádrové procesory, které hře zajistí plynulost.  Moderní více-jádrové procesory dosahují vyšších taktů a tím jsou pro hru optimálnější.

Operační paměť

Nebo-li RAM má mít minimálně 16GB, pokud se však bavíme o opravdovém hraní, jsou vyšší čísla (32 giga) ideální. Při výběru operační paměti dbejte i na její kompatibilitu se základní deskou.

Pevný disk

Jeho minimální velikost by se měla pohybovat okolo 4 GB, pro hru jsou vhodnější SSD pevné disky. Ty vašemu počítači dodají rychlost a výkon.

Z textu výše je vidět, že každá komponenta má mít co možná nejlepší vlastnosti, abyste si hru užili. Nejdůležitější je, aby komponenty byly kompatibilní. To znamená, že pokud například budete mít dostatečně dobrý procesor a výkonnou paměť,  ale slabší grafickou kartu, promítne se to na hratelnosti hry.

Nezapomínejte ani na komfort samotného hraní

Kromě toho, že si ohlídáte výkon grafické karty a procesoru, velikost operační paměti a pevného disku, byste měli hledět i na komfort samotného hraní. To znamená vybírat z notebooků s větší obrazovkou, která vám zajistí lepší hráčský zážitek. Nezbytná je i podsvícená klávesnice, dostatečné množství vstupních portů a větší pozornost můžete věnovat i výběru zvukové karty. Pak už stačí jen dobře si vybrat hru.

Přečtěte si ještě

O autorovi Miloš Lácha 1015 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

4 Comments

  1. Já bych tedy dnes procesor Intel radši nechtěl. Při tom průšvihu, co s nimi Intel má…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*